TworzymyGłos Regionu

Miłosz Czopek: Era małych sklepów spożywczych odchodzi

Piątek, 26 stycznia 2018 o 13:22, aktualizacja Wtorek, 30 stycznia 2018 o 16:41, autor: 37 2607
Miłosz Czopek: Era małych sklepów spożywczych odchodzi

Radni Rady Miejskiej we Wschowie podjęli uchwałę rozpoczynającą zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, na mocy których możliwym będzie powstanie nowej galerii handlowej we Wschowie. W dyskusji przed podjęciem uchwały pytano między innymi o gwarancję liczby nowych miejsc pracy, a także wpływ nowego obiektu na małe sklepy we Wschowie.

O sprzedaży gruntów pod nową galerię handlową we Wschowie wschowski urząd poinformował na początku tego roku. Czeski inwestor za kwotę ponad miliona złotych zakupił około 70 arów gruntu, na których planuje zbudować galerię handlową z ok. 10 punktami. Aby było to możliwe Rada Miejska musiała przychylić się do wniosku inwestora o przeprowadzenie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który w tym miejscu nie wyraża zgody na tego typu budynek. W trakcie dyskusji przed podjęciem stosownej uchwały radni stawiali szereg pytań. Radny Krzysztof Grabka dopytywał czy liczba nowych miejsc pracy, o której wiceburmistrz wspominał na łamach mediów, jest zagwarantowana w jakikolwiek sposób przez inwestora. Po wymianie zdań udało określić, że gmina Wschowa dysponuje dokumentem, w którym zapisano deklarowaną liczbę nowych miejsc pracy. Jej wysokość na poziomie 60-70 nowych stanowisk kilkukrotnie deklarował Miłosz Czopek. Wiele emocji budziła też kwestia tego, jak nowy obiekt handlowy wpłynie na sytuacje właścicieli sklepów we Wschowie. Radny Paweł Giezek zarzucał wiceburmistrzowi, że przed ubiegłymi wyborami samorządowymi obiecywał wschowskim kupcom iż dołoży wszelkich starań, aby zatrzymać budowę nowych marketów. Dysponował też listą osób sprzeciwiających się powstaniu nowej galerii. Część radnych zauważyła natomiast, że żyjemy w czasach wolnego rynku, gdzie konkurencja to rzecz normalna i trzeba się z nią liczyć. Radny Jacek Kowalczyk zwrócił uwagę, że we Wschowie praktycznie zniknęły już małe sklepy spożywcze, a w tych które pozostały handel nie przynosi już takich dochodów, jak kiedyś. Myśl tę pociągnął wiceburmistrz Miłosz Czopek.

- Zgadzam się z radnym Kowalczykiem, że era małych sklepów spożywczych odchodzi i coraz ciężej będą miały te sklepy. Poradzić sobie mogą jeszcze sklepy osiedlowe, gdzie w okolicy nie ma innego punktu mogą się utrzymać. Proszę zauważyć, że w lokalach gminnych, prócz sklepu rybnego, nie mamy żadnego pustego lokalu handlowego, wręcz kiedy jakiś lokal się zwalania to jest wielu chętnych – zauważał Miłosz Czopek.

Kwestią otwartą jest asortyment jaki będzie oferowany w nowej galerii handlowej. Według wiceburmistrza będą to sklepy z markową odzieżą czy obuwiem, a raczej na pewno nie powstanie tam wielkopowierzchniowy sklep spożywczy. Ostatecznie większość radnych zdecydowała się poprzeć przystąpienie do sporządzenia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wyznaczonego w uchwale obszaru. Całość dyskusji dostępna w materiale wideo.

(olek)

REKLAMA

Komentarze (37)

avatar
~wyborca S
26.01.2018 13:45

Obiecanki cacanki Czopka .Juz za kilka miesięcy .....koniec balu...koniec opowiadania bajek .Radny G dobitnie mówi naszemu dr gdzie jest jego miejsce.Czopek próbuje nami manipulować. Zgadzam się z radnym....panu Czopkowi już dziekujemy.

avatar
~Zen
26.01.2018 13:58

Kolejna grupa elektoratu Wschowy odpłaci za to Patalas i Czopkowi przy urnie .

avatar
~Wyborca
26.01.2018 14:51

Już tylko czekam kiedy wspólnie "wyrzucimy" go z ratusza .

avatar
~ela
26.01.2018 14:58

Brawo Panie Czopek jestem za nie mozemy sie cofac

avatar
~Baśka
26.01.2018 15:29

Radny Giezek zwraca się do v-ce Czopka jak by sam zapomniał, ze był PIERWSZYM PIEWCĄ propagandy "grabieżcy", własnej propagandy wychodząc przed front Pani Patalas i Pana Czopka, w ówczesnym C Z A S I E !!!!! HIPOKRYZJA - czuje, jak ten ktoś "miętę prze rumianek", że nadchodzą nowe czasy, czas jesiennych wyborów - Jak widać RAZ WYUCZONA METODA PROPAGANDY SUKCESU owocuje u tego pana w nowej formie, typu " TOTALNY ATAK NA OBECNIE RZĄDZĄCYCH " !. A JAK!, A CZEMU NIE! jak się raz udało ( ciemny lud to kupił), to czemu nie należy to PONOWIĆ, a róż zapracuje na kilka procent i "koryto" będzie moje..................... HIPOKRYZJA i CYNIZM nie zna granic...............

avatar
~Przedsiębiorca
26.01.2018 15:34

Zegar tyka. Już nie mogę patrzeć na ten cyrk.

avatar
~do Baśka
26.01.2018 16:08

Za kasę to i "koryto" się liżę . Wschowski (...) jest lustrzanym odbiciem oryginału. Pytasz czy lud to kupi , obawiam się , że nie jest na pozycji straconej ?

avatar
~mieszkaniec nie katolik
26.01.2018 16:46

PAN RADNY Giezek PRZEMAWIA JAK KLER Z AMBONY NA MSZY CHYBA ELEKTORAD ZBIERA WSROD MOCHEROW

avatar
~Pracownik
26.01.2018 17:56

Jestem pracownica jednego z najwiekszych pracodawcow we Wschowie i co pan Czopek mi powie teraz ze pora sie zwijac ?Albo moze z tych smiesznych ofert pracy z gazety wschowa pl skorzystac jakpracodawca mnie zwolni?Ciekawa jestem czy jak pan Czopek straci pracę to skorzysta z ktorejs z tych propozycji zatrudnienia?Tez jestem osoba wyksztalcona co prawda nie z takim tytulem ale w naszym urzedzie nie mialam na tyle znajomosci zeby sie dostac do pracy wiec wybralam co obecnie proponowal rynek. Dziecku nie powiem ze mama nie ma pieniazkow.Panie wice i pani burmistrz nie to nam obiecywaliscie prze wyborami.Przykre ze tak dalam sie nabrac i nie tylko ja.

avatar
~Marek
26.01.2018 20:00

Teoretycznie się z Panią zgadzam. Jednak myślę, że kwestia zatrudnienia w urzędzie nie leży w braku znajomości lecz w braku np. stosowania polskich znaków i podstaw interpunkcji. Rozumiem też, że tak wielki pracodawca obawia się otworzenia sklepu odzieżowego w galerii? Jak to świadczy o największych pracodawcach we Wschowie? No chyba, ze chodziło o wzrost, to przepraszam.

avatar
~zawiedziona
26.01.2018 18:14

Żałuje ogromnie że mojemu szefostwu wypadło losowe zdarzenie i nie zdążyli na ta sesję. Zatrudniają jedną z największych grup i pewnie potrafiliby wytłumaczyc z jakimi konsekwencjami dla nas wiaze sie powstanie takiej galerii .Ale jak widac z materiału wielu radnych zabierało głos zupełnie nie zważając na pracowników, nie tylko jak to się mówiło małych sklepików.Akurat radna której zaufałam w poprzednich wyborach zagłosowała za budowa galerii dla mnie pani Emanuelo jest juz pani skon....

avatar
~Dam zarobić konkurencji
29.01.2018 10:13

U tej pani nie wykupię już ubezpieczenia i nie zagłosuję w następnych wyborach

avatar
~Słuchacz
26.01.2018 18:39

Spacerujac dzisiaj po naszym mieście słychać nazwisko Giezek. Nawet w radiu Elka to nazwisko jezt często wymawiane. A JA POWIEM KRÓTKO . Pogonmy tego vice Czopka za jego słowa tam gdzie pieprz rośnie .Chcieli #Giezka uspokoić... i podali do prokuratury. Nie udalo się .Teraz mamy dobrego (...) kandydata na burmistrza.

avatar
~judyta
26.01.2018 21:11

W Tesco lokal do wynajęcia, w Wieśniaku puste lokale, chętnych brak. Na Jagiellonach budują "galerię". I jeszcze ten czeski inwestor. 10 punktów i sklepy z markową odzieżą? Osz kurczę! 10 lumpeksów w jednym miejscu to będzie w czym wybierać!!!

avatar
~do słuchacza
26.01.2018 21:11

A ja myślę że pan spacerując po naszym mieście usłyszał pan nazwisko Giezek ale od tego żula który często leży w parku oparty o drzewo i ciągle coś kleci po pijaku . Tak więc drogi słuchaczu każdy to słyszy który przechodzi koło tego żula .

avatar
~Zenek
26.01.2018 21:16

Ty chyba masz coś z głową.

avatar
~Zdegustowana
26.01.2018 22:23

Mam wrażenie, że Szanowny Pan Czopek rujnuje Wschowę, próbuje zdemolować centrum miasta, które jest wizytówką Wschowy. Gdzie lokalny patriotyzm? Lepiej dać zarobić obcym zamiast swoim? Aby nie uciekło- gratulacje za świąteczny wystrój Wschowy

avatar
~Do Marka
26.01.2018 22:39

Panie Marku teoretycznie nie musi sie pan ze mna zgadzac. Kazdy a przynajmniej wiekszosc wie ze takie komentarze pisze czlowiek pod wplywem emocji a nie dla zabawy.Teoretycznie Widac jaka pan stosuje selekcje przyjmujac kogos do pracy.Z zasadami pisowni u mnie wszystko wporzadku a pana chyba zaczyna dobry humor opuszczac.

avatar
~Marek
26.01.2018 23:12

~ w porządku. Więc bynajmniej - nie opuszcza ;-)

avatar
~gizzek
27.01.2018 02:54

pan czzzopek dostał fffajną kopertę

avatar
~wyborca
27.01.2018 09:45

Wiara w cuda..... jest możliwa ale czy należy wieżyc vice Burmistrzowi Czopkowi. Na pewno Nie...Nie.Przecież obiecał przy wyborami , że będzie Wschowa kwitla .....i co

avatar
~Adaś
27.01.2018 12:21

Ta analiza ekonomiczna Pana v-ce burmistrza jest nie do końca taka oczywista , że kolejna placówka wielkopowierzchniowa daje tylko beneficjum dla kasy miasta czy społecznej oceny. Wschowa jak na swoją "objętość" i możliwości w sektorze handlu jest zaspokojona na full ..... na tym poziomie wielkości i zamożności miasta mówiąc kolokwialnie mamy czarę wypełnioną. Marki luksusowe (firmy) mają doskonałych analityków od interpretacji popytu rynku detalicznego i doskonale wiedzą , że w miejscowości nisko kapitałowych "nie wolno" im lokować swojego kapitału np. Zarra na pewno nie zainwestuje we Wschowie , Tiffany w Lesznie czy Mikimoto w Warszawie , więc p. burmistrzu, z tymi gustownymi markami w tymże sklepie proszę nie przesadzać. Inwestor musi zadbać o stopę zwrotu kapitałowego i wpuści każdego i z "prostym" towarem sprzedażowym , a więc i spożywka , alkohol, tanie buty i odzież . Nie wymyślajmy. Tyle ile powstanie, to i tyle zostanie utraconych etatów ...... 60 na 60 ? więc to żaden argument, a bonus z rocznej opłaty od działalności handlowej równie dobrze zostanie zamieniony na ilość zamkniętych małych punktów . Jest racja, że nowe społeczeństwo zakochało się w wielkich "świątyniach" handlowych , które w chytry sposób zagospodarowują nasz portfel , że wzbogacają asortymentem i pewnymi promocjami ( tu bym bardzo uważał ?) ale czy na dzisiaj na pewno miasto Wschowa tego potrzebuje ? Jestem absolutnie innego zdania, nie będziemy kupować jak nie zarobimy, to oczywista maksyma więc czy tej "osadzie" jest jeszcze potrzebny kolejny sklep , czy bardziej zakład produkcyjny ? Wschowiacy muszą najpierw dobrze zarobić , to powinno być nadrzędnym celem p. burmistrz ....... właściwa kolejność , ta o której w 2014 roku mówiła , ........ - zaczynam od wizyty w IKEA , p. Grabka ignorował swoje obowiązki, wyrażał dużą nonszalancję itd. ....... no właśnie , a może teraz w 2018 zbilansujmy p. burmistrzu Pana dokonania ? Może zastanówmy się dlaczego sklep a nie fabryka ? Adaś

avatar
~Iwan
27.01.2018 12:23

Oj wy wyborcy wiara czyni cuda a co gorsza nadzieja umiera ostatnia . Nie łudźcie się że z tą władzą coś w ogóle wskóracie . Sami widzicie nawet nie potrafią dobrze sprzedać a co dopiero odbudować lub stworzyć nowe miejsca pracy . Z tymi Czechami będzie tak jak z tymi Ukraińcami którzy mieli stworzyć fabrykę mebli w Nowych ogrodach . Miasto nie zobaczy nawet złamanego grosza od Czechów bo dyrekcja i siedziba firmy będzie w Czechach . To jest nowy trend działania tych zagranicznych firm .A polak przed i po szkodzie dalej głupi . To też odnosi się do doktora .

avatar
~Nina
27.01.2018 13:43

Proszę o upublicznienie dokumentu gwarantującego zatrudnienie na poziomie 60-70 osób. Biorąc pod uwagę otwartą kwestię zagospodarowania inwestycji uważam, że taki dokument nie istnieje. Istnieje prawdopodobnie dokument gwarantujący zwolnienie "galerii" z podatku od nieruchomości oraz pisemna gwarancja otrzymywania z UP dotacji przy zatrudnianiu owych 60-70 osób. Oczekuję i domagam się upublicznienia informacji gdzie będzie wpływał podatek dochodowy z "galerii" oraz na bieżąco kwot dotacji z Urzędu Pracy na tworzenie nowych miejsc pracy czy refundacji kosztów zatrudnienia prowadzącym w niej sprzedaż. Wschowacy zamiast na rozbudowę miasta będą płacić podatki na utrzymanie wątpliwej galerii. Mieszkańcy Wschowy trzymajcie się za kieszenie!

avatar
~Anonim
28.01.2018 07:01

I ten komentarz mi sie podoba jest logiczny

avatar
~Wschowianin
27.01.2018 15:12

Aż żal patrzeć co tu się dzieje. Tak stawiają na młodych na rodziny z dziećmi a co tu we Wschowie dla nich jest? Nic bo nawet na zamknięty plac zabaw trzeba jechać do Leszna bo tu nie ma gdzie z dzieckiem wyjść. Dlaczego myślicie tylko o sobie? Potrzebna nam kolejna galeria jak świni siodło. .. basen kryty, plac zabaw dla dzieci, jakiś park rozrywki rodzinnej cokolwiek ale nie znowu galeria. No chyba że najlepszą rozrywka jest chodzenie po sklepach według naszych władz. No to gratulacje panie Czopek.

avatar
~xxx
27.01.2018 21:23

Gdzie cos naszego polskiego czy Wschowa jest jeszcze w Polsce czy już wykupiona i sprzedana. Czy lokalny patriotym opiera się na podtrzymaniu tego co nasze przy sobie a nie sprzedawaniu terenu który moglby byc pod mieszkania.

avatar
~Jozef
28.01.2018 07:47

Ja tam dziecko puszczam swobodnie. Nie zamykam w klatce. ?

avatar
~xxx
28.01.2018 04:10

We Wschowie Male sklepiki sie nie utrzymaja lepiej i wygodniej podejsc do malego sklepu, gdzie mila Pani poda towar i kupi sie to co potrzebne.

avatar
~do -xxx
28.01.2018 10:27

A gdzie ty masz miłe panie w małym sklepie ?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaWschowaWigilia z WSTK
15.12.20180 117
15 grudnia w sali wiejskiej w Przyczynie Górnej WSTK zorganizowało wigilię, w której uczestniczyli zawodnicy, trenerzy i rodzice. Spotkanie rozpoczęło się od modlitwy i wspól...

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl