Strategia Rozwoju to jeden z najważniejszych dokumentów w każdej jednostce samorządu terytorialnego, który określa długofalowy plan działania, w celu poprawy sytuacji. Autorem dokumentu dla gminy Szlichtyngowa jest Artur Olszewski, kierownik referatu Rozwoju i Promocji w urzędzie Miasta i Gminy Szlichtyngowa. Strategia Rozwoju Gminy Szlichtyngowa na lata 2016-2022 składa się z kilku części. Pierwsza z nich to diagnoza społeczno-gospodarcza gminy, wykonana w oparciu o ankiety przeprowadzone wśród mieszkańców gminy. Autor strategii wysnuwa kilka ciekawych wniosków dotyczących stanu gminy na podstawie opinii 54 mieszkańców, ponieważ tyle osób mieszkających w gminie Szlichtyngowa wzięło udział w ankiecie. Ankieta była anonimowa i przeprowadzono ją w "celu partycypacji jak największej grupy mieszkańców i gości odwiedzających gminę". Można stawiać pytanie czy cel został osiągnięty oraz czy 10 mieszkańców Szlichtyngowej czy 1 mieszkaniec Jędrzychowic to wystarczająca grupa badawcza, dla tych miejsowości. Z ankiety możemy również dowiedzieć się między innymi, że:
- mieszkańcy gminy Szlichtyngowa spotykają się głównie z problemem niedostatecznej oferty sportowej i kulturalnej,
- 2% słabo ocenia pracę Burmistrza MiG Szlichtyngowa,
- 75% jako największe zagrożenie wskazuje trudności budżetowe,
- 59% mieszkańców szanse gminy widzi w wysokich walorach środowiska naturalnego, sprzyjającego rozwojowi turystyki,
- aż 29 osób za największą atrakcję gminy uważa ujście Baryczy do Odry, a 11 za najbardziej zaniedbane miejsce postrzega Park Górczyński,
- najwięcej osób informację o działaniach gminy czerpie z magazynu informacyjnego "Prosto z Gminy" oraz ze strony internetowej gminy
- drugą najczęściej wymienianą rzeczą odróżniającą gminę Szlichtyngowa od sąsiednich są lasy pełne grzybów, a trzecią nowi pracownicy z nowymi pomysłami.
Po dogłębnie przeprowadzonej analizie wyników ankiety następuje część opisowa gminy Szlichtyngowa na podstawie danych statystycznych. Ostatnią ważną częścią jest analiza szans i zagrożeń gminy, zarówno zewnętrznych i wewnętrznych, jakie zauważa autor opracowania. Wśród szans zewnętrznych wymienia się między innymi:
- coraz większą modę na turystykę wiejską,
- coraz większą migrację z miasta na obszary wiejskie, co może zwiększyć dochody z podatków,
- przywrócenie połączenia kolejowego, co może zwiększyć sezonowy ruch turystyczny np. grzybiarzy.
Jakie zatem mogą być zagrożenia zewnętrzne?
- istnieje ryzyko nieotrzymania dofinansowania w konkursach unijnych. Jak zauważa autor na kredyt nie da się wszystkiego zrealizować,
- ryzyko przegranych procesów sądowych,
- burzliwe otoczenie polityczno-gospodarcze Unii Europejskiej.
Wśród silnych stron gminy wymienia się np. tereny leśne z dużą ilością grzybów i jagód czy złoża gazu ziemnego, a słabe strony gminy to brak miejsc pracy, brak przystani przy ujściu Baryczy do Odry, czy brak wydzielonych stref inwestycyjnych. Ostatnim akcentem strategii jest określenie misji i wizji gminy. Misją gminy Szlichtyngowa w najbliższym sześcioleciu będzie: "Szlichtyngowa gminą rolniczo-turystyczno-ekologiczną, której misją jest rozwój przedsiębiorczości jej mieszkańców, oparty o lokalne bogactwa i walory przyrodnicze lub krajobrazowe, wiedzę i potencjał ludzki. Szlichtyngowa to Gmina, dbająca o dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze oraz o poprawę jakości życia swoich mieszkańców.", a wizją: "Gmina Szlichtyngowa, nowoczesna Gmina rolniczo-ekologiczna, wykorzystująca swoje walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne dla rozwoju i zwiększania jakości życia mieszkańców Gmina Szlichtyngowa – tutaj chce się żyć.".
Zachęcamy do lektury strategii oraz do udziału w ogłoszonych konsultacjach poprzez wypełnienie specjalnego formularza i złożenie go w siedzibie urzędu Miasta i Gminy Szlichtyngowa lub wysłanie go pocztą elektroniczną na adres strategia@szlichtyngowa.pl. Dokument Strategii Rozwoju Gminy Szlichtyngowa na lata 2016-2022 oraz formularz zgłaszania uwag i opinii zamieszczamy poniżej.
Naszym zdaniem:
Strategia Rozwoju Gminy Szlichtyngowa na lata 2016-2022 to dokument, który pełen jest niezrozumiałych twierdzeń, wysnutych na podstawie analizy ankiety, która nie odzwierciedla nawet w małym stopniu opinii mieszkańców gminy. Odpowiedzi wpisujące się w aktualnie prowadzone działania urzędu, laurki wystawiane sobie samemu wydają się żywcem przeniesione z planów dziesięcioletnich minionej epoki. Wartością dodaną na pewno może być fakt, że takiego języka i stylu strategii na pewno nie skopiowano,. Autor opiera się również na solidnej bibliografii z pozycjami zagranicznymi, jednak całość sprawie wrażenie pisania "na kolanie".
(olek)