Nadzór nad jakością wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi sprawowany jest przez organy Inspekcji Sanitarnej na podstawie:
- ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1261), jak również:
- ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. z 2017r. poz.328),
- rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2015r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi Dz.U. z 2015 r. poz.1989 (od 11 stycznia 2018 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r.)
Jakość wody przeznaczonej do spożycia powinna odpowiadać wymaganiom określonym w w/w rozporządzeniu. Zakres badań obejmuje zarówno badania mikrobiologiczne, fizykochemiczne, organoleptyczne oraz badania stężeń substancji promieniotwórczych w wodzie. Badania jakości wody do spożycia wykonują laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub inne laboratoria o udokumentowanym systemie jakości badań zatwierdzonym przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
Monitoring jakości wody do spożycia przez ludzi realizowany jest poprzez badania wykonywane zarówno w ramach nadzoru sanitarnego organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, jak i badania wykonywane przez administratorów wodociągów w ramach kontroli wewnętrznej.
W ramach tej kontroli przedsiębiorstwa wodociągowe prowadzą badania jakości wody zgodnie z harmonogramem pobierania próbek wody, uzgodnionym z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Harmonogram ten uwzględnia minimalną częstotliwość i zakres badań zgodny z rozporządzeniem Ministra Zdrowia.
Sprawozdania z powyższych badań są na bieżąco przekazywane organom Inspekcji Sanitarnej, które analizują wyniki badań jakości wody, oceniają przydatność wody do spożycia, a w sytuacji gdy woda nie odpowiada wymaganiom rozporządzenia Ministra Zdrowia, monitorują wywiązywanie się producentów wody z realizacji harmonogramów działań naprawczych.
Badania próbek wody pobieranych w ramach nadzoru sprawowanego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowej Soli, wykonywane są w Oddziale Laboratoryjnym Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Zielonej Górze.
Zgodnie z harmonogramem poboru próbek dla wodociągu publicznego we Wschowie, w dniu 5 grudnia 2017r. pobrane zostały 4 próbki wody do badań laboratoryjnych.
Próbki pobrano w stałych punktach monitoringowych, wyznaczonych przez administratora wodociągu, tj. Spółkę Komunalną we Wschowie Sp. z o.o. i zatwierdzonych przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowej Soli.
W dniu 7 grudnia 2017r. otrzymano sprawozdania z badań. W trzech próbkach wody stwierdzono obecność pojedynczych bakterii grupy coli.
Zgodnie z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia (j.w.) dopuszcza się w wodzie pojedyncze bakterie grupy coli wykrywane sporadycznie, nie w kolejnych próbkach, do 5% próbek wody w ciągu roku.
W żadnej z wcześniej zbadanych w 2017 r. próbek wody z wodociągu publicznego we Wschowie nie stwierdzono zanieczyszczenia mikrobiologicznego, w związku z czym po analizie zagrożenia, w oparciu o w/w przepisy Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowej Soli w dniu 7 grudnia 2017r. wydał ocenę o jakości wody oraz komunikat dotyczący jakości wody pochodzącej z tego wodociągu, zaopatrującego mieszkańców Wschowy i Przyczyny Dolnej o następującej treści:
„Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowej Soli informuje, iż w wyniku przeprowadzonych badań kontrolnych stwierdził pogorszenie jakości mikrobiologicznej wody. W próbkach wody pobranych w dniu 5 grudnia 2017 r. z wodociągu publicznego we Wschowie, stwierdzono pojedyncze bakterie grupy coli.
Woda z kranu nadaje się do spożycia wyłącznie po przegotowaniu.
Zaleca się również przegotowywanie wody służącej do mycia naczyń oraz czyszczenia powierzchni mających kontakt z żywnością.
Z uwagi na prowadzoną dezynfekcję, woda może zawierać zwiększoną zawartość chloru.
Informacja dotycząca jakości wody obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.”
Komunikat wraz z oceną jakości wody został przesłany administratorowi wodociągu oraz zamieszczony na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowej Soli.
W ocenie jakości wody zobowiązano administratora wodociągu do podjęcia działań naprawczych oraz poinformowano, że w przypadku zastosowania do dezynfekcji chloru lub jego związków, należy monitorować poziom chloru wolnego w sieci wodociągowej i utrzymywać jego stężenia do wartości nie przekraczającej 0,3 mg/l wody.
W próbkach wody pobranych w dniu 11 grudnia 2017 r. po przeprowadzonych działaniach naprawczych, nie stwierdzono obecności bakterii.
W oparciu o przesłane sprawozdania z badań Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowej Soli wydał w dniu 13 grudnia 2017 r. ocenę o przydatności do spożycia wody z wodociągu publicznego we Wschowie.
Odnosząc się do kwestii sposobu pobierania do badań próbek wody przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowej Soli wyjaśniam:
- Pobór próbek wody odbył się w obecności przedstawiciela administratora wodociągu. Z powyższych czynności sporządzono protokoły, podpisane przez administratora wodociągu, który nie wniósł zastrzeżeń co do sposobu pobrania próbek.
- Pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowej Soli, który pobierał próbki wody, posiada zaświadczenie potwierdzające uzyskanie kwalifikacji w tym zakresie, wydane przez Lubuskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gorzowie Wlkp.
- Próbki wody pobrane zostały do sterylnych, szklanych pojemników, przygotowanych w Oddziale Laboratoryjnym Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zielonej Górze. Butelki były oznakowane datą procesu sterylizacji. Ponadto na każdej butelce znajdował się test chemiczny świadczący o poddaniu pojemników procesowi sterylizacji.
- Próbki wody po pobraniu zostały przewiezione do laboratorium w Zielonej Górze w warunkach chłodniczych i w tym samym dniu poddane badaniom mikrobiologicznym. Świadczą o tym zapisy znajdujące się zarówno w protokołach pobrania próbek, jak również w sprawozdaniach z badań. Próbki pobrano w dniu 5 grudnia 2017 r. w godzinach przedpołudniowych i dostarczono do laboratorium w Zielonej Górze o godz. 1540 . Temperatura transportu próbek wody, odnotowana w protokole wynosiła 60 Badania mikrobiologiczne rozpoczęto w dniu 5 grudnia 2017 r. i zakończono w dniu 7 grudnia 2017r.
W świetle powyższego, pobór próbek wody do badań przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowej Soli odbył się zgodnie z obowiązującymi procedurami.
Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny w Nowej Soli
Józefa Meissner