TworzymyGłos Regionu

Muzeum zaprasza w sobotę i niedzielę na patriotyczną podróż po Wschowie

Piątek, 07 września 2018 o 09:00, aktualizacja Środa, 12 września 2018 o 09:32, autor: 3 2024
Muzeum zaprasza w sobotę i niedzielę na patriotyczną podróż po Wschowie

W najbliższą sobotę i niedzielę (8 i 9 września) Muzeum Ziemi Wschowskiej zaprasza nas w podróż patriotyczną po Wschowie. Najpierw (8 września, godz. 17:00) w auli odnowionego liceum Bartosz Tietz opowie o działalności narodowej ludności polskiej we Wschowie i powiecie wschowskim. Dzień później szlakiem polskich działaczy niepodległościowych ze Wschowy odbędzie się spacer.  W trakcie tych wydarzeń będzie okazja zobaczyć liceum po gruntownej modernizacji.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, podczas którego spotykają się nie tylko pasjonaci historii, osoby zainteresowane ochroną zabytków, promowaniem różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego i propagowaniem dialogu międzykulturowego, ale także wszyscy zainteresowani miejscem, w którym mieszkają. Polska uczestniczy w tej inicjatywie od 1993 r., a Muzeum Ziemi Wschowskiej od 1995 r.

  1. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w 2018 r. przebiega pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. Muzeum Ziemi Wschowskiej przygotowało dla mieszkańców:
  • 8 września (sobota), godz. 17.00, aula I Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana we Wschowie – wykład Bartosza Tietza „Działalność narodowa ludności polskiej we Wschowie i powiecie wschowskim w pierwszym dwudziestoleciu XX w.” Bartosz Tietz nawiąże m.in. do wydarzeń, które miały miejsce w budynku dawnego gimnazjum. 
  • 9 września (niedziela), godz. 15.00 - spacer z opowieścią „Szlakiem polskich działaczy niepodległościowych ze Wschowy doby powstania wielkopolskiego”. Trasa spaceru przebiegać będzie przez Przyczynę Dolną oraz Wschowę (ul. ks. A. Kostki, ul. Niepodległości, ul. T. Kościuszki, ul. Ogrodowa, ul. Obrońców Warszawy, ul. Matejki, ul. Lipowa, pl. Farny). Spacer rozpocznie się w Przyczynie Dolnej przy tablicy z nazwą miejscowości (od strony ul. 55 Poznańskiego Pułku Piechoty).

Narodowy Instytut Dziedzictwa przygotował dla uczestników wydarzeń specjalne gadżety promujące Europejskie Dni Dziedzictwa. Więcej informacji o Europejskich Dniach Dziedzictwa i wydarzeniach z nimi związanych można znaleźć na stronie www.edd.nid.pl.

Kluczem do skutecznego zachowania dziedzictwa jest zaangażowanie lokalnych społeczności. Tegoroczna inicjatywa Muzeum Ziemi Wschowskiej to wzbogacanie pamięci zbiorowej o naszych regionalnych działaczach, o ludziach i ich historiach, o miejscach ważnych, choć zapomnianych, to również przekazywanie kolejnym pokoleniom dziejów regionu i budowanie szacunku do spuścizny kulturowej przodków.

(MZW)

REKLAMA

Komentarze (3)

avatar
~qwerty
30.08.2018 16:37

Może podczas spaceru warto by było zboczyć kawałeczek i pokazać dumę wschowskiej architektury. Nasze wspaniałe kino. Słynne ze swej bogatej historycznie przeszłości.

avatar
~do qwerty
30.08.2018 19:05

Swój łeb pokaż .Może komuś się spodoba bardziej niż budynek kina.

avatar
~Zainteresowany
08.09.2018 11:02

Witam, czy wykład będzie nagrany i udostępniony w sieci?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl