TworzymyGłos Regionu

Muzeum Ziemi Wschowskiej

odwołuje wykład

Poniedziałek, 09 marca 2020 o 09:48, aktualizacja Czwartek, 12 marca 2020 o 23:29, autor: 0 934
Muzeum Ziemi Wschowskiej

Muzeum Ziemi Wschowskiej odwołuje wykład zaplanowany na 13 marca 2020 r. w 380. rocznicę urodzin Johanna Lehmanna. O nowym terminie powiadomimy państwa w terminie późniejszym.

350 lat temu przybył do Wschowy Johann Lehmann (1640–1701) – teolog, filozof i badacz starożytności. Urodził się w Namysłowie. W latach 1661–1663 studiował teologię i filozofię w Wittenberdze. Następnie, do 1669 r., pracował jako adiunkt na uniwersytecie. Szczególne miejsce w kręgu jego zainteresowań zajmowała historia Bliskiego Wschodu, pod jego kierunkiem powstały liczne dysertacje. Dzięki rozległej wiedzy na temat Orientu oraz znajomości języków obcych: hebrajskiego, aramejskiego, syryjskiego i arabskiego, nadano mu przydomek Wschowski Aaron.

W 1669 r. wrócił w rodzinne strony, by osiąść na Śląsku. Prześladowania religijne przyczyniły się do decyzji o przeniesieniu do tolerancyjnej Rzeczpospolitej. 12 stycznia 1670 r. duchowny wybrany został na diakona staromiejskiej parafii ewangelickiej we Wschowie. 9 lutego 1670 r. odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków młodszego pastora, tak zwana introdukcja. Wtedy właśnie wygłosił inauguracyjne kazanie przygotowane przez Johannesa Cundisiusa, które z okazji przypadającej właśnie 350 rocznicy zostało przetłumaczone z języka niemieckiego przez Aleksandra Wileckiego.

Pamiątkowy folder otrzymać będzie można podczas spotkania w Muzeum Ziemi Wschowskiej przy pl. Zamkowym 2, które odbędzie się w piątek, 13 marca o godz. 16.00, w 380 rocznicę urodzin Johanna Lehmanna. Podczas wykładu przybliżone zostaną jego dalsze losy, a Aleksander Wilecki zaprezentuje fragment kazania pogrzebowego Samuela Friedricha Lauterbacha, poświęconego Lehmannowi, który zmarł nagle w 1701 r. w trakcie nabożeństwa na oczach wiernych.

Johann Lehmann doczekał się licznego potomstwa, lecz tylko sześcioro z piętnaściorga dzieci dożyło wieku dorosłego. Ciekawy wydaje się fakt występowania do dziś tego nazwiska w niezmienionej formie na terenie dawnego powiatu wschowskiego, w obecnej gminie Wijewo. 

Przemysław Wojciech (MZW) 

REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl