TworzymyGłos Regionu

Kupiłeś ubezpieczone mieszkanie? Dowiedz się, jak przejąć polisę!

Poniedziałek, 11 marca 2019 o 13:01, autor: 0 118
Kupiłeś ubezpieczone mieszkanie? Dowiedz się, jak przejąć polisę!

Zakup mieszkania z rynku wtórnego może wiązać się z tym, że kupujący nabywa nieruchomość już ubezpieczoną. Oznacza to, że były właściciel - sprzedający mieszkanie wcześniej je ubezpieczył w wybranym przez siebie zakresie.

Czy jednak w takim przypadku nabywca ma jakiekolwiek możliwości przejęcia istniejącej polisy mieszkaniowej po poprzednim właścicielu, czy zmuszony będzie wybrać nowe ubezpieczenie dla nieruchomości?

Dobrowolność w ubezpieczeniu mieszkania

Właściwie ubezpieczenia majątkowe zaliczane są do ubezpieczeń dobrowolnych, co oznacza, że klient może, ale nie musi zdecydować się na wykupienie takiej polisy. Ma też dowolność w zakresie wyboru zakresu ochrony ubezpieczeniowej i w ustalaniu sum gwarancyjnych dla swojego ubezpieczenia. Wyjątkiem od reguły pozostaje sytuacja, w której ubezpieczenia mieszkania żąda bank kredytujący zakup danej nieruchomości. Ubezpieczenie z cesją praw na bank traktowane jest jako dodatkowe zabezpieczenie spłaty kredytu.

Klient może wybrać, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym wykupi ubezpieczenie. O wiele łatwiej mu będzie kupić ubezpieczenie domu z www.ubezpieczeniemieszkania.pl, gdzie porówna różne oferty cenowe ubezpieczeń spełniających jego indywidualne oczekiwania. Za najtańsze ubezpieczenie mieszkania zapłacić można nawet nieco ponad 160 zł za rok. To niewielka cena za to, aby mieć pewność, że na wypadek zaistnienia zdarzenia ubezpieczeniowego, towarzystwo wypłaci odszkodowanie za utracone lub zniszczone mienie.

Kupno ubezpieczonego mieszkania

Coraz więcej Polaków decyduje się ubezpieczyć swoje mieszkanie, a przynajmniej wykupić ubezpieczenie mieszkania od zalania z www.ubezpieczeniemieszkania.pl, czy ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych. Różne przypadki się zdarzają i warto choć w pewnym stopniu zwiększyć swoje bezpieczeństwo związane z poszczególnymi ryzykami.

Popularyzacja ubezpieczeń mieszkaniowych sprawiła, że przy zakupie nieruchomości może się okazać, że jest ona ubezpieczona. Jeśli kupimy mieszkanie z ubezpieczeniem, być może warto będzie skorzystać z oferty wybranej przez poprzedniego właściciela. To korzystne z punktu widzenia firmy ubezpieczeniowej, która w wielu przypadkach pozwoli na przeniesienie dotychczasowej umowy na nabywcę mieszkania.

Podstawa prawna przejęcia polisy mieszkaniowej

Warto podkreślić, że przejęcie polisy nie jest obowiązkiem towarzystwa, a strony transakcji nie muszą decydować się na taką możliwość. Kodeks cywilny stanowi w art. 823 § 1, że w razie zbycia przedmiotu ubezpieczenia, prawa z umowy ubezpieczeniowej mogą być przeniesione na nabywcę przedmiotu ubezpieczenia. Jednakże przeniesienie tych praw wymaga zgody ubezpieczyciela, chyba że umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia stanowią inaczej.

Co ciekawe, zapis z Kodeksu cywilnego obowiązuje dopiero od 12 sierpnia 2008 roku. We wcześniejszym stanie prawnym nowy właściciel ubezpieczonego mieszkania w sposób automatyczny przejmował istniejącą polisę. Mógł zrezygnować z ochrony i wówczas to on otrzymywał zwrot niewykorzystanych środków z ubezpieczenia.

Nie zawsze przejęcie polisy ubezpieczenia mieszkania po zakupie nieruchomości jest korzystne dla nowego właściciela. Nie będzie to dobrym wyborem, jeśli:

wysokość składki za ubezpieczenie mieszkania jest zbyt duża,

zakres ochrony ubezpieczeniowej jest bardzo wąski.

W takich przypadkach, pomimo możliwości przejęcia polisy, lepiej samodzielnie wykupić ubezpieczenie i dopasować jego zakres do własnych wymagań.

Co z polisą, która nie przechodzi na nowego właściciela mieszkania?

Jeśli nowy właściciel nie decyduje się przejąć polisy ubezpieczeniowej kupowanego mieszkania, może na własną rękę ubezpieczyć nieruchomość. Polisa nie będzie przejmowana także i wtedy, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe nie wyrazi na to zgody. W takich sytuacjach osoba, która kupiła polisę i sprzedała nieruchomość przed końcem trwania ochrony, ma prawo do otrzymania zwrotu kwoty za niewykorzystany okres umowy. Zwykle wystarczy do tego złożenie stosownego wniosku, aby pieniądze wróciły na konto ubezpieczonego w czasie nie dłuższym niż 30 dni.

Jeśli zawarta umowa umożliwia przepisanie polisy na nowego właściciela mieszkania, warto zastanowić się, czy taka opcja jest korzystna. Polisy mieszkaniowe różnią się znacznie oferowanym zakresem ochrony i wysokością składki. Wiele zależy także od tego, czy klient posiada już w danym towarzystwie wykupione ubezpieczenia. Jeśli tak, czasem wpływa to korzystnie na wysokość składki.


REKLAMA
Komentuj Podziel się

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaSiedlnicaMuzyczne popołudnie w Siedlnicy
22.05.20190 155
Sołtys wsi Siedlnica wraz z radą sołecką zapraszają na muzyczne popołudnie z okazji Dnia Matki
nazwa
Dzień Dziecka z OSP
21.05.20190 212

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl