TworzymyGłos Regionu

reklama

Na dwoje babka wróżyła

– czy radni zdecydują o zamiarze likwidacji szkół?

Poniedziałek, 24 lutego 2020 o 23:21, aktualizacja Poniedziałek, 24 lutego 2020 o 23:35, autor: 46
Na dwoje babka wróżyła

Pomysł likwidacji placówek oświatowych w gminie Wschowa pojawiał się już wiele razy. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w czwartek 27 lutego br. wybrani przez nas radni zagłosują nad uchwałami intencyjnymi, których celem jest zamiar likwidacji szkół wiejskich. Burmistrz przedstawił radnym uchwałę intencyjną o zamiarze  likwidacji szkół w Siedlnicy, Konradowie, Łysinach i w Lginiu wraz z dwoma punktami przedszkolnymi w Siedlnicy i Lginiu. Radni podejmą decyzję o zamiarze likwidacji - dla każdej placówki zagłosują osobno.

Tego typu uchwały są potrzebne, ze względu na prawo oświatowe. W przypadku jakichkolwiek zmian w sieci szkół, (likwidacja szkoły, przekształcenie, połączenie placówek oświatowych) konieczne jest podjęcie uchwały intencyjnej, aby w przyszłości móc zagłosować i podjąć ostateczną uchwałę o likwidacji. Ten proces właśnie ma się rozpocząć. Dodatkowo należy spełnić jeszcze szereg warunków, takich jak wystąpienie o opinię do Kuratora Oświaty czy Związków Zawodowych działających na terenie gminy. 

Podczas kuluarowych rozmów z radnymi, słyszy się różne opinie. Dość często jest tak, że radny jest za likwidacją szkoły, ale nie w swojej miejscowości. Wielu z nich nie jest jeszcze na 100% zdecydowany jak zagłosuje.

Kiedy przeglądamy opinie na zw.pl pod artykułem Dlaczego Gmina Wschowa chce reorganizować szkoły? zauważamy, że zdania są podzielone.

Powodów, dla których wielu z nas jest za likwidacją szkół wiejskich jest tyle, co za ich pozostawieniem. Najtwardszy argument przeciwko utrzymywaniu szkół na wsiach  – to powód ekonomiczny, bo utrzymanie małej, wiejskiej szkoły w przeliczeniu na uczniów jest zdecydowanie droższe niż w mieście. Jeśli tych szkół jest kilka, tak jak u nas, to potrafią być dużym obciążeniem dla budżetu gminy i hamować gminne inwestycje,  lub zmuszać do ciągłego zadłużania gminy. 

Kolejnym często pojawiającym się argumentem za likwidacją jest gorszy, nietrzymający standardów, poziom bazy dydaktycznej oraz, co często idzie w parze, niższy poziom nauczania. Zwolennicy likwidacji szkół jako koronny argument wysuwają także, wszechobecny niż demograficzny mający wpływ na ilość uczniów w klasie. Sytuację pogarsza także łączenie klas. Coraz częściej sami rodzice wyrażają chęć dowożenia dzieci z rejonu wiejskiego do szkół w mieście, pozbawiając w ten sposób lokalną placówkę oświatową subwencji, która “idzie” za dzieckiem do miasta.

Po drugiej stronie sporu są zwolennicy utrzymania szkół wiejskich na tym samym poziomie i w tej samym kształcie jak obecnie. Ich największym orężem jest argument iż „ pieniądze to nie wszystko ”. 

Powszechnie mówi się, że szkoła na wsi to ostoja kultury. Na wczesnoszkolnym etapie życia dzieci są lepiej “zaopiekowane”. Wiejska szkoła to również miejsce, gdzie ludzie mają szansę się spotkać, porozmawiać o dzieciach i problemach. Brak sali gimnastycznej i gorsza baza dydaktyczna według nich nie dyskryminuje szkoły wiejskiej. 

Zwolennicy utrzymania szkół wiejskich są zdania, że młodsze dzieci dowożone do miasta będą narażone na duży stres. Wg nich, dobrym rozwiązaniem może być przekształcenie tych szkół na filię dla klas 1-3. Likwidacja szkół wiejskich to również  nieuchronne zwiększenie ilości uczniów w klasach szkół miejskich. Czy o to nam wszystkim chodzi ? A gdzie dobro dziecka, lepsze warunki do nauki - pytają.

Przy niedawnej likwidacji Gimnazjum nr 1 częstym argumentem władz były zaoszczędzone pieniądze. Szkoły “zlikwidowane” nie są zagospodarowywane. Następuje dewastacja budynków. Po likwidacji budynek pozostaje zaniedbany w krajobrazie wsi, bez pomysłu na dalsze wykorzystanie. Zwolennicy utrzymania szkół wiejskich uważają  również, że w przepełnionych szkołach miejskich poziom nauczania wcale nie jest wysoki. Nauczyciel mający w klasie mniejsza grupę uczniów może poświęcić dzieciom więcej czasu. 

Jak widać zdania na temat likwidacji szkół są podzielone. Argumenty trudne do obalenia. Proponujemy więc sondę, oraz możliwość umieszczenia komentarza, aby pomóc radnym w podjęciu decyzji dobrej dla dzieci i gminnego budżetu.

Mariusz Ławrynowicz

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (46)

avatar

avatar
~Dgg
24.02.2020 23:36

I znowu tzw. Gownoburza, dajcie już spokój

avatar
~ser
24.02.2020 23:50

a co Ty zrobiłeś w temacie szkół wiejskich? przed takim problemem można uciekać w nieskończoność, w szkole miejskiej czeka moje dzieci więcej dobrego niż ... i tak koniec końców do szkoły średniej pójdą w mieście!

avatar
~sen
24.02.2020 23:38

Likwidować i się nawet nie zastanawiać

avatar
~Janosik
24.02.2020 23:43

Takich dożyliśmy czasów, że nic się człowiekowi nie opłaca nawet mieć więcej dzieci. Każdy ma samochód zawiezie dziecko do miasta, a jak mu się nie opłaca zawieść - to autobus zawiezie. W szkołach porobić mieszkania na wynajem i nie utrzymywać czegoś co naturalnie nie ma racji bytu.

avatar
~Zenek
24.02.2020 23:44

Zapewnić dowóz rano oraz na zajęcia popołudniowe, zadbać o świetlice wiejskie (wiecej imprez integracyjnych) i zapewnić nauczycielom i pracownikom przeniesienie do szkół w mieście i można likwidować - nikt płakać nie będzie. No - może zwolnieni dyrektorzy ;(

avatar
~Za likwidacją
24.02.2020 23:51

Oczywiście,że należy wiejskie nierentowne szkoły likwidować.

avatar
~Mieszkaniec.
24.02.2020 23:55

Likwidacja.

avatar
~Nauczyciel
25.02.2020 00:07

Trudna decyzja ,ale racjonalna.Wielu rodziców i dzieci było w podobnej sytuacji w innych gminach.Okazuje się,że nie taki diabeł straszny.Zlikwidować.

avatar
~obserwator
25.02.2020 00:10

Proszę państwa, przecież to nauczyciele pracujący w mieście dojeżdżają do szkół na wsi łącząc etaty, nie będziemy mieli problemu z ich ewentualnym bezrobociem, dajmy rownież szansę naszym dzieciom, żeby mogły uczyć się w miejskiej szkole wsród większej ilości kolegów gdzie będą mogły zdrowo rywalizować i się rozwijać

avatar
~Likwidować
25.02.2020 00:18

Nie warto dla niewielkiej ilości dzieci utrzymywać gmachy szkół.Autobusy dzieci przewiozą z Lginia ,Łysin,Konradowa,Siedlnicy bez problemu w ciągu 15 minut.Mogą trafić do tych samych klas.Przecież z najbardziej oddalonego gospodarstwa w Lginiu dzieci na górkę do szkoły przemierzają dłużej niż autobus z przystanku przy pałacu do Wschowy.

avatar
~Do rodziców
25.02.2020 00:56

Do szkoły podstawowej chodziłam przed wielu laty na wsi.Moją przyjaciółkę rodzice dowozili do szkoły miejskiej.Po ośmiu latach rozpoczęłam naukę w liceum w mieście. Długo nie mogłam wyzbyć się miana "tej ze wsi"Patrząc wstecz ,byłam zakompleksioną nastolatką.Długo trwało wyzbycie się tego miana innej.Jeszcze na studiach tkwiły resztki tej wiejskości.Teraz mam na ten problem zupełnie inne spojrzenie .Moje dzieci nie mają dylematu.Chodzą do szkoły w mieście. Gdyby było inaczej , nie zastanawiałabym się nad decyzją.Łączone klasy to przeżytek.Rozważcie rodzice .Nie zawsze to co wam wydaje się lepsze jest lepszym.

avatar
~ak
25.02.2020 15:27

Myślę, że problem Pani nie wziął się skąd Pani pochodzi tylko z Pani samooceny i braki wsparcia od rodziców. Ja też chodziłam przez 8 lat do szkoły wiejskiej, później do liceum w mieście, studia kończyłam we Wrocławiu. I nie miałam problemu z aklimatyzacją, czy mianem jak to Pani określiła "tej ze wsi". Z kiepskimi ludźmi się Pani zadawała skoro tak Panią postrzegali. Przykro mi.

avatar
~do ak
25.02.2020 17:23

Pięknie, mądrze napisane. W punkt. Nic dodać nic ująć. Pozdrawiam serdecznie.

avatar
~Ada
25.02.2020 07:57

TAK ZLIKWIDOWAĆ SZKOŁY NA WSIACH A ZA 4/5 LAT TRZEBA BĘDZIE BUDOWAĆ NOWE SZKOŁY TAM GDZIE MATKA RODZI W TYM MIEŚCIE REJESTRUJE DZIECKO A WIĘKSZA POŁOWA KOBIET NIE RODZIŁA W WSCHOWIE TO SKĄD WIADOMO ILE JEST DZIECI A PO 2 JAKIE OSZCZĘDNOŚCI SKORO PANI WICE-BURMISTRZ OBIECYWAŁA DOPŁATY DO PRYWATNYCH PRZEDSZKOLI ZWROTY ZA DOWOZY DZIECI PRZEZ RODZICÓW PO 5 AUTOBUSÓW DO JEDNEJ WIOSKI I OPIEKUNKI ODPRAWY DLA NAUCZYCIELI NO GMINA ZAOSZCZĘDZI W WSCHOWIE NIEMA TYLE AUTOBUSÓW TO SKĄD LESZNO -- RZECZYWIŚCIE BĘDZIE TANIO ALE NIE DLA NAS

avatar
~mama
25.02.2020 08:05

Krzykliwy ten komentarz droga Pani, owszem nie rodzą, ale muszą zameldować dziecko, może stąd powszechna wiedza w gminie ile się dzieci rodzi każdego roku , pozdrawiam i spokojności życzę :)

avatar
~hm
25.02.2020 09:04

Uchwała intencyjna rady miejskiej a decyzję podejmie lubuska kurator przed wyborami prezydenckimi.

avatar
~Jestem za reformą.
25.02.2020 13:27

Rodzice nadchodzące zmiany w szkolnictwie powinni uważać za słuszne,ponieważ dzieci wreszcie będą mogły korzystać z tych dobrodziejstw ,z których do tej pory korzystały tylko i wyłącznie dzieci z miasta,a przecież do remontu i doposażenia szkół wschowskich dokładali się zarówno mieszkańcy miasta jak i wsi .Płacąc mniejsze lub większe podatki zasilali budżet wschowskiej gminy. Poza tym niewiele czasu dzieli dzieci do momentu przejścia do szkół średnich i wyżej. Skupmy się bardziej na tym,aby chciały i miały dokąd wrócić po skończonej edukacji. Do grona zadowolonych z reformy nie, oszukujmy się, nie można zaliczyć nauczycieli. Nie dlatego,że mają na uwadze poziom nauczania i czyjeś dobro ,lecz po prostu uposażenie zmniejszy się o dodatki ,a zakres pracy stanie się bardziej odpowiedzialny w liczniejszych klasach we Wschowie. Nielogiczne jest szukanie negatywnych motywów stanowiących wytłumaczenie słuszności reformy. Bo takich nie ma. I nie należy preparować kompromatów władz odpowiedzialnych za przeprowadzenie reformy szkolnictwa polegającej na likwidacji szkół wiejskich lub zasłaniać się wyższymi wartościami. W związku z tym ,że w większości nauczyciele są zainteresowani,aby reforma w tej formie nie przeszła jest inne rozwiązanie. Nauczyciele czy dyrektorzy mogą skorzystać z możliwości,które ustawodawca proponuje. Nauczyciele mogą przyjąć założenie,że zgodnie z przepisami mogą zabiegać o stworzenie przez siebie szkoły jako organizacja pozarządowa. Takie odpowiedzialne działania nauczycieli odciążyłyby budżet gminy wschowskiej ,a nauczycielom pozwolą na realizowanie się nadal w tych samych szkołach wiejskich.

avatar
~Moje zdanie!
25.02.2020 14:26

Nie dla likwidacji!!!!! Weźcie puknijcie się w czoło! Szkoła na wsi może i nie jest jakoś super wypasiona, ale dzieci są w niej bardziej dopilnowane, lerpiej nauczane, bardziej kulturalne i wychowane, wystarczy wejść do takiej szkoły i odrazu każdy "dzień dobry" itp itd a do szkół w mieście wchodzisz i tylko słyszysz same przekleństwa, Krzyki, bieganina i ogólny bałagan. Nigdy w życiu nie poprę chęci zamknięcia jakiekolwiek szkoły wiejskiej.!!!!!!!! Oby wam się to nie udało!

avatar
~Spostrzeżenie
26.02.2020 16:26

Tak czy inaczej dojdzie do tego ,że autorzy komentarzy przestaną być anonimowi .Uczniowie spotkają się w szkołach ponadpodstawowych ,będzie można przyjrzeć się różnicy lub jej braku pomiędzy uczniami obu stron.Ciekawe jak w przyszłości wypadnie taka konfrontacja.Pewnie znajdą się jednostki bardzo inteligentne i bardzo zdolne,ale uważam,że rodzice takich inteligentnych dzieci dbają o nie tak bardzo,że już teraz wożą swoje pociechy do wschowskich szkół,a w przyszłości wschowskie szkoły średnie nie sprostają wymaganiom tych uczniów,którzy jak zwykle zasilą leszczyńską jedynkę lub dwójkę albo głogowskie liceum.Naturalnym zjawiskiem jest dążenie do wyższego poziomu lub lepszych warunków.Każdy rolnik chciałby John Deera ,a nie capka.Ale żeby go kupić musi być mądry i mądrze gospodarzyć na swojej ziemi.Szkoły podstawowe we Wschowie w porównaniu ze szkołami na wsi to jak porównanie John Deera do capka.Dlaczego chcemy capka.Czy to zacofanie ,czy nostalgia,czy może głupota.

avatar
~jk
25.02.2020 15:21

Argument - brak sali gimnastycznej i źle wyposażone klasy - kto to pisał? Czy ten ktoś był w Szkole Podstawowej w Lginiu??? Mamy pełnowymiarową salę gimnastyczną i drugą małą (do gimnastyki), w każdej klasie jest projektor multimedialny, mamy salę komputerową. Więc o co chodzi????? Proponuję aby radni zanim podejmą decyzję odwiedzili każdą ze szkół. Niski poziom nauczania, ludzie czy wy się słyszycie???? Brak mi momentami słów.

avatar
~letnisko
25.02.2020 17:06

no tak, sala w Lginiu, no powiem Ci argument nie do obalenia, a w Łysinach, Siedlnicy , Konradowie też mają?, no cóż; a pochwalcie się jakie konkursy albo olimpiady wygraliście??? , no ale sala jest i będzie :)

avatar
~Ja
25.02.2020 15:33

Nie likwidować, chcemy pozostawienia naszej szkoły.

avatar
~Jestem z miasta, ale...
25.02.2020 16:23

Nic z tego nie rozumiem. Likwidowali gimnazjum we Wschowie, bo sie nie opłacało. Teraz sa tam jakieś fikcyjne urzędy. Budynek nadal utrzymywany, kosztuje więc. To.samo z nauczycielami. Pracują na terenie gminy. Biorą pensje. Nic sie nie zmieniło po zamknięciu. Przecież to samo będzie z wiejskimi szkołami. Wszyscy nauczyciele beda pracowali we Wschowie, a wiec nic sie nie zmieni. No, moze niewiele, bo zabiora godziny miastowym, co nie nastroi ich zbyt dobrze do nowych koleżanek i kolegów... Budynki nadal w rekach gminy i trzeba je utrzymywać To gdzie te ogromne oszczędności?

avatar
~Adaś
25.02.2020 16:58

Ci co chcą zlikwidować szkoły likwidują miejsce, które spaja społeczność wiejską. Ci likfidatorzy niech pojadą do Potrzebowa koło Wijewa i zobaczą zdewastowaną szkołę, mienie, w które przez wiele, wiele lat pompowano setki tysięcy złotych , a teraz to totalna ruina. Warto więc się zastanowić czy nie utrzymać klas 1-4 z oddziałami przedszkolnymi. Jest na to jeszcze czas. Potem będziemy oglądać to co w Potrzebowie!

avatar
~Do Adaś
25.02.2020 20:12

Ci co nie mają innego wyjścia i muszą zamknąć szkoły wiejskie nie likwidują miejsca,które spaja społeczność wiejską. Społeczność wiejską spoić jedynie może takie rozwiązanie problemu,które zapewni powrót dorosłych dzieci na wieś. Jakoś nie mają ochoty zamieszkać na zapyziałej wsi po skończonych szkołach. A ci którzy wracają dojeżdżają dziesiątki kilometrów do pracy.Po twoim komentarzu udałem się samochodem do Potrzebowa i rzeczywiście widok budynku taki sam jak we Wschowie na ulicy Głogowskiej naprzeciw "Wieśniaka".Aby zapobiec totalnej ruinie należy powierzyć budynki w odpowiednie ręce,nie mogą przecież być zabytkami w totalnej ruinie.Jeśli zadbamy ,aby wynajęciem budynków zajęli się profesjonaliści ,a nie dyletanci i nikt nie będzie się wtrącać nie będziemy oglądać "to co w Potrzebowie"!

avatar
~Do do Adaś.
25.02.2020 20:43

Masz całkowitą rację.Jestem za likwidacją przynoszących straty szkół. Chcę jeszcze nadmienić tym ,którzy tego nie wiedzą , że w sądzie prawdopodobnie już toczy się ,albo w najbliższym czasie będzie się toczył proces przeciwko miastu , który wytoczył inwestor nieszczęsnego budynku kina Hel.Wszystko wskazuje na to , że miasto przegra, gdyż poprzednia władza nie wywiązała się z uchwały rady i nie oddała inwestorowi 400 000 zł. Do tego dojdą odsetki.Kuriozalną i kluczową rolę odegrała tutaj organizacja CzasArt wnioskując o wpisanie budynku kina do rejestru zabytków. Obecnie osoba ta nakłania do utrzymywania nierentownych szkół.Koszty procesu poniesiemy my wszyscy mieszkańcy gminy.Koszty niezreformowanej oświaty również poniesiemy my mieszkańcy gminy.Warto zastanowić się kogo słuchamy.Absurdem jest ,aby słuchać osób, które nas kiedyś zawiodły.

avatar
~Konkurs
25.02.2020 19:11

Jakie konkursy???? A np konkurs gminny z ortografii, wygrało dziecko z Siedlnicy, nawet ZW o tym pisało, mamy mnóstwo utalentowanych uczni, wygrali nie jeden konkurs!!!! Nawet olimpiady

avatar
~Do konkurs
25.02.2020 19:46

Dlaczego zatem większość rodziców z Siedlnicy posyła dzieci do szkoły w mieście. Trzeba odpowiedzieć sobie na to pytanie.

avatar
~Zainteresowany
25.02.2020 19:19

Szkoda ze nie było Was cwaniak dziś na dyskusji w Gminie, wyszło na jaw tyle klamstw że głową boli, próbują się wybielic w tej gminie, a nakłamali równo, np jeśli chodzi o remonty, żadna ze szkół nie potrzebuje remontu, w każdej są salę gimnastyczne, klasy odmalowane, okna wymienione z nic się nie sypie i nie wali na głowę, próbują zamknac szkoły by więcej sobie do kieszeni napchac, a np niektórzy przedstawiciele - Radni z wiosek, jak np Pani Sołtys z Siedlnicy, nie odezwała się nic,ani słowem by pomóc swojej Wsi, jak to nazwać?! W polityce kto więcej da temu się przyklaskuje, wstyd!

avatar
~Do zainteresowany
25.02.2020 21:41

Szkoda,że twoja obecność dziś na dyskusji w gminie była tak nieuważna albo tak niezrozumiała ,albo to co wokół słyszałeś było dla ciebie za trudne.Wszystkie szkoły podstawowe na wsi wymagają prac remontowych,które doprowadzą do modernizacji istniejącej infrastruktury edukacyjnej.Nie jesteś osobą,nie jesteś fachowcem,która by mogła dokonać wskazań jaka jest potrzeba w zakresie przeprowadzenia kompleksowych prac remontowo-modernizacyjnych obiektów szkolnych na wsi..Doprowadzenie obecnego stanu technicznego budynków do niezbędnego minimum wymaga termomodernizacji budynków,wymiany instalacji elektrycznej ,wymiany instalacji sanitarnych,renowacji podłóg,renowacji schodów,renowacji pokrycia dachowego.Coroczna renowacja ścian i sufitów polegająca na szpachlowaniu i malowaniu ,modernizacja oświetlenia,dostosowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych zgodnie z dyrektywą unijną i ustawą.Rozbudowa i/lub budowa infrastruktury sportowej to tylko niektóre z koniecznych do wykonania prac.W obecnym stanie finansowym gminy nie ma możliwości,aby zdobyć na to pieniądze.Powinno tobie być wstyd ,że nie zadałeś sobie trudu ,żeby to sprawdzić,a wydajesz bezmyślne osądy i werdykty wpływając na innych będących na twoim poziomie intelektualnym.Wstyd!

avatar
~siedlnica
26.02.2020 07:53

PAni radna z Siedlnicy zapewniała nie raz jak to wszystko zrobi dla obrony szkoły w Siedlnicy, sam nie jednokrotnie to słyszałem, problem jest jeden: jakby to Pan Czopek dalej grał pierwsze skrzypce to pewnie pełną piersią by broniła, ale przeciwko Panu Antkowiakowi.....jak to tak to.....kariera

avatar
~siedlniczka
26.02.2020 10:37

Siedlnicka radna, Siedlnicka Sołtysowa, hańba, sprzedała się, ostatnie kadencje .... ludzie pamietaja, choc nie jestem za szkołami na wsi to ta postawa mnie razi bardzo

avatar
~BACA>>>
25.02.2020 19:57

Od 30 lat w naszym mieście i gminie zamarły inwestycje , po reformie ( dodajmy fatalnej, katastroficznej ze strony pisu) dla naszych szkół nie wpłynęły żadne pieniężne subwencje oświatowe i Wy oczekujecie, że w takiej sytuacji jest potrzeba TRZYMANIA SZKÓŁ WIEJSKICH ????. To jest czysty absurd !. W dobie, kiedy gospodarstwa domowe mają samochody ( a niektóre po 2,3....), autobusów, telefonów komórkowych do kontaktu bieżącego z dzieckiem jest sens trzymania nierentownych szkół wiejskich ?. Podkreślam, jest to absurd !. Miasto Wschowa jest na tyle przygotowane obiektowo, że wystarczy miejsc dla dzieci z całej Gminy - Koniec Kropka ... jak to ktoś z pisu powiedział !> Likwidacja szkół wiejskich jest już przesądzona !.

avatar
~baca
25.02.2020 20:55

"dla naszych szkół nie wpłynęły żadne pieniężne subwencje oświatowe" ? Czytałeś baco budżet ? Zobacz ile jest pieniążków z subwencji oświatowej . Nie pisz głupot.

avatar
~Do siedlniczanka
26.02.2020 16:04

Takie dawanie do zrozumienia pani sołtys,że ludzie mają wyczulone oko na panią w przyszłych wyborach jest prostackim szantażem .Nawet gdyby pani radna z Siedlnicy zapewniała kiedyś nie raz" jak to zrobi wszystko dla obrony szkoły w Siedlnicy,"to jest problem z dotrzymaniem tej obietnicy,ponieważ musiała zweryfikować swoją opinię pod wpływem rzeczywistości. W czasie kiedy pan Czopek grał pierwsze skrzypce to problem płac nauczycieli nie był obarczony podwyżkami po strajkach. Myślę,że jeśli nauczyciele posiadają odpowiednie kwalifikacje,to powinni uzmysłowić takim jak pani i innym ,że to nie sołtys ani radni ,ani urząd są winni ,że szkoły należy zamknąć. Nauczyciele wystrajkowali podwyżki,a rząd obarczył podwyżkami samorządy.W związku z tym nie może mieć pani pretensji o to do pani sołtys,że była zmuszona zweryfikować swoje zdanie. W związku z tym niech ludzie pamiętają,że winy nie należy szukać tam gdzie pani wskazuje.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl