List otwarty do Radnych we Wschowie

Piątek, 06 lutego 2015 o 16:19, autor: 41 3526
List otwarty do Radnych we Wschowie

Do redakcji Zw.pl wpłynął list od pracowników i rodziców uczniów Gimnazjum nr 1 we Wschowie. List jest skierowany do radnych. Poniżej zamieszczamy treść pisma.

Szanowni Państwo! Niczym grom z jasnego nieba spadła na nas w połowie stycznia wiadomość o zamiarze zlikwidowania przez nowe wschowskie władze naszej szkoły, czyli Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi. Jako powód podaje się dramatyczną sytuację finansową miasta i gminy. Oczywiście jesteśmy w stanie zrozumieć, że budżet gminny trzeba ratować, natomiast nie bardzo rozumiemy, dlaczego ma się to odbyć praktycznie tylko kosztem pracowników i uczniów jednej placówki oświatowej, a konkretnie naszej szkoły. Od lat wiadomo, że wschowska oświata wymaga reformy, ale – naszym zdaniem – winny zostać podjęte działania systemowe, a nie pochopne, niepoprzedzone wnikliwą analizą problemu. Zlikwidowanie naszej szkoły nie uzdrowi budżetu miasta ani nie zreformuje wschowskiej oświaty – problemy nie znikną, co najwyżej na chwilę zostaną odsunięte na dalszy plan. Z przykrością stwierdzamy, że władze nie postrzegają nas jako partnera do rozmów w tak ważnej sprawie. Po kilku, zorganizowanych z naszej inicjatywy, spotkaniach z radnymi i jednym, mało konstruktywnym, z Naczelnikiem Wydziału Spraw Organizacyjnych i Społecznych, mamy pewność, że urząd nie jest przygotowany do działań, których realizację rozpoczął. Nikt nie potrafi konkretnie stwierdzić, jakie będą skutki ekonomiczne zlikwidowania naszej szkoły, a nad skutkami społecznymi nikt się szczególnie nie zastanawia. Nagle okazuje się, że dla władz od uczniów i od pracowników i ich rodzin, a więc od ludzi, ważniejsze są chodniki, jezdnie, kanalizacja… Powie ktoś, że to demagogia? Nie, to wyraz naszej bezsilności, ale i niepokoju o przyszłość nie tylko Gimnazjum nr 1, ale całej wschowskiej oświaty. Szanowni Państwo! Nasi najmłodsi uczniowie mają w tej chwili 14 lat, najstarsi wezmą udział w kolejnych wyborach samorządowych. Wszyscy – już wkrótce będą decydowali o przyszłości naszego miasta i gminy, powiatu wschowskiego, całego kraju. Nie mówcie więc Państwo o nich: „To tylko dzieci”, bo oni myślą, obserwują, wyciągają wnioski. Już dziś mają zrozumieć, że światem rządzi pieniądz, a historia, tradycja, przyjaźń, odpowiedzialność, solidarność to tylko piękne słowa, które przywołuje się doraźnie, na użytek chwili? Zostaliście Państwo wybrani na przedstawicieli mieszkańców miasta. Zapytaliście ich, co sądzą o zamiarze likwidacji naszej szkoły? Jak przyjmują fakt, że wskutek zniknięcia Gimnazjum nr 1 z wschowskiej rzeczywistości jeszcze bardziej widoczny stanie się podział na „lepszą” i „gorszą” stronę miasta? Wystarczy wszak tylko przyjrzeć się, gdzie we Wschowie znajdują się boiska, place zabaw, szkoły, a co oferuje się młodym ludziom mieszkającym w okolicy naszego Gimnazjum… Mamy nadzieję, że każdy z Państwa dogłębnie przemyśli problemy, o których dziś wspomnieliśmy, zanim podjęta zostanie ostateczna decyzja na temat przyszłości naszej szkoły. Pragniemy też niektórym z Państwa przypomnieć, że wybrano Was, byście dbali o dobro obywateli, a nie własnych ugrupowań czy wręcz o sprawy osobiste.
REKLAMA

Komentarze (41)

avatar
~obserwator , były uczeń
06.02.2015 17:05

Jak grom z jasnego nieba? Informacja o likwidacji była poruszana kilkukrotnie , a to że 3-4 lata temu sprawa została odroczona nie oznacza , że już nigdy nie zostanie poruszona. Pracownicy gimnazjum nr 1 walczą o swoje stołki i tylko dlatego nie chcą likwidacji.

avatar
~agnes
06.02.2015 18:06

Zgadzam się z komentarzem numer 1!!!

avatar
~ER
06.02.2015 19:26

Nie znaczy wcale , ze takie kroki nie powinny byc podjete czy sprawa ponownie poruszona. Chodzi o to, ze skoro 4 szkoly dostaly rok czasu to I Gimnazjum nr 1 tez powinno miec ten przywilej. Szanse powinny byc rowne. Po drugie nie zostaly podane w dalszym ciagu informacje ile Gmina zaoszczedzi na zamknieciu Gimnazjum wliczajac w to koszty utrzymania tych uczniow w Gimnazjum nr 2, utrzymania budynku po Gimnazjum nr 1 Bo to tez beda koszty. Wyplacenia wyslugi lat , odpraw pracownikom, ktorzy nie dostana zatrudnienia I w nastepstwie wyplacania zasilku bezrobotnego. Nie wspominajac o tym , ze wzrosnie w gminie bezrobocie. @ obserwator, byly uczen - czy jest w tym cos zlego I dziwnego, ze ludzie walcza tez o " swoje stolki " o swoja prace? Nie ucierpi na tym jedna osoba ale cala rodzina. Czy ty nie walczyl bys o swoj stolek bedac w takiej sytuacji? Radni powinni otrzymac szczegolowe wyliczenia zanim podjeli uchwale intencyjna. Bo uchwala intencyjna to pierwszy krok do zamkniecia szkoly.

avatar
~głos mieszkanki Wschowy
06.02.2015 19:45

Zacznę od tego, że nie jestem związana w żaden sposób ani z gimnazjum nr 1 ani z gimnazjum nr 2, nawet nie uczyłam się w żadnym z tych szkół i moje dzieci też jeszcze nie zaczęły się uczyć, więc nie jestem związana emocjonalnie ze sprawą. Jestem natomiast ekonomistką i uważam, że jeżeli Wschowa ma w jakiś sposób odbić się od dna to gimnazjum nr 1 powinno być zlikwidowane, bądź przekształcone. Rozumiem strach rodziców, uczniów i nauczycieli, bo zmiany to jest coś nowego i nieznanego, ale nie oznacza, że to jest coś złego.

avatar
~bbb
06.02.2015 19:47

No tak biedne dzieci..Takie idealne...Nie to co w gimnazjum nr 2.Jestem rozwścieczona po wypowiedzi pani pedagog.I ten list mnie nie wzrusza.Jeżeli wyjdzie po obliczeniach,że gimnazjum przynosi duże straty,to bezdyskusyjnie powinno być zamknięte.I mam nadzieję,ze pracownicy poszukają sobie sami pracy.Nie cierpię jak ktoś chce ratować swój "ty.." , to źle wyraża się o innych.Byłam przeciwna zamykaniu szkół.Ale widzę,że jeśli w gimnazjum nr1 są tacy wspaniali pedagodzy, to może lepiej zamknąć.

avatar
~Obserwujący
06.02.2015 19:58

Już dawno Grabka powinien zamknąć te gimnazjum w drugim gimnazjum brakuje 400 uczni to po co trzymać drugie a pan dyrektor nie musi się bać o posadę będzie wykładał matematykę a reszta trudno....Jak likwidowano cukrownię,mleczarnię,ponar-remo,stolarnię,to nikt nie strajkował ani nie robił zamieszania .Bardzo dobre posunięcia w sprawach gimnazjum,gospodarki komunalnej i promocji czekamy na następne.Niestety pociągnięcia które robi pani burmistrz są niestety bardzo nieprzyjemne,co dla niektórych.

avatar
~Realista
06.02.2015 20:09

ER w końcu ktoś racjonalnie mysli. Dla reszty chyba najlepiej jak by wszystko polikwidowali i zeby WSCHOWA była totalnym zadupiem z wielkim bezrobociem

avatar
~uczeń
06.02.2015 20:49

Szkoła powinna być zamknięta.... dlaczego nie mówi się o tym jak są traktowani nauczyciele w tej szkole przez dyrektora ....

avatar
~iks
06.02.2015 21:43

jestem za likwidacją , stary burmistrz zrobiłby to samo . Nauczyciele walcza o stołki , wszyscy spoza wschowy szukajcie pracy na swoim terenie , starsi nauczyciele na emerytury , dyrektor pewnie już wie gdzie idzie do pracy . więc po co te dąsy ...... Nie nakręcajcie dzieci żę walcza o szkołę bo tak naprawdę wiekszość się cieszy żę idzie od września do gim nr 2 .

avatar
~Realista
06.02.2015 21:58

Dwa któtkie pytanka Kto się cieszy, że idzie do gim 2? Chyba jak by chcieli to by tam poszli od razu tak I drugie dlaczego tak grupujecie ludzi ze względu na to gdzie mieszkają? A skoro takie przekonanie to pana z rady miasta odeslijcie spowrotem do Głogowa.

avatar
~JamJestOn
06.02.2015 22:51

Panie prawie były dyrze... 1.jak zamykano SP3 i miał Pan obiecane stanowisko dyra gim1 nie było problemu... 2.jak poprzedni sołtys Wschowy chciał zlikwidować gim1 i Pan miał obiecane wygranie konkursu w gim2 na dyra też nie było stresu... WIĘC nie powinien Pan nawet próbować dostać się do gim2, choćby ze względu na insynuacje, które na szczęście wyjaśniła policja swoimi statystykami...

avatar
~ER @ Realista
07.02.2015 00:06

Dokladnie, pan D. Przybylski do Glogowa. Ludzie ze Wschowy pracuja w Lesznie np. Nikt ich nie wygania. Ciekawe czy ten, ktory ma cos przeciwko temu , ze sa nauczyciele spoza Wschowy dostal by dobra prace w innym miescie czy w takim wypadku by zrezygnowal? Nie przyjal oferty pracy? Przeciez nie chodzi o to CO WLADZA ROBI...TYLKO JAK TO ROBI !!! Jak Radni moga glosowac nie znajac wyliczen/ oszczednosci I planow zwiazanych z likwidacja szkoly? To tak, jak kupowanie przyslowiowego kotaw worku.

avatar
~ER
07.02.2015 00:18

I z innej beczki w spr Spolki Komunalnej . Nie chodzi o to, ze zwolnili caly zarzad. I znow Nie chodzi o to CO ROBIA ALE JAK ROBIA. Powinien byc ogloszony konkurs na prezesa SK. Uczciwie zadecydowac I wybrac odpowoedniego kandytata. Jesli nawet nie bylo takiego konkursu czy nie warto bylo sie pokusic, zeby zaproponowac to stanowisko jednemu z trzech ludzi w obecnym zarzadzie? Przyjac na nowych warunkach I niz szef pensji, Dolozyc mu tych dwoch nst , ktorzy niby spolecznie beda pracowac . W takim ukladzie byla by osoba, ktora ma doswiadczenie . A tak przyjmuja kogos, kto ani nie ma w tym kierunku wyksztalcenia ani doswiadczenia. I niech mi ktos powie I udowodni , ze to nie sa zagrywki polityczne I osobiste naszych wlodarzy.

avatar
~obserwator
07.02.2015 08:34

A dlaczego nie podjąć tematu połączenia gimnazjów, i z gimnazjum nr 1 zrobić filię gim nr 2. Nie obyło by sie bez zwolnień, ale zostały by ograniczone w jakiś tam sposób. Szkoda, że nadal nie wiadomo jakie oszczędności będą w związku z likwidacją szkoły, te na dłuższą metę, ale i koszta związane z likwidacją.

avatar
~greta
07.02.2015 09:39

Nie rozumiem pretensji rodziców i nauczycieli.Na miłość boską nikt waszych dzieci nie wysyła do innego miasta ,to zaledwie ze dwa km! Gimnazjum nr 2 spełnia wszystkie wymogi:jest czysto, przestrzennie no i oczywiście jest sala gimnastyczna oraz grono odpowiednich pedagogów. To żadna tragedia!Ludzie boicie się po prostu wszelkich zmian. Niekiedy są one na prawdę potrzebne. Pozdrawiam wszystkich niezadowolonych!

avatar
~kk
07.02.2015 09:50

zamknąć te gimnazjum i tyle,nauczyciele i dyrektor nie są przyjaźni dla rodziców,nie jest mi ich szkoda

avatar
~Realista
07.02.2015 10:52

@ER mogę się założyć, że wtedy nie byłoby żadnego problemu i na pewno by przyjęli taką pracę. Co do spółki komunalnej oczywiście zwolniono ludzi znających się na tym, aby wcisnąć swoich ludzi w cale mnie to nie dziwi tak teraz bedzie wszędzie gdzie sie da. @kk jezeli stwierdzasz to po filmie to brawo.. W rzeczywistej pracy jest inaczej, a to ze nie chcą stracić pracy to raczej nic dziwnego, bo tez dobrze wiedza ze w gim 2 nie znajda zatrudnienia to tylko ładne mydlenie oczu aby jak najwiecej uwierzyło i było za zamknięciem.

avatar
~Do realisty
07.02.2015 11:09

Wschowa już jest totalnym zadupiem z wielkim bezrobociem !!!

avatar
~Realista
07.02.2015 13:22

Właśnie, a zaraz będzie jeszcze większym.

avatar
~as
07.02.2015 17:09

Dziadostwo Pani Patalas i Pana Czopka ogarną całą Wschowę. Zlikwidują Szkoly, doprowadzą Spółke Komunalna do likwidacji. Przybylski w drodze wdzięczności załatwi im jakiś stołeczek w Głogowie. Ludzie, czas myśleć o referendum nad odwołaniem tej grupy likwidacyjnej.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl