TworzymyGłos Regionu

Naprawa tłumika czy jego wymiana? Które rozwiązanie jest lepsze?

Czwartek, 13 stycznia 2022 o 21:33, autor: 0 78
Naprawa tłumika czy jego wymiana? Które rozwiązanie jest lepsze?

Tłumik pełni w samochodzie niezwykle ważną funkcję. Dlatego też jazda z uszkodzonym tłumikiem jest zabroniona. W takim przypadku liczyć trzeba się z mandatem, a nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i koniecznością ponownego wykonania badania technicznego. Oczywiście po usunięciu usterki. Ważne jest zatem, aby kontrolować stan tłumika i w przypadku stwierdzenia usterki dokonać odpowiedniej naprawy bądź wymienić tłumik na nowy. Wielu kierowców zadaje jednak pytanie, kiedy tłumik opłaca się jeszcze naprawić, a kiedy konieczna jest już jego wymiana.

Funkcja tłumika w samochodzie

Dlaczego pod żadnym pozorem nie powinno się użytkować auta z uszkodzonym tłumikiem? Wynika to z tego, że tłumik samochodowy ma kilka istotnych funkcji. Po pierwsze, odpowiedzialny jest za odprowadzanie spalin z silnika. Nie jest to jednak jego jedyna funkcja. Tłumik wygłusza także pracę silnika co większa komfort jazdy. Poza tym praca tłumika i układu wydechowego wpływa na samą pracę silnika. Jazda z uszkodzonym tłumikiem może zaburzyć pracę silnika i w tego sposób znacząco zmniejszyć jego wydajność.

Objawy usterki tłumika samochodowego

Po czym poznać, że tłumik może być uszkodzony? Podstawowy objaw tego, że tłumik może być uszkodzony to jego głośne buczenie. Powodem takiego stanu rzeczy jest najczęściej nieszczelność tłumika. Traci on przez to swoje właściwości wytłumiające. Jeśli zatem zauważy się, że silnik pracuje coraz głośniej, to koniecznie sprawdzić należy stan tłumika samochodowego. Co jednak ważne, nie wszystkie usterki wiążą się z tak oczywistymi objawami. Przykładem może być tu duże zanieczyszczenie tłumika i zapchanie jego wkładu. W takim przypadku zauważyć można obniżoną moc silnika. Na początku jednak objaw ten może nie być zbyt zauważalny. Często, kiedy zauważy się mniejszą moc silnika, uszkodzenie tłumika jest już znaczące.

Naprawa a wymiana tłumika w samochodzie

Kiedy naprawiać, a kiedy wymienić tłumik? Najczęściej, jeśli zauważy się usterkę tłumika dość szybko, to możliwa jest jeszcze jego naprawa. Sama naprawa nie jest skomplikowana. Zwykle polega na zespawaniu dziury. Przed naprawą pamiętać trzeba o dokładnym oczyszczeniu wszystkich elementów z rdzy. Co również ważne, w przypadku tłumików nie powinno się stosować preparatów do zabezpieczenia antykorozyjnego. Ze względu na wysokie temperatury nie będą one skuteczne. Jak wspomniano, jeśli zauważy się usterkę dość szybko, to można ją usunąć i naprawić tłumik. Wiedzieć jednak trzeba, że tego typu naprawy często nie są zbyt trwałe. Ze względu na postępującą korozję prędzej czy później problem znów się pojawi. Dlatego w wielu przypadkach znacznie lepszym rozwiązaniem będzie po prostu wymiana uszkodzonego tłumika na nowy. Zakup nowego tłumika może być rozwiązaniem droższym niż jego naprawa, ale za to nowy tłumik działać będzie o wiele dłużej w porównaniu z tym naprawionym. Więcej o wymianie lub naprawie tłumika dowiesz się więcej na stronie warsztatu samochodowego AutoZielonka z Warszawy.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

PRACA
PRACA
Oferty
Grunty rolne
Grunty rolne
Pozostałe
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl