TworzymyGłos Regionu

Muzeum zaprasza na otwarcie wystawy prac Eugeniusza Geta Stankiewicza

Piątek, 13 kwietnia 2018 o 15:18, aktualizacja Sobota, 21 kwietnia 2018 o 13:15, autor: 1 1016
Muzeum zaprasza na otwarcie wystawy prac Eugeniusza Geta Stankiewicza

20 kwietnia o godzinie 17:00 Muzeum Ziemi Wschowskiej zaprasza na otwarcie wystawy stałej prac Eugeniusza Geta Stankiewicza ,,Czas przez nikogo niezłapany". Twórczy dorobek Geta Stankiewicza był do tej pory prezentowany w MZW trzykrotnie na wystawach czasowych.

Eugeniusz Józef Stankiewicz (1942 – 2011), mistrz miedziorytu i wybitny polski grafik. Honorowy obywatel  Wschowy, w której mieszkał do czasu wyjazdu na studia. Jego twórczy dorobek prezentowano do tej pory w Muzeum Ziemi Wschowskiej  już  trzy razy na wystawach czasowych:

  • w 2009 roku na wystawie „Eugeniusz Get Stankiewicz. Wystawa prac wielkiego miedziorytnika”,
  • w 2012 roku na wystawie „Eugeniusz Get Stankiewicz – Transformacja dialogu”,
  • w 2016 roku na wystawie „Czas przez nikogo niezłapany” prezentującej pierwszy etap budowy kolekcji.

W 2015 roku w wyniku współpracy Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Muzeum Ziemi Wschowskiej powstała wystawa pt. „Kamień, papier, farba. Wschowskie frotaże Eugeniusza i Janusza Stankiewiczów”, która była prezentowana w Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

W 2017 roku wystawa „Czas przez nikogo niezłapany” była prezentowana w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

Historia budowania kolekcji
Pierwsze prace braci, Eugeniusza i Janusza Stankiewiczów – frotaże powstałe w 1964 roku na Staromiejskim Cmentarzu Ewangelickim we Wschowie – znalazły się w zbiorach Muzeum Ziemi Wschowskiej w 2009 roku. Dwa obrazy olejne Geta namalowane we Wschowie oraz miedzioryty i linoryty zostały zakupione w 2015 roku. W ten sposób muzeum rozpoczęło budowę kolekcji profesora Eugeniusza Stankiewicza.

Dzięki dofinansowaniu zakupu 60 prac (2016) i 242 prac (2017) przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje – priorytet 2 – Regionalne kolekcje sztuki współczesnej, wschowska kolekcja wzbogaciła się o kolejne prace artysty. Zakupy zostały dofinansowane przez: Gminę Wschowa, Bank Spółdzielczy we Wschowie, Zarząd Powiatu Wschowskiego i firmę AKME – Zdzisław Wiśniewski.

Wschowską kolekcję wyróżnia duży zbiór unikalnych rysunków, linorytów, obrazów z wczesnego, młodzieńczego okresu twórczości. Regionalna kolekcja sztuki Eugeniusza Geta Stankiewicza służy budowaniu wiedzy o sztuce współczesnej i przemianach w niej zachodzących. Jednocześnie stanowi wzorcowy przykład rozwoju osobowego i artystycznego dla młodych ludzi (przykład osiągnięcia sukcesu, sławy chłopaka z małego miasteczka). Kolekcja będzie służyła jako inspiracja do programów edukacyjnych i promocyjnych np. warsztatów, gry miejskiej, wykładów. Wschowianie i goście spoza miasta poprzez kontakt z kolekcją prac Getasa dowiedzą się o wpływie Wschowy, w której artysta spędził dzieciństwo i młodość, na twórczość mistrza miedziorytu.

MZW/foto: archiwum

REKLAMA

Komentarze (1)

avatar
~Wschowianin
18.04.2018 08:34

Fantastyczna informacja! Dziękuje organizatorom!!! Nasz Get wraca do Wschowy !

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl