Które używane Subaru kupić? Porównujemy 10 modeli z polskiego rynku: ceny na 2026 rok, słabe punkty skrzyni CVT, korozja i koszt pierwszego przeglądu.
Popyt na używane Subaru opiera się na dwóch rozwiązaniach konstrukcyjnych, które marka stosuje od dziesięcioleci. Pierwsze to symetryczny napęd na cztery koła. Silnik, skrzynia biegów i wał napędowy leżą na jednej wzdłużnej osi. Półosie mają równą długość, dzięki czemu moment obrotowy rozkłada się na koła bez niepożądanego efektu samoczynnego skręcania kół. Drugie to silnik typu bokser. Cylindry są w nim ułożone poziomo, więc blok jest płaski i siedzi nisko w komorze silnika (obniża to środek ciężkości samochodu i zmniejsza przechyły w zakrętach).
Na zimowej drodze daje to przewagę: napęd na cztery koła działa stale, a nie włącza się dopiero po poślizgu, więc auto nie czeka, aż elektronika przerzuci moment na drugą oś. Na zniszczonym asfalcie pomagają zawieszenie o dużym skoku, spory prześwit (213 mm w Outbacku i 220 mm w XV i Crosstreku) oraz system X-Mode, który zmienia reakcję na pedał gazu, algorytm pracy skrzyni bezstopniowej i stopień blokady sprzęgła.
Bezpieczeństwo modeli potwierdzają testy zderzeniowe Euro NCAP: Impreza V i XV II dostały pięć gwiazdek w 2017 roku, Forester V w 2019, a Outback VI w 2021.
Najlepsze Subaru na polskim rynku wtórnym to modele, które da się realnie kupić i utrzymać bez poważnych problemów.
Kryteria wyboru:
Liczba ofert w Polsce. Modele dostępne na rynku w pojedynczych egzemplarzach traktowaliśmy jako rzadki wyjątek, a nie jako typowy wybór na co dzień.
Trwałość podzespołów. Wolnossące boksery FB20 i FB25 mają dużą żywotność, ale stan skrzyni Lineartronic CVT przy dużych przebiegach ma kluczowe znaczenie, a jej naprawa może kosztować tyle, co używana Impreza.
Dostępność części. Do modeli oficjalnie sprzedawanych w Europie materiały eksploatacyjne zawsze są na magazynach. Do aut sprowadzonych z innych regionów części trzeba zamawiać, co podnosi koszt i wydłuża czas naprawy.
Złożoność obsługi. Ze względu na cechy konstrukcji (na przykład świece zapłonowe znajdują się po bokach bloku i dostęp do nich jest utrudniony) serwis Subaru wymaga specjalistycznych umiejętności. Surowe wymagania dotyczą też harmonogramu i jakości wymiany płynu w skrzyni CVT.
Opinie właścicieli i typowe usterki. Braliśmy pod uwagę nie subiektywne oceny, lecz powtarzające się skargi: zużycie paliwa, pracę skrzyni CVT na zimnym silniku, korozję ramy pomocniczej, błędy kamer.
Ceny i dane są aktualne na koniec sierpnia 2026 roku. Podane przedziały cenowe dotyczą w pełni sprawnych samochodów z przejrzystą i potwierdzoną historią.

Najpopularniejszy model marki na polskim rynku wtórnym (około 50 aktywnych ogłoszeń). Forestera V cenią za świetną widoczność, wysoką pozycję za kierownicą, przestronną tylną kanapę i pełnoprawny system X-Mode z dwoma trybami pracy (na śliskie nawierzchnie oraz na głęboki śnieg lub błoto).
Pod maską pracuje wolnossący bokser 2.0, wspierany przez silnik elektryczny zintegrowany ze skrzynią biegów. Łączna moc to 150 KM. Jedyna dostępna skrzynia to bezstopniowa Lineartronic. Część elektryczna pełni wyłącznie funkcję wspomagającą (pomaga przy ruszaniu i przy niskich prędkościach, ale nie jest w stanie długo napędzać auta samodzielnie). Realne zużycie paliwa w mieście to 9-10 l/100 km.
Główny czynnik ryzyka to stan skrzyni CVT w autach, których właściciele ignorowali harmonogram wymiany oleju. Objawy zużycia pojawiają się jeszcze przed poważną awarią (opóźnienie przy ruszaniu na zimnym silniku, charakterystyczne buczenie podczas przyspieszania i wyczuwalne szarpnięcie przy przełączaniu z biegu wstecznego na jazdę do przodu).
Za zadbany egzemplarz z lat 2019-2020 sprzedający chcą 80-105 tys. zł. Młodsze auta (2022-2024) dochodzą do 130 tys. Cena o połowę niższa od rynkowej niemal zawsze oznacza samochód po poważnym wypadku.

To kombi łączy cechy crossovera i klasycznego auta rodzinnego: prześwit 213 mm przy niskim progu załadunku bagażnika i dopuszczalna masa holowanej przyczepy około dwóch ton. To najlepszy wybór w gamie na długie trasy z przyczepą lub przyczepą kempingową.
W Europie model oferowano z jednym silnikiem: wolnossącym 2.5i o mocy 169 KM ze skrzynią CVT. W wersjach amerykańskich spotyka się turbodoładowany 2.4 XT o mocy 260 KM. Doładowanie dokłada do konstrukcji turbosprężarkę i intercooler, czyli podzespoły wymagające obsługi.
Słabym punktem szóstego Outbacka nie jest mechanika, lecz ergonomia systemu multimedialnego. Pionowy ekran 11,6 cala przejął sterowanie klimatyzacją i większością ustawień samochodu, a interfejs co jakiś czas działa z opóźnieniem.
Ceny mieszczą się w przedziale 125-165 tys. zł przy podaży 47-50 aut. Większość z nich to samochody sprowadzone z USA, które nie mają jeszcze polskiej rejestracji.

Przy długości kompaktowego hatchbacka model ma prześwit 220 mm, większy niż wiele pełnoprawnych crossoverów. XV drugiej generacji zbudowano na modułowej platformie SGP (Subaru Global Platform). Sztywność skrętna nadwozia wzrosła o 70% w porównaniu z poprzednią Imprezą, dzięki czemu zawieszenie zawsze zachowuje zaprojektowaną geometrię, a we wnętrzu mniej skrzypi przy diagonalnym wykrzyżowaniu na dziurawych drogach.
Gama silników obejmuje 1.6i o mocy 114 KM, 2.0i o mocy 156 KM oraz od 2019 roku 2.0 e-Boxer o mocy 150 KM. Skrzynia we wszystkich wersjach to Lineartronic (w specyfikacjach europejskich manuala nie było).
Według opinii właścicieli bazowy silnik 1.6i jest wyraźnie za słaby: przyspieszanie z pełnym obciążeniem trwa, a ponieważ trzeba stale utrzymywać wysokie obroty, zużycie paliwa praktycznie nie różni się od wersji dwulitrowej. Główne ryzyko nadwoziowe to korozja tylnej części podwozia w autach eksploatowanych na obficie solonych zimowych drogach. Podczas oględzin trzeba dokładnie sprawdzić ramę pomocniczą i wahacze tylnego zawieszenia.
Przy zaledwie 42 ofertach na rynku rozrzut cen jest dość szeroki. Wczesne wersje z silnikiem 1.6 (rocznik 2018) z przebiegiem ponad 200 tys. km kosztują od 50 tys. zł. Zadbany e-Boxer z 2020 roku z przebiegiem 70 tys. km to wydatek około 95 tys. zł.

To najtańszy sposób na firmowy symetryczny napęd na cztery koła w stosunkowo młodym aucie (AWD jest w standardzie). Model występuje w dwóch nadwoziach: hatchback (GT) i sedan (GK). Silniki są takie same jak w XV, czyli wolnossące 1.6 i 2.0 w połączeniu ze skrzynią CVT. Główna różnica względem crossovera na tej samej platformie to standardowy, osobowy prześwit i niska pozycja za kierownicą, więc na poważny teren auto się nie nadaje.
Główne ograniczenie to rynek. W całej Polsce jest nie więcej niż 20 ogłoszeń i wybierać trzeba spośród tego, co akurat jest.
Auta z 2017 roku z przebiegiem do 80 tys. km kosztują 55-66 tys. zł, z przebiegiem ponad 250 tys. km schodzą do 35 tys. zł, a młode wersje z lat 2023-2024 z niewielkim przebiegiem zbliżają się ceną do 80 tys. zł.

Pełnowymiarowe kombi o podwyższonej dzielności terenowej oferuje ten sam format co szósta generacja, ale za mniejsze pieniądze i z bardziej znajomą ergonomią. Po modernizacji w 2018 roku auto dostało dopracowany system EyeSight (stereokamery, które utrzymują pas ruchu i hamują przed przeszkodą) oraz nowe multimedia.
Silnik pozostał ten sam: 2.5i o mocy 175 KM ze skrzynią CVT i X-Mode. Kapryśny diesel EE20 do tego czasu całkowicie zniknął z europejskiej oferty. To plus dla kupującego, bo przy krótkich jazdach miejskich filtr cząstek stałych (DPF) w dieslu typu bokser szybko się zapychał.
Większość aut na rynku ma przebiegi powyżej 120-190 tys. km, więc skrzynię CVT trzeba sprawdzić w pierwszej kolejności. Zużycie paliwa w mieście na poziomie 10-11 l/100 km trzeba przyjąć jako pewnik.
Ceny to 65-106 tys. zł. O wartości decyduje nie tyle wiek, co przebieg i historia serwisowa. Egzemplarz z 2018 roku z przebiegiem 80 tys. km kosztuje około 70 tys. zł, a ze 190 tys. km około 65 tys. zł.

To auto dla tych, dla których charakter jest ważniejszy od praktyczności, choć bagażnik 522 l też tu jest. Pod maską pracuje bokser 1.6 DIT o mocy 170 KM z wtryskiem bezpośrednim i turbosprężarką, co w europejskich Subaru jest rzadkością. Skrzynia to ta sama CVT, ale z łopatkami przy kierownicy.
Połączenie wtrysku bezpośredniego i doładowania odpowiada za typową bolączkę tego silnika: paliwo nie omywa zaworów dolotowych, przez co intensywnie odkłada się na nich nagar. Z czasem prowadzi to do niestabilnych obrotów biegu jałowego i spadku mocy. Rozwiązaniem jest czyszczenie zaworów przy przebiegu około 150 tys. km (warto traktować je jako czynność planową).
Na polskim rynku Levorg to rzadki gość (około 15 ogłoszeń ze wszystkich roczników), a wersje po liftingu to wręcz pojedyncze sztuki. Auto z 2018 roku z przebiegiem około 155 tys. km kosztuje 55-61 tys. zł.

Oficjalny następca XV, który zmienił nazwę. Auto zachowało prześwit 220 mm i dostało 2.0 e-Boxer o mocy 136 KM oraz przeprojektowaną skrzynię CVT z 8 wirtualnymi przełożeniami. Przestrojony układ kierowniczy stał się wyraźnie precyzyjniejszy wokół położenia środkowego.
W polskich ogłoszeniach pod nazwą Crosstrek sprzedawane są dwa różne samochody: nowy model z Europy i używane XV z USA, które tam zawsze nazywały się Crosstrek. Łatwo je odróżnić: europejska nowość ma 136 KM i oznaczenie hybrydy, a amerykańskie auta z poprzednich lat mają zwykłe silniki benzynowe o mocy 149-152 KM. Pamiętaj, że 136 KM na 1,5 tony masy sprawia, że Crosstrek jest niespieszny, więc długie wyprzedzanie na trasie trzeba planować z wyprzedzeniem.
Polskie egzemplarze z lat 2024-2026 z przebiegiem do 10 tys. km kosztują 145-168 tys. zł. W praktyce to prawie nowe auto z rabatem za pierwszą rejestrację.

Elektryczny crossover na platformie wspólnej z Toyotą: bateria 71,4 kWh, dwa silniki elektryczne, 218 KM, napęd na cztery koła i ten sam X-Mode. Podaż na polskim rynku jest jednostkowa: jedno ogłoszenie na cały kraj (rocznik 2023, 30 tys. km, stan baterii (SOH) według raportu 99%, cena 116,9 tys. zł).
Przy zakupie takiego auta dokładna diagnostyka jest ważniejsza od targowania się. W latach 2022-2023 Solterra została objęta szeroką akcją przywoławczą (wezwano około 2700 aut na świecie): z powodu ryzyka poluzowania i ścięcia śrub kół koło mogło odpaść w czasie jazdy. Producent bezpłatnie wymienił śruby piast na zmodernizowane (z podkładkami) i montował nowe felgi. Później ogłoszono kolejną akcję, ponieważ w części serwisów podwykonawcy przeprowadzili pierwszą naprawę nieprawidłowo. W bazie VIN trzeba sprawdzić, czy auto przeszło obie akcje. W codziennej eksploatacji właściciele zwracają też uwagę na spadek prędkości ładowania i mniejszy zasięg w mroźne dni.

Sportowy sedan ma turbodoładowany bokser 2.4 o mocy 271 KM. Na rynku są wersje zarówno z 6-biegową skrzynią manualną, jak i ze skrzynią CVT przestrojoną pod sportową jazdę. Ten model jest nastawiony wyłącznie na dynamikę i prowadzenie.
Generacja VB nie była oficjalnie sprzedawana w Europie z powodu surowych norm emisji: silnik wymagałby benzynowego filtra cząstek stałych (GPF), który mocno obniża jego osiągi. Wszystkie auta w Polsce sprowadzono z USA lub Kanady, więc ich cenę dyktują koszty aukcji, transportu i odprawy celnej. Oficjalnego wsparcia dealerskiego dla tej wersji w Polsce nie ma, a części nadwozia trzeba zamawiać zza oceanu. Historię napraw blacharskich, chip tuning i udział w track dayach sprawdza się w pierwszej kolejności.
W sprzedaży jest mniej niż dziesięć aut. Z młodszych są dwa egzemplarze z 2023 roku z przebiegiem 7-18 tys. km, po 122 tys. zł. Poprzednia generacja VA z silnikiem 2.5 o mocy 300 KM kosztuje 105-149 tys. zł.

Największe Subaru: trzy rzędy siedzeń, siedem lub osiem miejsc, turbodoładowany bokser 2.4 o mocy 260 KM i wzmocniona skrzynia CVT przystosowana do holowania przyczep. W Europie model nie był sprzedawany, więc każdy egzemplarz w Polsce przyjechał z USA lub Kanady.
Główne problemy to średnie zużycie paliwa w mieście na poziomie 12-13 l/100 km, przyspieszone zużycie skrzyni CVT przy częstym holowaniu przyczep i braki specyficznych części w europejskich magazynach. Wczesne egzemplarze z roku modelowego 2019 objęła krytyczna akcja przywoławcza. Przez błąd w oprogramowaniu robotów spawalniczych w fabryce w Indianie około 293 aut zjechało z taśmy z niezgrzanymi punktami w strukturze nośnej nadwozia w okolicy słupków środkowych (B-pillar). Producent oficjalnie zezłomował te auta i wymienił je właścicielom na nowe. Sprawdzenie numeru VIN przed zakupem Ascenta pod kątem tej i innych akcji przywoławczych (dotyczących czujników skrzyni biegów lub pompy paliwa) jest obowiązkowe.
Łącznie w sprzedaży jest około dziesięciu aut. Egzemplarze sprzed liftingu z 2019 roku z przebiegiem ponad 200 000 km kosztują od 75 000 zł. Auta z 2021 roku z przebiegiem do 40 000 km są wyceniane na 125 000-140 000 zł. Młode egzemplarze (2023-2025) kosztują od 150 000 do 170 000 zł.
Sprawdzenie po numerze VIN.
Historię auta trzeba poznać jeszcze przed wyjazdem na oględziny. W Checkcar.vin można sprawdzić historię pojazdu Subaru po numerze VIN – przebieg z zagranicznych wpisów, fabryczne wyposażenie i kraj pierwszej rejestracji. Porównanie wyposażenia z danymi z VIN od razu pokazuje, czy silnik nie był wymieniany i czy wyposażenie auta zgadza się z deklaracjami sprzedającego.
Rejestry państwowe.
Rejestry państwowe pozwalają na podstawowe sprawdzenie za darmo. Potrzebne są VIN, numer rejestracyjny auta i data pierwszej rejestracji. System pokaże historię badań technicznych, zarejestrowane przebiegi, liczbę właścicieli w Polsce i adnotacje o poważnych uszkodzeniach. Baza CEPiK widzi jednak auto dopiero od chwili jego rejestracji w Polsce. Cała przeszłość wypadkowa i serwisowa samochodu w USA, Kanadzie czy Niemczech sprzed sprowadzenia do Polski nie jest w tym rejestrze widoczna.
Oględziny techniczne.
Podczas oględzin silnik typu bokser trzeba obejrzeć od spodu z latarką, bo wycieki oleju pojawiają się w nim na bocznych powierzchniach bloku, a nie z przodu silnika. Białawe, suche zacieki wokół chłodnicy i pompy wody wskazują na ukryte wycieki płynu chłodniczego.
Skrzynię CVT sprawdza się wyłącznie na zimnym silniku. O zużyciu świadczą opóźnienie przed ruszeniem, szarpnięcie przy przełączaniu z biegu wstecznego na jazdę do przodu i buczenie, którego ton zmienia się wraz ze wzrostem prędkości. Na rozgrzanym aucie część objawów znika, dlatego z góry umawia się na oględziny zimnego auta.
Elektronikę i system EyeSight sprawdza się w trakcie jazdy. Po wymianie przedniej szyby kamery wymagają kalibracji, a bez niej system albo zgłasza błąd, albo zaczyna hamować przed nieistniejącymi przeszkodami.
Na podnośniku dokładnie ocenia się stan tylnej ramy pomocniczej, wahaczy i wnętrza progów. To słabe punkty Subaru, które szybko korodują przy eksploatacji na solonych zimowych drogach w Polsce.
W przypadku młodych modeli (Crosstrek, Outback VI, Solterra) liczy się książka serwisowa z wpisami. Gwarancja fabryczna może jeszcze obowiązywać, ale jest ściśle powiązana z harmonogramem obsługi (nawet jedna pominięta wymiana płynu w skrzyni CVT całkowicie ją unieważnia).
Lokalny rynek wtórny. Auto można obejrzeć i kupić tego samego dnia. U autoryzowanych dealerów można znaleźć trzy-, czteroletnie samochody z dostępną historią serwisową i resztą gwarancji.
Aukcje międzynarodowe. Główny kanał zakupu modeli, które nie były oficjalnie sprzedawane w Polsce lub występują w pojedynczych ogłoszeniach (trzyrzędowych crossoverów Ascent, sportowych sedanów WRX nowej generacji, amerykańskich wersji Outbacka z turbodoładowanym 2.4 XT).
Do wyszukiwania na zagranicznych platformach wygodnie jest korzystać z platform multiaukcyjnych, takich jak PLC Auction. Serwis zbiera oferty z kilkudziesięciu światowych aukcji w jednym panelu klienta, więc nie trzeba rejestrować się na każdej aukcji osobno, a potrzebne połączenie generacji, silnika i wersji wyposażenia można wyszukać od razu we wszystkich regionach.
Przed rozpoczęciem licytacji każdego auta można zamówić szczegółowe sprawdzenie historii po numerze VIN oraz oględziny auta na żywo przez eksperta bezpośrednio na placu aukcyjnym, aby wykryć wady nadwozia lub wnętrza niewidoczne na zdjęciach. Platforma sama organizuje cały łańcuch logistyczny przez własne huby w Europie, Azji i Ameryce bez udziału zewnętrznych pośredników, a drogą lądową auta są dowożone lawetami. Wszystkie koszty dodatkowe (transport, przygotowanie dokumentów i cła) są wyliczane przed rozpoczęciem licytacji, więc końcowa cena auta „pod klucz” jest znana kupującemu z góry.
Komentarze 0