TworzymyGłos Regionu

Małymi krokami do dużej inwestycji? Gmina nie rezygnuje z budownictwa mieszkaniowego

Wtorek, 02 stycznia 2018 o 14:19, aktualizacja Czwartek, 04 stycznia 2018 o 14:27, autor: 34 1221
Małymi krokami do dużej inwestycji? Gmina nie rezygnuje z budownictwa mieszkaniowego

Radni Krzysztof Owoc i Krzysztof Grabka dopytywali o plany gminy dotyczące budowy nowych mieszkań. Radny Owoc nawiązywał do planów przyłączenia się Wschowy do zielonogórskiego Regionalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Radny Grabka natomiast dopytywał o rządowy program Mieszkanie+. Wiceburmistrz Miłosz Czopek  przekonywał, że lepiej dla gminy będzie, jeżeli przystąpi do RTBS, ponieważ warunki będą korzystniejsze tak dla gminy, jak i dla mieszkańców.

- Co dalej z TBS - pytał na sesji radny Krzysztof Owoc - czy kontynuujemy przygodę z budownictwem mieszkaniowym, czy może rezygnujemy z tego?

Do pytania radnego Owoca nawiązał również radny Krzysztof Grabka.

- Słyszymy co chwilę z mediów, że jest w tej chwili wdrażany Narodowy Program Mieszkaniowy, że kolejne gminy podpisują porozumienia z rządem. Ostatnio pojawiły się materiały dotyczące miasta Jarocin, gdzie pierwsze osoby były zakwalifikowane wprost do tego programu i oczekują na swoje mieszkania - mówił radny Grabka - sprawa związana z TBS przedłuża się. Stąd zasadne wydaje się pytanie, czy jest szansa na powstanie mieszkań w ramach budownictwa społecznego? Jeżeli nie, to może warto rozważyć możliwości starania się o to, by Wschowa wzięła udział w programie rządowym. 

Zdaniem wiceburmistrza Miłosza Czopka kwestia budowy mieszkań we Wschowie, to ostatni obszar, gdzie nie osiągnięto wymiernych sukcesów.

- Budownictwo mieszkaniowe we Wschowie właściwie nie istnieje od lat - mówił wiceburmistrz.

Jak wynikało z wypowiedzi wiceburmistrza budownictwo mieszkaniowe, to jeden z głównych punktów programu na obecną kadencję samorządu obok ustabilizowania budżetu i pozyskania inwestorów. Wiceburmistrz budowę mieszkań wiąże z przystąpieniem gminy do zielonogórskiego Regionalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego i w związku z tym odczytał pismo z 6 grudnia 2017 roku, które gmina otrzymała od prezesa Zarządu RTBS Adama Żyrolisa.

- W nawiązaniu do Państwa wniosku o przystąpienie, jako wspólnika do Regionalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego spółka z o.o w Zielonej Górze, informujemy, że Zgromadzenie Wspólników podtrzymuje ustalenia zawarte w swoim stanowisku w zakresie zgody na wejście gminy Wschowa do Spółki oraz współpracy w realizacji budownictwa mieszkaniowego na terenie Wschowy - czytamy w piśmie.

Wiceburmistrz dodał, że w skład RTBS wchodzą gminy. Obowiązuje tutaj zasada, że kolejny członek towarzystwa jest przyjmowany po tym, jak zostanie rozstrzygnięty ostatni przetarg na inwestycje w ostatniej gminie, która weszła w szeregi RTBS. 

- Dobra informacja jest też taka - mówił wiceburmistrz - że zmieniły się zasady naborów na budownictwo społeczne. Nabory są prowadzone dwukrotnie w ciągu roku, a finansowanie jest niewspółmiernie korzystniejsze od programu Mieszkanie+. W programie Mieszkanie+ gmina bierze na siebie pełne koszty budowy mieszkań, zadłużając się, biorąc kredyt na 30 lat. 

Wiceburmistrz powołał się również na rozmowy z burmistrzami, którzy są zainteresowani przystąpieniem do programu rządowego. Według tego, co mówił wiceburmistrz, żeby w tym programie czynsze za mieszkania były atrakcyjne dla mieszkańców, gmina musiałaby dopłacać do każdego metra około 10 złotych. Stąd zdaniem Miłosza Czopka warto jednak poczekać aż gmina stanie się członkiem RTBS, gdzie opłata za metr mieszkania będzie wynosiła około 9-11 złotych.

- Mamy przygotowany teren, mamy gotowy plan zagospodarowania przestrzennego. Na dobrą sprawę czekamy tylko na sygnał, żeby stać się członkiem RTBS. 

Zdaniem wiceburmistrza mieszkańcy są zainteresowani tego rodzaju mieszkaniami. W zależności od zgłoszeń, będzie wiadomo ile zostanie wybudowanych mieszkań. Może być ich nawet 100, jeżeli będzie takie zapotrzebowanie. 

(rak)

REKLAMA

Komentarze (34)

avatar
~Śmiech na sali
02.01.2018 14:45

Zdaniem wiceburmistrza Miłosza Czopka kwestia budowy mieszkań we Wschowie, to ostatni obszar, gdzie nie osiągnięto wymiernych sukcesów. A gdzie te sukcesy się ja pytam? Na Kaczych Dołach, w sądach pracy czy na wysypisku w Tylewicach?

avatar
~eMIL
02.01.2018 14:46

O czym pan Czopek mówi. Budownictwo mieszkaniowe we Wschowie nie istnieje ? Chyba komunalne budownictwo nie istnieje. Wstyd

avatar
~wyborca
02.01.2018 14:56

Komunalne budownictwo mieszkaniowe to poroniony pomysł Czopka i jego ekipy. Przyciągnijcie zakłady pracy do Wschowy tak jak obiecywaliście w kampanii wyborczej, ludzie mający dobrą pracę i godziwe pensje sami sobie mieszkania wybudują.

avatar
~Adaś
02.01.2018 16:30

Program "Mieszkanie +" jest na dzisiaj poza zasięgiem dla gminy bez grosza i słabiutkimi kadrami urzędniczymi . TBS pobudza wyobrażnię , ale mam pewne obawy co do zdolności , inwencji i talentu naszych burmistrzów ........ p. Patalas nie dotknie "gorącego żelaza" , bo przecież nic nie wie na ten temat a i tak mało już jej zostało do "raju " włoskich plaż ........ o Boże , już za rok ? Z kolei p. Czopek powinien mieć wszystkie predyspozycje do zmierzenia się z "bykiem" bo to na prawdę płaszczyzna o wielkiej ważkości i randze , to domena na lata w zaspokajaniu podstawowych potrzeb mieszkaniowych mieszkańców i argument polityczny przy urnie . Spektakularny sukces w tej dziedzinie przyniósłby mu niezwykły obrót sytuacji ...... tylko czy "ekonomista" tej klasy jest w stanie pobudzić na tyle rynek kapitałowy aby we Wschowie wykonać podobne inwestycję ? Chyba bardziej rozsądnym byłoby (zgadzam się z przedmówcą "wyborcą" ) , poszukać i skutecznie zachęcić dużą firmę do komercyjnego zainwestowania , tu na miejscu, a ludzie mający pracę i zdolności kredytowe sami o wiele lepiej i taniej zadbają o swoje potrzeby mieszkaniowe. W kontekście społecznym i budżetu gminy to o wiele korzystniejsza forma (podatki) . Nie wiem kiedy to może nastąpić, kiedy ten worek inwestorów się otworzy , a chodzi dokładnie o tego pierwszego co przełamie fatum, .... co powoduje , że ta gmina jest omijana niczym zaplamiona biel, ...... czego nam brakuje ? Są argumenty lokalizacyjne, bliskość granicy zachodniej, są drogi , zabezpieczenia energetyczne , surowce i potencjał ludzki ....... więc na czym ten czar biznesu polega ? Kto mam zabrał atrakcyjność , czy to tylko wina ludzka , władzy co z niechęci słynie ? Adaś

avatar
~Szlag mnie trafia
02.01.2018 16:45

Gmina Wschowa na inwestycje w budżecie 2018 zaplanowane 10,5 miliona, Szlichtyngowa 3 miliony a Wijewo 15 milionów. Szlag mnie trafia i już chyba dłużej nie wytrzymam. Jak będzie trzeba to poprę referendum.

avatar
~Antoni
02.01.2018 21:11

A czego nie rozumiesz? Jeszcze kilka szkol otworzmy a gminie i na inwestycje bedziemy mieli jeszcze "wiecej".

avatar
~do Antoni
03.01.2018 10:58

Do kogo pretensje ? Czopek z Patalas gdy mieli większość w radzie mogli reformować oświatę. https://zw.pl/news/matacze,135044

avatar
~do ~ szlag mnie trafia
03.01.2018 12:48

W 2018 zaplanowane 10,5 miliona na inwestycje dzięki jedynej uzyskanej dotacji w kadencji Czopka i Patalas na termomodernizację szkół. Należałoby to podzielić przez cztery lata kadencji. To 90 procent całości wydatków inwestycyjnych w 2018 roku. Norma inwestycji we Wschowie to 5 milionów na rok, trochę więcej jak w Szlichtyngowej. Koniec balu i pa pa pa

avatar
~Fws
02.01.2018 17:25

Jak nam się kolejny burmistrz trafi typu Patalas to popatrzeć na lepszy świat faktycznie będziemy jeździć do Wijewa.

avatar
~Florek
02.01.2018 17:33

Oj panie burmistrzu a raczej wiceburmistrzu bajki pisać i opowiadać ludziom głupoty to pan jest mistrzem w tym fachu . Ale w ekonomii to widać pan nie jesteś mocny . A z kim pan chcesz pobudować te mieszkania z firmą z Kożuchowa lub z firmą w której pan zasiadasz w Malczycach ? . Powołujesz się pan na przyłączania się do RTBS ale jak pan sobie wyobraża współpracę między gminami jak pan jesteś samolubny i masz pan usposobienie daleko odbiegające od jakiejkolwiek współpracy z innymi uczestnikami . Kto z panem zechce współpracy jak pana znają z innej tej gorszej strony . No i te tereny " szerokie widoki na cmentarz " . Tym pan chcesz pan zachęcić przyszłych lokatorów owego budownictwa . Przecież oni poza widokiem cmentarza w realu żadnych praw do tego mieszkania w przyszłości nie będą mieli . Zapewne pan już szykujesz sobie posadkę w tym typie budowy tego " osiedla " ale pan się przeliczył bo ludzie nie w ciemię bici . A drogi też pan tam pobudujesz czy będzie tylko polna droga ?.

avatar
~Adam
02.01.2018 18:09

Panie Czopek już nic pan nie kombinuj dosyć już pan dał nam mieszkańcom inwestycji . Za chwilę reszta młodzieży opuści to miasto , część z nich niestety odejdzie na zawsze i mieszkań będzie w brud . Dotrwaj pan spokojnie do końca swojej kadencji a problem z demografią sam się rozwiąże . Mówisz pan że " kwestia budowy mieszkań we Wschowie, to ostatni obszar, gdzie nie osiągnięto wymiernych sukcesów. " . A ja się pytam gdzie je osiągnięto ? . No może za sukces uznać zatrudnienie swoich rodzin , pociotków i innych przydupasów we Wschowie gdzie znalezienie dobrej pracy w zarządzaniu graniczy z cudem a jednak pan i pańska burmistrz dali radę . No tak to jest sukces . Panie miasto już zostało zarżnięte przez pana i pańską burmistrz . Zatrudniacie firmy zewnętrzne wyprowadzacie kasę na zewnątrz miasta a panu się śni rozwój mieszkań . A może lepiej zacząć od stwarzania nowych miejsc pracy dla ludzi i większej integracji zamówień ratusza i S.K z firmami wschowskimi . Panie Czopek papier toaletowy można kupować na miejscu a pan go sprowadzasz z Leszna czy to jest rozsądnie ? . Gdzie tu ekonomia ? .

avatar
~Klara
02.01.2018 19:28

A ja spytam radnego Grabkę...ile pan mieszkań wybudował w ciągu swoich rządów tylko 12-letnich??? Ilu bardzo potrzebujących wyrzucił pan za drzwi nie chcąc z nimi rozmawiać??? Fajnie się krytykuje siedząc z drugiej strony.

avatar
~do Klary
02.01.2018 19:45

Klara widzę że jeszcze nie wytrzeźwiałaś po świętach . Melanż był solidny ? .

avatar
~Jerry Wschowski
02.01.2018 20:14

Czopek się chyba napił przed sesją. Jakie sukcesy i jakie mieszkania. Na działce przeznaczonej na rozbudowę cmentarza komunalnego ma zamiar wybudować 100 mieszkań z widokiem na nagrobki. A zmarłych to w przyszłości chyba w Parku Wolsztyńskim będą chować.

avatar
~Damian
03.01.2018 12:45

Podziękuj nierobom z poprzedniej władzy, którzy nie potrafili nawet uregulować statusu wielkości działki cmentarza ;)

avatar
~obserwatorka
02.01.2018 20:47

Adaś i Adam w Lesznie jest bardzo dobry psychiatra proponuję szybko wizytę (ekonomiści z Bożej łaski)

avatar
~do obserwatorki Adam
02.01.2018 22:22

Pani obserwatorka a pani się leczyła u tego dobrego psychiatry ? . Chyba nie jest dobry skoro pani nadal wygłasza frazesy . Kościan też pani nie jest w stanie pomóc bo to jest przypadek klinicznie nieuleczalny .

avatar
~Gekon
02.01.2018 22:52

Po wyborach burmistrzem zostanie pewna kandydatka z PIS i program Mieszkania + przyspieszy! Jeszcze tyko niecały rok...

avatar
~Adam II
03.01.2018 09:59

Panie Czopek o jakich sukcesach pan wspomina w tym mieście ? . Czyżbym o czymś nie wiedział ? a może tego nie ogarniam ? . Panie wspomnij pan przynajmniej na parę szpalt pańskiej gazetki bo ludziska są słabo poinformowani . Tym sukcesom należy dać porządną oprawę np muzyczną i niech zagrają przynajmniej organy kościelne na mszy lub orkiestra dęta wynajęta na najbliższą sesję rady miasta i gminy . Taki sukces należy z szacunkiem pielęgnować i chwalić się nim . Niech pan nie będzie taki skromny , to jest powód do chwalenia się a pan tylko skromnie napomknął że coś takiego istnieje . Niech ludzie się cieszą że miasto wreszcie pod pańskim rządem rozwija się jak kwiat na wiosnę .

avatar
~też zaskoczony ?
03.01.2018 10:05

Adam II , czy mogę sobie dzisiaj wypić na tą okoliczność ?

avatar
~do też zaskoczony .
03.01.2018 10:16

Napij się kolego bo okazja jest jak najbardziej . Gdybyśmy pili wszyscy za ten sukces jaki osiągnął nasz burmistrz to by zbankrutowały wszystkie sklepy monopolowe i prohibicja panowała by we Wschowie do końca ich kadencji .

avatar
~Adaś
03.01.2018 11:40

Panowie , ...... nie omieszkam tego i ja nie wykorzystać , skoro wnioski Wasze posunęły się aż tak dalece i dogłębna obserwacja Wasza doszła do tak pięknej interpretacji wschowskiego szczęścia , że cyt. - "... to ostatni obszar, gdzie nie osiągnięto wymiernych sukcesów." - to Panie Kolego, również popieram tą "szlachetną" decyzję, dziób należy dzisiaj "umoczyć". Ale co dalej ....... widzę u Was całkowity brak wiary ? To , że p. Patalas jest już poza burtą polityczną , to oczywistość , ale każdy jest w błędzie, że p. Czopek odpuści ? władza i duża kasa jest seksownym wabikiem . Adaś

avatar
~Adam
03.01.2018 11:01

Panie Czopek ucz się pan od Wijewa jak się robi inwestycje i co można zrobić .

avatar
~Damian
03.01.2018 12:43

Najbardziej powala mnie ilość osób, które non stop uderzają w obecnych rządzących we Wschowie. O ile można im sporo zarzucić, o tyle w porównaniu do 12 lat rządów poprzednika, guru większości komentujących tutaj, zrobili więcej od początku kadencji niż wcześniej wymieniony. Gdy pada pytanie - "A co p. Grabka zrobił?" - natychmiast jest ostry atak na tę osobę. Również retoryka serwisu zw powala na kolana. "Redaktorzy" obiektywizmu uczyli się od wyborczej i TVNu. Chcecie widzieć efekty? Niech radni nie przeszkadzają ciągle w rządzeniu. Wschowa to najbardziej zawistne miasto w jakim mi przyszło żyć.

avatar
~wschowianin
03.01.2018 13:25

damianie absolutnie masz rację. poziom większości komentarzy, pochodzących z jednej, wiadomej grupy, jest żenująco niski i tylko krytykancki. chyba już wytarczy, tak bardzo nie możecie przeżyć porażki?

avatar
~Dgh
03.01.2018 14:33

A co takiego zrobiła obecna władza? Proszę o przykłady.

avatar
~do Damiana
03.01.2018 15:15

Panie Damian coś z leksza panu się korba zakręciła . Kto niby przeszkadza w rządzeniu radni ? . Najpierw niech pan przyjmie do swojej świadomości że to nie prywatny folwark burmistrz . Niestety rządzenie polega na czymś innym a radny jest od tego żeby patrzeć na " łapki " burmistrz . No i to zdanie " zrobili więcej od początku kadencji niż wcześniej wymieniony Grabka ." No to ja powiem co zrobił , ano zatrudnił swoje rodziny w S.K , cmentarzu i wodociągach . Zatrudnił też swoje dalsze pociotki w ratuszu a sam się zatrudnił w Malczycach a z Malczyc zatrudnił w S.K w zarządzie spółki . To właśnie polega to rządzenie i to na początku swojej kadencji . O przegranych procesach i donosach do prokuratora oraz karach za śmieci tylko wspomnę . To jest pokłosie tych wspaniałych rządów obecnej władzy . Nawet wieś Wijewo więcej robi dla swojej wsi niż miasto Wschowa pod rządami Patalas . O czystości miasta i wystroju w święta już nie wspomnę bo to zakrawa już o groteskę . Tyle zrobiono za obecnego burmistrza ! czasem zastanawiam się czy śmiać się z tego czy płakać . A jak chłopie mi nie wierzysz to jedz na dworzec kolejowy to zobaczysz na własne oczy jaki tam jest porządek i jaki tam jest opłakany widok tego miasta .

avatar
~ANALITYK
03.01.2018 13:42

Wtrącę się do dyskusji bo to rok wyborczy, a trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Tak skłóconej Wschowy to jeszcze w moim już trochę podeszłym życiu nie widziałem. W ciągu tych ostatnich bez mała trzydziestu lat zawsze lata wyborcze były gorącymi ale poza kampanią władza lepiej lub gorzej dla dobra Wschowy pracowała. Przełom nastąpił w czasie ostatniej kampanii wyborczej, a dokładnie za sprawą tytułu GRABIEŻCY. Czopek, Patalas i Przybylski świadomie grając na niskich pobudkach wykopali przepaść, której nie zasypie jedna kadencja. W dalszej konsekwencji sądy pracy, donosy prokuratorskie i sądy karne doczekały się reakcji w postaci referendum i braku absolutorium. Wszystkie elementy tej układanki wydarzyły się we Wschowie po raz pierwszy i mam nadzieję ostatni. Uważam, że obecni gracze polityczni powinni odejść w niebyt i dlatego w najbliższych wyborach będę głosował na ludzi nowych i młodych. A pokłosie tej wywołanej przez GRABIEŻCÓW wojenki sprawi, że Pani Patalas w przyszłości na emeryturze chodząc po ulicach Wschowy doświadczy wstydu i upokorzenia.

avatar
~szef analizy
03.01.2018 13:53

Zgadzam się , że Grabieżcy, to było coś co przeorało Wschowę na pół. Można było prowadzić krytykę zespołu Grabki w sposób inny. Robił to np. pan Owoc na swoim blogu. A pani Burmistrz nie będzie wcale wstyd. Ona zupełnie moim zdaniem straciła poczucie rzeczywistości

avatar
~do analityka
03.01.2018 14:34

pięknie brzmi na nowych i młodych. Ani nikt nowy, ani młody nie wystartuje, doskonale o tym wiesz. Nazwiska które już funkcjonują jako kandydaci, do nowych i młodych nie należą i tak już zostanie.

avatar
~@ do analityka
03.01.2018 14:38

Myślę, że nie będzie tak źle, a przykład nowych i młodych to między innymi Ziemek, kandydat na radnego z Kazimierza Wielkiego.

avatar
~Adaś
03.01.2018 16:21

Ad. "szef analizy" - forumowiczu , jako , że "szef" to nie wolno się nie zgadzać , ale tylko jedno ..... Pani burmistrz na pewno nie jest i będzie wstyd , znamy się , wiem co mówię. Ona w 100% osiągnęła z p. R. to co chciała, te Panie wykonały to co sobie zaplanowały . Myślę , że w 2014 same nie wierzyły jakie "bramy" się przed nimi otwarły , ...... przypomnę , obie pochodziły z poza nurtu politycznego swojego miasta . Obie wykorzystały niską koniunkturę poprzedniej władzy , Panów Grabki i Wardeckiego . P.S. "Damian" - wiele osób , łącznie ze mną, już od dzisiaj czeka na rzetelną analizę obecnego stanu gminy Wschowa ! . Ja ją przeczytam na wstrzymanym oddechu i jeśli tylko moje ponad trzydziestoletnie doświadczenie w prowadzeniu firmy w jednym gramie pomoże, to się bardzo chętnie włączę w Pana zamysł . Poważnie, czekam. Adaś

avatar
~Zen
03.01.2018 17:16

Ad. analityk - panie kolego, jacy nowi, PiS już ma kandydata, a inne stowarzyszenia nie wiadomo czy będą mogły kogokolwiek wystawić ? Kola będzie walczyć z Kuryło , więc znowu będzie to samo , tylko koledzy i poplecznicy z partii. Tu o kasę panie kolego chodzi , nikogo z poza patyka do koryta nie dopuszczą.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaWschowaUpamiętnili Wiec Polski
12.12.20180 281
Złożeniem kwiatów pod tablicą, upamiętniającą wiec polski, rozpoczęły się uroczystości, związane z obchodami 100-lecia tego wydarzenia. Kwiaty pod tablicą złożyli między innymi b...
nazwa
Radykalna podwyżka diet?
11.12.20188 1481

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl