Noc Muzeów we Wschowie

Sobota, 20 maja 2017 o 08:03, aktualizacja Niedziela, 21 maja 2017 o 09:27, autor: 7 2219
Noc Muzeów we Wschowie

Tegoroczna Noc Muzeów zaplanowana została na 20 maja, czyli dwa dni po otwarciu w Muzeum Ziemi Wschowskiej wyjątkowej wystawy czasowej: „Verbum domini manet in aeternum. Wschowski Syjon - centrum wielkopolskiego protestantyzmu”. Wystawa otrzymała dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Współorganizatorem jest Pełnomocnik Rządu Federalnego do spraw Kultury i Mediów z Etatu Referatu Kultury byłych Prus Zachodnich, Ziemi Poznańskiej oraz Wołynia i Galicji. Wpisuje się ona w obchody jubileuszu 500-lecia reformacji. 

Wschowa, obok Torunia, przez wieki stanowiła najsilniejsze centrum luteranizmu w Polsce. Zgromadzone w przestrzeni muzealnej zabytki poprowadzą widza w głąb bogatej historii wschowskich luteranów oraz protestantów żyjących w okolicy Wschowy. Po raz pierwszy zaprezentowane zostaną liczne eksponaty ze zbiorów muzeów, bibliotek, archiwów, z Polski i Niemiec, prezentujące bogatą spuściznę protestanckich mieszkańców królewskiego miasta; prywatnego ośrodka miejskiego Szlichtyngowej, a także małych parafii wiejskich. Łącznie na wystawie eksponowanych będzie ponad 300 obiektów z około 20 instytucji i zbiorów prywatnych. Wokół tych cennych zabytków Muzeum Ziemi Wschowskiej przygotowało dużo ciekawych wydarzeń towarzyszących, których realizację rozpoczniemy już podczas Nocy Muzeów – w barokowych kamienicach – miejscu ekspozycji. W świat pięknie zdobionych, kaligrafowanych sztambuchów (łac.  album amicorum) wprowadzi zwiedzających dyrektor MZW i kuratorka wystawy Marta Małkus.

W rezydencji jezuickiej, jak co roku, otworzymy Edukacyjne Poddasze. Odbędą się na nim magiczne warsztaty z Kaliną Patek i jej teatrem ilustracji Kamishibai. Zapraszamy dzieci z opiekunami i młodzież na godzinę 16:00 lub 18:00. Ta propozycja jest częścią projektu „Małe miasto wielkich przeżyć – kreatywne warsztaty i przewodnik po Wschowie” dofinansowanego w programie Patriotyzm Jutra.

Tradycyjnie o zmierzchu zaprosimy na spacer wśród kamiennych pamiątek po dawnych mieszkańcach Wschowy – w tym roku ze szczególnym akcentem na opowieści o duchownych Wschowskiego Syjonu.

            Zachęcamy również do skorzystania z nowej propozycji Muzeum Ziemi Wschowskiej i zwiedzania naszych ekspozycji z Kartą Wizyty Małego Gościa, która prowadzi muzealną ścieżką w ciekawy, intrygujący sposób nawet najmłodszych gości. 

(MZW)

REKLAMA

Komentarze (7)

avatar
~grosze
12.05.2017 08:27

Wyjątkowa ?

avatar
~Zen
20.05.2017 10:31

W jakich godzinach otwarte ?

avatar
~Z dziejów
20.05.2017 12:25

W 1938 roku w dniu imienin Martina Lutra spalono wszystkie Synagogi w Niemczech .

avatar
~Widz
20.05.2017 19:35

Nędzne robaki krytykujące wszystko co się da - wstyd. Ruszcie w końcu tłuste pupska i albo: zobacz co dają Tobie mądrzejsi, zrób coś dla innych, pójdź na spacer lub zamknij w końcu usta.

avatar
~ZEB
21.05.2017 23:47

A ja mam ciebie w d[...] "widzu" , te mądrości zostaw dla siebie

avatar
~antykwariusz
21.05.2017 22:32

We Wschowie też była synagoga i spotkał ją taki sam los jak te w Niemczech

avatar
~ciekawy
25.05.2017 09:43

Kilka lat temu w Niemczech wiekowe już bardzo małżeństwo opowiadało mi o tym jak po wojnie palono Kościoły katolickie u nich. Jakieś okropne pogromy tam były. Niestety, opowiadali mi w lokalnej gwarze Szwabskiej i nie wszystko rozumiałem. Pan Grzegorz Braun , reżyser min. Eugeniki w imię postępu kręci film o Lutrze . Podobno ma wyjść już w październiku. Czytam trochę o luteranizmie i przyznam,że dość dziwna to religia . Bóg sobie wybiera kogo chce aby dostąpił łaski. Nie każdy idzie do nieba . I nie każdy może iść do nieba. Idą tylko Ci, których Bóg wybrał. A więc choćbyś nie wiem jak się starał i tak , jeśli Ci nie jest dane, nie ma opcji dostąpienia łaski. Można by się pokusić wręcz o stwierdzenie,że trochę pachnie to rasizmem.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl