Matacze

Wtorek, 01 sierpnia 2017 o 11:26, aktualizacja Piątek, 04 sierpnia 2017 o 15:36, autor: 32 2410
Matacze

,,Można było tego uniknąć…” - tak nazywa się artykuł podpisany przez Dawida Techmana, który pojawił się na stronie internetowej Stowarzyszenia Odnowy Samorządu. Zaczyna się on brawurowo, niczym dobra powieść politcal-fiction, nie mamy przecież w tym wypadku do czynienia z literaturą faktu.

W artykule czytamy:

Na początek brakuje 1,1 mln zł

Chciałoby się zawołać wschowianie trzymajcie się za kieszenie! Tak trzeba skomentować skutki, jakie przynoszą marcowo – kwietniowe uchwały rady miasta, podjęte przez mającą większość opozycję w sprawie ustanowienia sieci szkół podstawowych na terenie gminy. Uchwała nie zwiększa wprost podatków obywateli naszej gminy, ale zdecydowanie i niepotrzebnie zwiększa wydatki gminy w oświacie „okradając” ją niejako z wielu innych planów.   - Jak widać w umyśle herosów ze Stowarzyszenia Odnowy Samorządu absolutnie nie gości myśl o tym, z jakich wielu innych planów ,,okradziono" mieszkańców, wyrzucając w Kacze Doły ponad 600 tysięcy złotych, czy też wywożąc śmieci z Tylewic za około 350 tysięcy. Niczym nie zmącona wizja świata - w której to my mamy absolut racji, a ci co nie są z nami, kroczą w kłamstwie - powoduje, że ciągle do skrzynek pocztowych wkładane nam są takie wypociny, jak artykuł pana Techmana.

Co tam młody jeszcze żołnierz Dawid napisał? W departamencie nieomylności jest przecież szef szefów "nadburmistrz" Czopek  i to właśnie jemu naczelny Naszych Wschowskich spraw oddaje głos w przywołanym artykule ,,Można było tego uniknąć” (ach ten dramatyzm naczelnego Techmana):

- Można. Zabrakło jednak dobrej woli, wyobraźni i odpowiedzialności za gminę. Liczyła się tylko własna ambicja i źle rozumiana polityka, za którą zapłaci gmina – wyjaśnia Miłosz Czopek. - Wystarczyło poprzeć nasz projekt przekształcenia szkół wiejskich, z wyłączeniem Osowej Sieni (...)Opozycja mimo wszelkich przedłożonych informacji i wyliczeń, jednak nie chciała tego słuchać i zrobiła swoje proponując dokładnie rozwiązanie najgorsze z możliwych, kosztowniejsze nawet od projektu rządowego, którym nieudolnie i fałszywie się zasłania. – kończy zastępca burmistrza.

Skoro u pana wiceburmistrza pamięć szwankuję, to już służę pomocą. Na początku 2015 roku pan i pańska wesoła ekipa odnowicieli samorządu chcieliście przeprowadzić likwidację szkół wiejskich i Gimnazjum nr 1. Mieliście pierwszy raz w historii samorządu wschowskiego taką większość w radzie, która pozwalała na przeprowadzenie tej operacji. Argumentacja wasza była prosta - gminy Wschowa po prostu nie stać na tak rozbudowaną sieć szkół, a pozyskane, dzięki przekształceniom, środki w znacznej części wrócą do pozostałych szkół w ramach inwestycji. Skończyło się likwidacją Gimnazjum (oszczędności dla budżetu miasta według polityków ugrupowania Nasza Wschowa Nasz Samorząd wynoszą około 700 tysięcy złotych rocznie), a z pomysłu zamykania szkół na wioskach wycofaliście się, dając łaskawie szkołom rok na wykombinowanie wszelakich sposobów by utrzymać się w sieci placówek. I wtedy moim zdaniem okazały się dwie rzeczy: tak naprawdę nie patrzycie, jeśli chodzi o Wschowę, dalej niż koniec kadencji w 2018. Przecież pozostawiając sieć szkół na wsiach, według waszych argumentów, narażacie miasto na ogromne i zbędne wydatki. Nie słyszycie także prostego komunikatu, który w obecności pani Burmistrz (12.02.2015 spotkanie w sprawie likwidacji Gimnazjum nr.1) wypowiedział poseł Marek Ast -  W takiej małej miejscowości jak Wschowa, likwidacja jednej szkoły to dewastacja przestrzeni publicznejWtórowała mu obecna Minister Pracy i Polityki Socjalnej Elżbieta Rafalska - (...) sprzeciwiamy się zamykaniu szkół, jestem tym przerażona (wypowiedzi dla radia Elka) 

Należało więc przypuszczać, że za rok inicjatywa w sprawie kreowania sieci szkół może już nie być w rękach samorządu.

I tak też się stało. Kiedy na początku 2016 roku władze Wschowy wciąż posiadające większość w radzie przymierzały się do skonsumowania rocznego odroczenia wyroku na szkołach wiejskich, Polska była już po wyborach parlamentarnych, w których Prawo i Sprawiedliwość zapewniło sobie większość w Sejmie. Jedną z pierwszych ich decyzji było wzmocnienie roli Kuratora Oświaty w województwach. Od tej pory to on, a nie burmistrz, wójt czy prezydent miał decydujący głos w sprawie kształtu sieci placówek oświatowych na podległym mu terenie. Pani Patalas złożyła więc wizytę Lubuskiemu Kuratorowi Oświaty i po spotkaniu z nim usłyszeliśmy taki komunikat - Burmistrz Patalas i kurator Rawa doszły do porozumienia, że mimo iż będzie to ciężki wysiłek finansowy, gmina poczeka na rozwiązania rządowe (wypowiedź dla radia Elka) - co przekładając na język polski należałoby czytać: przyjechałam do Kurator z naszym projektem, a pani Kurator wyśmiała mnie i przedstawiła mi wizję PiS, to znaczy, że będzie tak,  jak chce tego PiS, a jak sobie z tym poradzimy, to już nasz problem. 

Mamy więc trwający drugi rok swoisty dualizm ekipy Miłosza Czoka, bo przecież nie Danuty Patalas. Z jednej strony ciężki wysiłek finansowy gminy, a jednocześnie komunikaty o spadającym zadłużeniu, o inwestorach, o oszczędnościach w administracji, a w podsumowaniu wykonania budżetu za rok 2016 pojawia się nadwyżka w wysokości około 1,3 miliona złotych zamiast planowanego deficytu 300 tysięcy złotych.

Jesteśmy więc z powrotem w 2017 roku i wróćmy do cytowanej wcześniej wypowiedzi pana Miłosza Czopka - Wystarczyło poprzeć nasz projekt przekształcenia szkół wiejskich.

Przecież nie było procedowania żadnego projektu, który wyszedł z ratusza! Co mieliśmy ewentualnie popierać? Projekt, o którym mówi pan Miłosz Czopek NIGDY nie wszedł pod obrady rady miejskiej. Gdybyście poddali pod głosowanie taki projekt i nawet jeśli by on przepadł w głosowaniach, to proszę mi wierzyć, że szacunek za walkę byłby u mnie wielki. A tak, z tego okresu, mamy dwa zbieżne stanowiska pani Patalas i Pana Czopka

Miłosz Czopek dodał, że chce, aby decyzja o przyszłości wschowskiej oświaty została podjęta przez radnych jednomyślnie. 

Oraz: 

Podchodząc do tego w sposób racjonalny uznałam, że nie będę przedkładała uchwały dotyczącej stworzenia filii, gdyż nie ma w radzie jednomyślności - mówi Patalas, która dodała, że w ten sposób realizować będzie założenia rządowego programu.(obie wypowiedzi pochodzą z radia Elka)

Jakoś przy głosowaniu nad likwidacją Gimnazjum nr 1 nie obchodziła Pana i Panią jednomyślność wśród radnych. Wtedy wystarczała zwyczajna większość zdobyta np. nagłym objawieniem talentów pana Kuchcickiego w dziedzinie promocji (pamiętam jak pani Burmistrz Patalas w połowie czerwca 2015 roku "witała" pana Przemysława wśród pracowników samorządowych słowami - ale mi go wcisnęli, ale se wychodził ) i nagle wymówką ucieczki od swoich sowicie opłacanych obowiązków jest jednomyślność rady. Hahahahaha. Wierzę, że np. pani Kurator powiedziała, że bez jednomyślności w radzie nie zgodzi się na rozwiązania proponowane przez władzę Wschowy, ale jest to klasyczne umywanie rąk. Równie dobrze mogłaby powiedzieć, że gdy noc będzie trwała dwie doby to wtedy zgodzi się na wasze propozycje. Przenoszenie tej argumentacji na poziom samorządu, to ... brak słów by nazwać taką naiwność.

Cały ten ciąg zdarzeń nie przeszkadza panu Techmanowi pisać następujących bredni - Radni opozycji jednak nie chcieli przyłączyć się do wniosku burmistrz i przekonać czy kurator lubuska odrzuciłaby projekt gminy. Podjęli świadomie złą decyzję zasłaniając się już wcześniej rzekomym prawdopodobieństwem, że kurator tego projektu nie zaakceptuje. Nie mogą jednak tego udowodnić, bo zdecydowali inaczej realizując swoją prywatną politykę, jako opozycja zaszkodzenia władzy za wszelką cenę nie słuchając nikogo. Teraz trzeba będzie za to słono dopłacić.

 Rzekomym prawdopodobieństwem? Przecież na spotkaniu z radnymi (m.in. była na nim pana Techmana koleżanka radna Stanek-Juśkiewicz ) pani Ewa Rawa Lubuski Kurator Oświaty JESZCZE RAZ powtórzyła, że nie zgodzi się na projekt zakładający inny model szkół na wsiach niż szkoły ośmioklasowe. Jeśli pan Techman nie wierzy w słowne zapewnienia, gdy na przykład ktoś mówi mu, że jak wsadzi w rękę w imadło to będzie boleć, to po prostu mu współczuję.

(...)Trzeba wytrzymać do przyszłych wyborów, wybrać nowych odpowiedzialnych radnych i zmienić sieć szkół. Takie są głosy zdecydowanej większości mieszkańców gminy, zdumionych tym co robi opozycja w radzie – kończy Miłosz Czopek. To wtedy wystarczy większość czy liczy pan na 100 procentową jednomyślność w radzie miejskiej? Takie wypowiedzi są żałosne i na nędznym poziomie nawet jak na Miłosza Czopka. We Wschowie nie możemy tracić czasu na urzędnika, który nie rozumie jak działa samorząd i w jakiej rzeczywistości prawnej jest on zakotwiczony. Szczególnie, że pan wice z rozbrajającą szczerością wyznaje:

- Przyznaję, że na takie dodatkowe wydatki dzisiaj już nie mam pomysłu.

Zwiększanie dochodów - mówi to panu coś? Ech, szkoda słów.

Nie wiem kto to jest ta zdecydowana większość mieszkańców gminy, ale zasługują oni na rzetelną informację dotyczącą realizacji reformy edukacji w gminie Wschowa. Prawda jest taka, że nasza gmina jest zakładnikiem PiS i własnymi środkami musi realizować nie przez siebie wymyślony plan. I to jest tragedia całego wschowskiego samorządu. No ale "odnowiciele" nie byliby sobą gdyby nie znaleźli winnych tu na miejscu całkowicie pomijając "kuku", jakie zrobił nam Jarosław Kaczyński i spółka. Czyżby przed wyborami samorządowymi nie warto było zadzierać z PiS-em ?

Krzysztof Owoc

REKLAMA

Komentarze (32)

avatar
~olo
01.08.2017 13:05

Pan Techman (...) chwast w uprawie polowej, który zabiera dużo dobrego, a w zamian obniża tylko plon główny rośliny uprawnej!!!

avatar
~obserwator
01.08.2017 13:51

Problem z tymi " naszymi władzami " jest taki że to są teoretycy z tytułami a przysłowiowego gwoździa nie potrafią wbić prawidłowo w deskę . Natomiast w sianiu propagandy i wymyślaniu przeszkód oraz wykrętów to są mistrzowie . Ale jak to bywa nawet krowa przeje się tą trawą którą oni karmią ludzi naiwnych i łatwowiernych . Ich ta propaganda zgubi już we wrześniu kiedy szkoła ruszy . Patrząc realnie i obiektywnie nic po ludzku i od początku do końca nie zrobiono w stu procentach , a to ogrodzenie a to zamiast boiska z prawdziwego zdarzenia to usypali piasek i siatkę do gry w siatkówkę . Ot tak żeby zamknąć ludziom gęby że niby coś się robi . Zresztą patrzeć na burmistrzów widać już gołym okiem że są znudzeni i wypaleni tym nieudolnym " rządzeniem " . Więcej czasu spędzają na pogaduszkach i opowiadaniu bajek w radio Elka a właściwie pobożnych życzeń niż solidnej pracy na rzecz miasta i regionu . To są już wypaleni ludzie i nic już z nich pożytecznego nie będzie do końca ich kadencji . Wybraliśmy najgorszych z możliwych burmistrzów a to się przekłada na spadki i upadek miasta powiatowego do podrzędnej , zaniedbanej i niedofinansowanej mieściny .

avatar
~alla
01.08.2017 15:19

Brawo dla pana Owoca, swietna wypowiedz i obnaza falsz i kłamstwa Czopka, nie było zadnej uchwaly burmistrza a chodza i opowiadaja kłamstwa WSTYD zatak KLAMLIWA wladze

avatar
~jan
01.08.2017 15:24

Juz czas zapytac kto pisze artykuly podpisane techman bo znam go z ogolniaka i podejrzewam znajac jego postepy w nauce i wypowiedzi ze mialby trudnosci ze skleceniem kilku zdań

avatar
~The Time
01.08.2017 16:10

Owoc w formie jak za dawnych lat :) dobre i celne. Czekam na opluwanie ze strony czopkistów

avatar
~Adaś
01.08.2017 16:47

Ad. The Time - forumowiczu , - cyt. " ... dobre i celne...." to jak najbardziej , ale cyt. " czekam na opluwanie...." to jakoś mi nie pasuje ? Przecież tak myśląc można by było napisać , ....... czekam na pojedynek w samo południe ..... na pif... paf...... nie ekscytuj się tak hejtem ? Percepcja Krzysztofa zawsze była jego dobrą witryną , oby teraz i konkluzja poszła w dobrą stronę ? Mnie zamartwiają już całkiem inne treści - dlaczego Oni już "nie pracują" a pobierają wynagrodzenie ? No i chyba całkiem oczywista sprawa , kto ma zamiar być następnym radnym i burmistrzem ? Adaś

avatar
~The Time
01.08.2017 21:04

Gołym okiem widać, że Czopek i Przybylski nie mają już nic do zaoferowania gminie. To są totalni amatorzy ubrani w kostium populizmu. Gdy nadchodzą prawdziwe problemy, to po prostu nie potrafią wznieść się powyżej poziomu paska wypłaty. A Burmistrz Patalas, to wstyd dla nas wszystkich

avatar
~Dawidek
01.08.2017 18:35

Dawidek w szkole prymusem nie był, raczej kulawo mu szło. Nie.ma.co.liczyc, ze jego teksty będą rzetelne i mądre.

avatar
~misiek
01.08.2017 22:04

Panie Owoc matacze to mało powiedziane , nasuwa się inne prawdziwe określenie które niestety jest niecenzuralne .

avatar
~obserwator
01.08.2017 22:26

Artykuł bardzo dobry i trafny . Więcej takich artykułów które pokazują słabe punkty władzy a właściwie jej głupotę i fałsz nie mówiąc o partactwie w pracy . Obnażać patologię i pokazywać palcem jak jest naprawdę , może wtedy wezmą się za prawdziwą pracę i zaczną rzetelnie pracować a nie jeździć po lokalach i spijać kawki z koleżanką . Ta też ze S.K to też nie grzeszy pracą ciągle jest widziana albo w domu albo w Lesznie u córki albo z Patalasową w różnych lokalach i to w godzinach urzędowania . Tak to dobrze to i w Ameryce nie jest jak to niektórzy mają i to wszystko za nasze pieniądze .

avatar
~K.
01.08.2017 23:03

Ależ ten Owoc mądry.... fajnie tak stać z boku i się wymądrzać... ale jak się trzeba zmierzyć z problemem, zaczyna się kłopot...prawda?

avatar
~do K
02.08.2017 08:46

Ależ jakie problemy ma ta odnowiona " władza " że aż potrzeba na nich Owoca . Przecież oni tacy wykształceni i tacy nieomylni jednym słowem alfa i omega . A tu pisze ktoś o nicku K żeby nie stać z boku . A gdzie ma stać jak wszystkie miejsca wokół tej świty już pozajmowane przez pociotków , psiapsiółki i rodziny owych naszych burmistrzów . Tam już się nie dopchasz bo jest rojno tak jak w ulu . A poza tym Owoc jak wiadomo jest w opozycji do tych z ratusza , a opozycja jak wiadomo nie jest od rozwiązywania problemów których narobił przez własną głupotę i cynizm sam ratusz . Rolą Owoca jest pokazywaniem palcem głupotę ratusza a nie naprawianie ich błędów które oni ciągle popełniają .

avatar
~do K
02.08.2017 09:15

Niby co Owoc jeszcze ma pracować za burmistrza ? . Mało jeszcze ich w takim małym mieście . Pierwszy lepszy sołtys ze wsi dałby sobie lepiej radę niż dwoje burmistrzów . A jakież to są te sprawy które doktor ma prowadzić ? . Przecież on już pogubił się w tych kłamstwach opowiadaniach co nawija w swojej gazetce . Ja radziłbym aby doktor nie zagalopował się bo przegoni tv info tą propagandą co uprawia pisemnie pod postacią nieopierzonego i niedoszłego radnego .

avatar
~do K
02.08.2017 09:37

Burmistrz, nadburmistrz i naczelnik od niczego Przybylski nie dają sobie rady ? TO NIECH PODADZĄ SIĘ DO DYMISJI

avatar
~wyborca
02.08.2017 14:00

Pan Owoc na poczadku kadencj tej wladzy byl u pani burmistrz ofiarujac oddanie calkowite wladzy ,swoje glosowania nad uchwalami za stanowisko dyrektora domu kultury taki uczciwy obywatel

avatar
~do wyborcy
02.08.2017 14:15

Panie wyborco a ja pani burmistrz proponowałem żebym został kierownikiem basenu za swoje usługi . Wymyśl pan wiarygodniejszy argument w stosunku do Owoca .Gdyby to chodziło o Kuchcickiego to bym panu uwierzył a tak jest pudło z pana strony .

avatar
~Krzysztof Owoc
02.08.2017 14:54

Kłamać trzeba umieć. Gdybym został dyrektorem domu kultury, to straciłbym mandat radnego i nie mógłbym głosować nad uchwałami. To jest podstawowa wiedza o funkcjonowaniu samorządu. Jesteś pan panie "wyborca" kłamca i kanalia.

avatar
~Do Owoca
02.08.2017 15:10

Ad. wyborca - czy to prawda p. Owoc, żądam wyjaśnień ?

avatar
~Do do Owoca
02.08.2017 15:25

Patrz wyżej i masz odpowiedź. A ja się pytam czy jesteś czopkowskim trollem ?

avatar
~do p. Owoca
02.08.2017 18:04

Mnie Pana wyjaśnienie wystarczyło a p. "wyborca" nie zabrał głosu ?

avatar
~Autorrr
14.08.2017 23:04

Stanowisko dyrektora było do zaakceptowania, jednak burmistrz D.P. nie wyraziła zgody na posadę sekretarza dla żony pana O.

avatar
~M.
02.08.2017 18:30

A ja myślałam, że takie określenie jak "kanalia" to tylko pisiory z Warszawy używają, no chyba,że pan Owoc nie jest już w swojej dawnej formacji, to wybaczalne by było. A może przeprosi chociaż tego komentatora.

avatar
~Adam
02.08.2017 19:15

kanalia = osoba podła, niegodziwa. Bardzo dokładnie pan Owoc określił osobę, która próbowała kłamać na jego temat. Za co tu przepraszać ? Niech ten co kłamie przeprasza

avatar
~STEFANIA 59
02.08.2017 19:07

Robi się niedobrze czytając artykuły Pana Techmana wielki publicysta. Nienawiść i złość przemawia za tym Panem przegrał wybory w Panem Grabką i dobrze na niczym się nie zna a udaje mądrego. Niech jeździ na tirach bo tylko to mu wychodzi a nie bierze się do polityki.

avatar
~matacze
02.08.2017 21:57

...to owoc o tobie....juz zapomniales swoje wybryki..tytul w sam raz do ciebie....popatrz na swoich kolegow komuchow...sedziow...pamiętamy...to sie nigdy nie przedawni

avatar
~Janek
03.08.2017 09:09

Popatrz na swoich kolegów komuchow ? Sędziów ? Pamiętamy ? - proszę przestać pisać po pijaku.

avatar
~do radnego O.
03.08.2017 10:14

Marne to porównanie pensji dyrektora do diety radnego no i jako dyrektor w pracy nie mógłby pan paradować w spodniach 3/4 i tenisówkach. Na sesji pana zdaniem, już tak.

avatar
~Obserwator
03.08.2017 16:33

Jakiś admin mógłby sprawdzać komentarze pod względem logiki. Przecież tu nie ma żadnego porównania pensji radnego i dyrektora. Zaraz czopkiści będą pisać, że Owoc np. skazał gen. Nila

avatar
~do Adama
03.08.2017 17:28

...czyli można nazywać kogoś bezkarnie kanalią...no tak przykład idzie z góry...czyli od prezia

avatar
~Obserwator
03.08.2017 18:19

Jeśli ktoś jest kanalią, to można. Szambo ma pan Owoc perfumerią nazywać ? Za perfidne kłamstwa ma być nagroda ?

avatar
~oświecenie?
15.08.2017 09:20

Co tu mamy? - pomyśleć, że to wszystko w 99,99% piszą katolik o katoliku; należy podejrzewać, że w tym momencie opuścił ich Pan Bóg ???. Jak widać lokalny polityk wtopił się z myśleniem z suwerenem...... tylko tak dalej a nie znajdzie się nikt porządny we Wschowie godny władaniem tym miastem ew. radny/radna......

avatar
~do oświecenie?
15.08.2017 14:55

Co tu ma katolik do tego ? . Mnie jest obojętne kto jest jakiego wyznania . Mnie mieszkańca tego miasta interesuje jak jest miasto i gmina zarządzane naszymi pieniędzmi i jaki jest rozwój gospodarczy . Jest mi obojętne kto rządzi miastem byleby było ono dobrze zarządzane . A opowiadanie bajeczek o katolikach mnie nie interesuje . Nawiasem mówiąc katolików w tym mieście jest garstka a reszta podszywa się pod katolików , widać to w postępowaniu owych ludzi jak drugiemu " dobro " czynią lub jak przed wyborami zaczynają uczęszczać w sposób widoczny i ostentacyjny do kościoła .

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

nazwaSławaDzieci zmierzyły się w Aquathlonie
21.07.20180 265
Już po raz 21. na terenie Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku rozgrywane są zawody w Triathlonie. 21 czerwca, w sobotę, ci najmłodsi i trochę starsi zmierzyli się w aquathlonie. Zmagania po...

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl