TworzymyGłos Regionu

"Miłość do książek jest prezentem na całe życie"

Poniedziałek, 29 października 2018 o 15:04, aktualizacja Wtorek, 06 listopada 2018 o 14:48, autor: 3 517

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie przystąpiła do projektu realizowanego przez Instytut Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii ”Mała książka – wielki człowiek”. To pilotażowy projekt dla trzylatków, mający zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.

 Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu, zostanie uhonorowany imienny dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Ponadto, dzięki akcji, dziecko pozna ciekawe miejsce, jakim jest biblioteka i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak przystąpić do projektu? Informacja dla rodziców.

Odwiedź z dzieckiem Bibliotekę Publicznej Miasta i Gminy we Wschowie.

Poinformuj bibliotekarza o chęci przystąpienia do projektu „Mała książka – wielki człowiek”.

Zapisz dziecko do Biblioteki, wypożyczcie książkę i odbierzcie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika, do której Twoje dziecko będzie zbierało naklejki – jedną za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem przynajmniej jednej książki z księgozbioru dziecięcego.

Pozwól dziecku samemu dokonać wyboru książki, nawet jeśli wydaje Ci się nietrafiony. Jeśli będzie to książka wybrana przez dziecko, to z pewnością chętnie po nią sięgnie po powrocie do domu.

Przeczytajcie wspólnie wypożyczoną książkę. Postaraj się poświęcić czas całkowicie na wspólne czytanie. Odłóż telefon, wyłącz radio-telewizor-komputer, usiądźcie wygodnie i przytulcie się do siebie. Spraw, by ten czas był całkowicie wyjątkowy i tylko Wasz. Niech wspólne czytanie stanie się rytuałem, z którego oboje będziecie czerpać wielką przyjemność.

Oddajcie książkę do Biblioteki w terminie i wypożyczcie kolejne. Pamiętaj o zabraniu Karty Małego Czytelnika i pozwól maluchowi przykleić  na nią naklejkę. Po  uzbieraniu 10 naklejek Twoje dziecko otrzyma imienny dyplom. To potwierdzenie nie tylko jego aktywności czytelniczej, ale także Waszych wspólnych przygód z książką.

 

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w akcji MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK. Pamiętaj, że miłość do książek jest prezentem na całe życie!

 (BP)

REKLAMA

Komentarze (3)

avatar
~Były mieszkaniec
29.10.2018 18:53

PRAWDA... szczera prawda! Gdyby nie książki, nie byłoby u mnie chęci zgłębiania wiedzy i nie zostałbym dzisiaj milionerem... Brawo! Popieram ;)

avatar
~KM
30.10.2018 08:04

Muzeum i biblioteka we Wschowie - piękne zabytkowe obiekty (wizytówki Wschowy) ale nie to jest najważniejsze , to pracujący tam ludzie, wykształceni i pełni inicjatywy i najważniejsze -im się chce pracować, widać że praca sprawia im satysfakcję . Ponoć Polacy nie czytają, ja osobiście twierdzę wręcz odwrotnie, wschowianie czytają , nie wierzysz -wstąp w godzinach pracy do biblioteki, zainteresuj się co się tam dzieje- masz dzieci ,wnuki - wstąp z nimi i przekonaj się ile się tam mogą nauczyć (za darmo) w farmie zabawy i bezstresowo. ZAINTERESUJ się to się dzieje w Twoim mieście ,rodzice z ościennych okolic przywożą swoje dzieci na zajęcia do biblioteki a to o czymś świadczy, na spotkania w Muzeum też przyjeżdża dużo osób z poza Wschowy - bo ciekawe, bo można się czegoś nauczyć. A jeszcze jedno? kiedy byliście w Muzeum? NO właśnie- pozdrawiam wszystkich "udzielających" się w dyskusjach w kampanii wyborczej, uważam że nie wszyscy przeczytali choć jedną książkę w roku.

avatar
~:)
30.10.2018 13:00

Fakt Muzeum, a dla mnie osobiście Biblioteka to dwie placówki potrafiące realizować swoje cele i często robić rzeczy dodatkowe. To są właściwie takie centra kultury, przeznaczone dla Wschowian w każdym wieku. Mało się o was mówi i mało docenia, a wy i tak robicie swoje . Gratuluję pomysłów, realizacji. Pięknie tętniące życiem kolegium powinno być wizytówką tego miasta.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaCzytelniaDrewniana podłoga - jak ją wybrać?
21.03.20190 25
Podłoga powinna nie tylko stanowić ozdobę naszego domu, ale jednocześnie musi służyć nam przez długie lata. Obecnie wyjątkowo popularnym materiałem wykorzystywanym do pokrycia powierzchni w ...
nazwa
Brawo, pani Elu
20.03.20192 643

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl