TworzymyGłos Regionu

Mówcie o podobieństwach

Czwartek, 26 kwietnia 2018 o 15:34, aktualizacja Piątek, 04 maja 2018 o 13:41, autor: 18 3888
Mówcie o podobieństwach

Ulicami Wschowy przeszedł dzisiaj IV Wschowski Marsz Akceptacji. Dzieci, młodzież i dorośli w radosny sposób pokazywała, że wszyscy wschowianie są tacy sami, niezależnie od wieku czy stopnia niepełnosprawności.

Po raz czwarty już ulicami naszego miasta przeszedł barwny Wschowski Marsz Akceptacji Osób Niepełnosprawnych. Tegoroczne hasło marszu brzmiało „Integracja – jestem na TAK”, a wszyscy zgromadzeniu swoją postawą świadczyli, że tak właśnie jest. Po przejściu korowodu przez ulice Wschowy uczestnicy marszu zgromadzili się na rynku, gdzie wszystkich przywitał dyrektor SOSW Andrzej Waldman. Po powitaniu głos zabrała Lucyna Kowalczykowska, w-ce dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego , która skierowała bardzo emocjonalne słowa do wszystkich uczestników marszu.

- Gdy pytałam absolwentów naszej szkoły o to jak przebiegała integracja usłyszałam nie do końca miłe słowa i muszę nimi z państwem podzielić. Powiedzieli, że najtrudniejsza była droga do SOSW. Gdy przechodzili obok SP2 i tam nie wchodzili, inni widzieli, że tam nie trafiają, gdy szli dalej koło I Zespołu Szkół, również tam nie wchodzili i dopiero trafiali do ośrodka. A za nimi ciągnęła się opinia, że idą czwórasy, głupole – mówiła. – Proszę państwa żebyście mówili, że we Wschowie jest Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy, jest dla osób niepełnosprawnych, bo takie osoby też są miedzy nami. Mówcie nie tylko o różnicach, mówcie o podobieństwach, że te dzieci też mają uczucia.

O uczestnikach i organizatorach którymi byli: Stowarzyszenie "Nasz Ośrodek" oraz Ośrodek Rewalidacyjno - Wychowawczy ciepło wypowiadał się również Marek Boryczka, starosta powiatu wschowskiego, podkreślając wagę wspólnego spotkania na marszu.

- To, że tutaj się zbieramy świadczy o tym, że dostrzegamy iż między nami są osoby niepełnosprawne. Ale nie tylko to dostrzegamy tylko chcemy aby ich życie zmieniało się o na lepsze i chcemy im pomagać. To świadczy o naszym człowieczeństwie – mówił starosta.

W trakcie spotkania na rynku wszystkie dzieci odbiły swoje dłonie na wspólnym graffiti, w niebo poleciały balony, a uśmiech nie schodził nikomu z twarzy. Więcej do zobaczenia na zdjęciach i materiale wideo.

(olek/ foto: Marytna, wideo: koper)

REKLAMA

Komentarze (18)

avatar
~...
26.04.2018 18:28

"Wszyscy jesteśmy specjalnej troski". Wspaniała inicjatywa :). Pozdrowienia dla wszystkich uczestników :).

avatar
~:)
26.04.2018 21:04

Dobra robota !!!!

avatar
~Wschowianin
26.04.2018 22:22

Gratuluję pomysłu i realizacji! Super impreza , cudowni ludzie, cudowna atmosfera !!! Możecie być dumni z siebie. Do zobaczenia za rok. Będę na pewno !

avatar
~Asia
26.04.2018 22:24

Ach , cóż to był za marsz ?!! Brawo SOSW!!!

avatar
~Ktoś
26.04.2018 22:54

To prawda! Możemy być dumni z takich akcji! Brawo dla organizatorów! Dobra robota !

avatar
~Jan Kotwicki
27.04.2018 06:20

Totalny brak symboli narodowych.

avatar
~JOLA
27.04.2018 07:13

Panie Janie, osoby z niepełnosprawnością są na całym świecie. W TYM marszu nie chodzi o narodowość, tylko o integrację osób sprawnych z tymi mniej, o ich akceptację i normalne relacje. Jeśli Pan tego nie rozumie, proszę milczeć. Pana komentarze są nie na miejscu.

avatar
~Julia
27.04.2018 07:26

Jan Kotwicki nie myl tego z miesięcznicą kiedy to pikietują moherowe berety

avatar
~do Kotwickiego
27.04.2018 17:32

A co mieli nieść transparenty z napisem Ormo wiecznie żywe ? .

avatar
~michaś
27.04.2018 06:42

Nie wszyscy są tacy sami, ale wszyscy są równie ważni! Każdy inny, wszyscy równi! Każdy ma inne predyspozycje, talenty, możliwości, osoba po SOSW profesorem nie zostanie, ale być znakomita w malowaniu, gotowaniu, stolarce, ogrodnictwie i zarabiać więcej niż osoba po studiach.

avatar
~Jan Kotwicki
27.04.2018 09:49

To wszystko co zostało opisane powyżej powinno się odbywać pod symbolami narodowymi. Nie grajcie wariata że nie wiecie o co chodzi .

avatar
~smutna
27.04.2018 13:41

Pan Kotwicki kolejny raz chciałby kogoś pouczać, tymczasem daje przykład ignorancji i niewiedzy. Dużo wysiłku rodzice oraz nauczyciele przedszkola, szkół wkładają w nauczenia dzieci szacunku do flagi, zachowania podczas śpiewania, odtwarzania hymnu. Nadajemy kolorom bieli i czerwieni szczególnie znaczenie. One powinny być akcentowane używane w odpowiednim do tego czasie i miejscu, ze szczególnym szacunkiem. Dlatego tak ważny jest ubiór i zachowanie dzieci podczas uroczystości związanych z ważnymi rocznicami historycznymi czy ważnymi wydarzeniami w kraju. Wtedy właśnie barwy biało-czerwone powinny być szczególnie eksponowane. I tu nie jestem zwolenniczką używania flag przez rozwrzeszczanych i pijanych facetów podczas meczu, ale rozumiem, ze ważne wydarzenia sportowe pozwalają na wyjątkowo zabawowe podejście do tematu. Ten marsz miał formę karnawałowej zabawy ( mimo, że tematycznie zwraca uwagę na szczególnie istotne zagadnienia) a nie narodowego święta. Użycie podczas takiego marszu narodowych barw byłoby dużym błędem. Pan Kotwicki z uporem maniaka lansuje pomysły, które już tylko on sam rozumie. W tej swojej atakującej retoryce robi przykrość wielu pracowitym i dobrym ludziom. Trzeba być szalenie nieszczęśliwym jeśli w taki sposób walczy się o uwagę.

avatar
~@!smutna
27.04.2018 15:02

Szanowna Pani "smutna" po tym wszystkim co ostatnio przeczytaliśmy o JK to uważam, ze nie mas sensu poniżać sie i odpowiadac na tzw. "potok" bezsensownych słów i uwag płynacych ze strony JK !!!, uważam, że tego typu uwagi powinny być całkowicie ignorowane na zasadzie " nie widzę, nie słyszę, nie czytam"..... Pozdrawiam - miełego weekendu......

avatar
~Smutna ba wesoło
27.04.2018 16:13

Z tego wszystkiego zapomniałam pogratulować organizatorom i wszystkim uczestniczącym dzieciom, rodzicom i nauczycielom, mieszkańcom Wschowy.

avatar
~:)
27.04.2018 18:13

Piękne zdjęcia !!!

avatar
~Do Kotwckiego
28.04.2018 08:48

...dobry lekarz dla Pana byłby odpowiedni .Być tak niezrozumnym to na prawdę wielka sztuka.

avatar
~me
30.04.2018 11:59

Impreza pokazuje, jak wiele dzieje się dzięki pomysłowości ludzi, pomimo braku pieniędzy, które są sukcesywnie zabierane lokalnym budżetom przez ten największy, państwowy. Warto pamiętać o tym w kontekście nadchodzących wyborów, bo aktualnie "panujący" mają zakusy na budżety samorządów. Opisywane wydarzenie, w mojej opinii, to wołanie ludzi o Wschowę przyjazną dla osób niepełnosprawnych i starszych. Bariery architektoniczne i organizacyjne na każdym kroku. Pozwólcie ludziom brać udział w konsultacjach, pokażą Wam jak powinno się realizować przedsięwzięcia pod względem technicznym i organizacyjnym, aby były przyjazne osobom niepełnosprawnym.

avatar
~Zoi
01.05.2018 23:15

Tak! Zgadzam się że jest to swoiste wołanie o przyjazna Wschowa dla ludzi niepełnosprawnych. A dlaczego tak? Bo ciągle udajemy, że problemu nie ma, że nie dostrzegamy ludzi z ,, innymi " potrzebami, że są oni NICZYM . Taka jest niestety prawda. ! Dzisiaj masz wszystko- jutro nie wiesz co cię czeka, czy nie będziesz jednym z nich. ! Więcej zrozumienia i empatii o której mówiła pani prowadząca!!! . Wstydze się, że ciągle trzeba walczyć o akceptację ludzi niepełnosprawnych. Gratuluję odwagi i pomysly organizatorom za zorganizowanie takiej imprezy. Brawo wy!!!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaCzytelniaDrewniana podłoga - jak ją wybrać?
21.03.20190 23
Podłoga powinna nie tylko stanowić ozdobę naszego domu, ale jednocześnie musi służyć nam przez długie lata. Obecnie wyjątkowo popularnym materiałem wykorzystywanym do pokrycia powierzchni w ...
nazwa
Brawo, pani Elu
20.03.20192 629

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl