Mokra czy sucha karma? Czym karmić psa?

Czwartek, 14 września 2017 o 11:28, autor: 0 243
Mokra czy sucha karma? Czym karmić psa?

Obecnie na rynku istnieje wiele różnych rodzajów i smaków karm. Dlatego tak ciężko wybrać idealną. Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, czy lepiej zdecydować się na karmę mokrą, czy też suchą. Wybór nie jest prosty i zależy od kilku czynników, o których koniecznie trzeba wiedzieć.

Co powinno mieć wpływ przy wyborze konkretnej karmy?

Istnieje kilka czynników, które powinny odegrać decydującą rolę podczas wyboru rodzaju karmy. W ten sposób będzie można podjąć najbardziej świadomą i korzystną decyzję.

Czynniki decydujące o wyborze karmy dla psa

 • wiek psa,
 • waga psa,
 • rasa,
 • nietolerancja pewnych składników pokarmowych,
 • alergie,
 • aktywność psa,
 • stan fizjologiczny,
 • klimat, w którym żyje pies.

Mokra karma — zalety, wady i właściwości

Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że mokra karma wyróżnia się przede wszystkim konsystencją. Głównie, dlatego że znacznie więcej jest w niej wody. W wielu przypadkach ilość wody sięga nawet 75%. Koniecznie trzeba uwzględnić tę informację, gdyż większa jej ilość sprawia, że pies powinien zjeść więcej karmy, niż ma to miejsce w przypadku jej suchej odmiany. Nie dopilnowanie tej kwestii może skutkować niedostarczeniu niezbędnej wartości odżywczej, co wpływa bezpośrednio też na zdrowie i życie psa.

Mokra karma charakteryzuje się bardzo wyrazistym zapachem, przez co chętnie zjadana jest przez psy. Dlatego też często wybierana jest przez właścicieli psów tzw. niejadków lub mających chwilowe problemy z apetytem. W końcu dzięki intensywnemu zapachowi znacznie łatwiej można zachęcić psa do spożycia posiłku.

Dużą zaletą karmy mokrej jest na pewno faktu, iż ma ona mniej kalorii, niż karma sucha. Pozwala to zmniejszyć ryzyko nadwagi lub otyłości u psa. Jednak należy podkreślić, że ma to miejsce jedynie wtedy, gdy mamy do czynienia z wysokiej jakości karmą. Dlatego też kupowanie najtańszych produktów tego typu w niepewnych sklepach nie jest dobrym rozwiązaniem. Lepiej zaufać sprawdzonym rozwiązaniom, takim jak benkoda.pl.

Poza tym mokre karmy bardzo dobrze współgrają z układem moczowym psa. Warto podkreślić, że znacznie mniej obciążają układ pokarmowy, przez co częściej decydują się na takie rozwiązanie właściciele szczeniaków lub starszych psów.

Sucha karma — kiedy warto stosować?

Do porównania ilość wody w suchej karmie wynosi około 9%. Przez to też dawka ilościowa takiej karmy powinna być znacznie mniejsza niż w przypadku mokrej karmy. Wiele rodzajów karm wykazuje różnicę aż czterokrotną. Nie można zapomnieć o tym, że pies żywiący się suchą karmą powinien spożywać znacznie więcej wody.

W praktyce sucha karma jest najpopularniejszym rozwiązaniem spośród wszystkich. Głównie, dlatego że jest po prostu tańsza i łatwiej dostępna. Niestety koniecznie musisz zwrócić uwagę na skład i jakość wybranej karmy. Na rynku dostępne są popularne marki oraz karmy premium o znacznie wyższym standardzie. Zaleca się stosować ten drugi rodzaj. W ten sposób pies otrzyma wszystkie składniki odżywcze (w szczególności ilość białka będzie poprawna).

REKLAMA
Komentuj Podziel się

  Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

 • Czytelnia

Komentarze (0)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl