TworzymyGłos Regionu

reklama

Kresowa niedziela nad jeziorem

Wtorek, 02 lipca 2019 o 10:12, aktualizacja Środa, 17 lipca 2019 o 11:00, autor: 0
Kresowa niedziela nad jeziorem

Pod znakiem Kresów i kresowej kultury stała miniona niedziela w Sławie. To za sprawą Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Głogowie, gdzie w sobotę 29 czerwca, rozpoczął się 24. Głogowski Przegląd Kultury Polskiej KRESY 2019. Od ponad dwudziestu lat głogowskie muzeum propaguje pamięć o dawnych Kresach Rzeczypospolitej i ich mieszkańcach. Od kilku lat w ten projekt włącza się Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku - SCKiW.

Dzięki współpracy również mieszkańcy i turyści wypoczywający w Sławie mają możliwość spotkania z Kulturą Kresową. Polskie zespoły, które na przełomie czerwca i lipca przyjeżdżają do Głogowa z Wilna, Grodna, Lwowa i wielu innych miast, są doskonałym dowodem na to, że na Kresach ciągle tli się polskość. Dla wielu mieszkańców coroczne spotkania z kresową kulturą często są sentymentalną podróżą do czasów dzieciństwa.
Jako pierwsi na scenie przy plaży SCKiW zaprezentowali się polscy aktorzy mieszkający na co dzień na Litwie. Zagrali oni spektakl dla dzieci pt. „Księżniczka na ziarnku grochu”. W dorobku Polskiego Teatru w Wilnie jest 50 premier, ponad 3 tysiące przedstawień. W repertuarze są dramaty, komedie, bajki i farsy autorów polskich, litewskich oraz klasyków światowych, wystawiane w języku polskim. Jako pierwszy na Litwie zaczął prowadzić w języku polskim bożonarodzeniowe zabawy dziecięce. Teatr nie ogranicza swych występów tylko do Wilna i Wileńszczyzny. Gościł na Łotwie, Białorusi, Ukrainie, w Estonii i Federacji Rosyjskiej, oraz w Armenii. Systematycznie gra w Polsce.
O godz. 18.00 koncert zagrali muzycy „Kapeli Świętojańskiej” z Sużan. Nad Jeziorem Sławskim rozbrzmiewały polskie piosenki ludowe i popularne, wesołe, żartobliwe, czasem sarkastyczne. Wypoczywający nad wodą mieli okazję przenieść się do czasów pięknych polskich Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej.
Organizatorami przeglądu byli: Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Głogowie, Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku - SCKiW, Komitet Społeczny Patriotyczna Sława.

(fb.slawa.pl)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl