TworzymyGłos Regionu

Jan Nowicki z dziełami Jana Twardowskiego we Wschowie

Niedziela, 07 kwietnia 2019 o 10:19, aktualizacja Niedziela, 07 kwietnia 2019 o 12:10, autor: 3 740
Jan Nowicki z dziełami Jana Twardowskiego we Wschowie

7 kwietnia w Klasztorze oo. Franciszkanów odbędzie się niezwykłe wydarzenie: znany aktor Jan Nowicki i towarzyszący mu muzycy przedstawią misterium “Droga Krzyżowa – muzyczne obrazy i impresje”. Początek o godz. 19.00.

Misterium, oparte o teksty księdza Jana Twardowskiego i docenione przez samego Ojca Świętego Jana Pawła II, wprowadzi widzów w nastrój skupienia i uwagi przed zbliżającym się Wielkim Tygodniem.

Wystąpią: Jan Nowicki (recytacje), zespół muzyczny De Profundis, Cezary Chmiel (instr. klawiszowe, programowanie), Marek Stryszowski (saksofony, flet prosty, śpiew) oraz Tomasz Kudyk (trąbka).

Misterium jest autorskim projektem Marka Stryszowskiego. Siła widowiska opiera się na specjalnie skomponowanej przez Cezarego Chmiela (muzyczne obrazy) i Marka Stryszowskiego (muzyczne impresje) współcześnie 
brzmiącej muzyce, inspirowanej filozoficznymi tekstami księdza Twardowskiego, które deklamuje znakomity aktor Jan Nowicki.

– U księdza Jana Bóg jest uśmiechnięty i dobrotliwy. Jest czuły, ma poczucie humoru. I to w kościele, w kontakcie z księdzem. Ks. Jan Twardowski pokazuje wdzięk i jasność wiary, a nie tylko jej ponury aspekt przemijania i ewentualnie wiecznego potępienia – powiedział w jednym z wywiadów Jan Nowicki.

Misterium od wielu lat cieszy się ogromnym uznaniem, gdziekolwiek się pojawi. Krytycy okrzyknęli je wielkim, niepowtarzalnym dziełem. Miejscem premierowego koncertu była podziemna kaplica św. Kingi w zabytkowej 
kopalni soli w Wieliczce. Co ciekawe, misterium zostało zaprezentowane nawet Ojcu Św. Janowi Pawłowi II, podczas wizyty papieża Polaka na Ukrainie. Artyści wyjechali tam na specjalne zaproszenie organizatorów pielgrzymki i Instytutu Polskiego w Kijowie. Ojcu Świętemu misterium bardzo się podobało!

Widowisko zostało później wielokrotnie zaprezentowane w kraju i za granicą. Zyskało aplauz publiczności i uznanie krytyków m.in. w Londynie, Hiszpanii, USA i Kanadzie. Po prostu trzeba je zobaczyć!

(CKiR)

REKLAMA

Komentarze (3)

avatar
~Nie do wiary ?
03.04.2019 11:12

Czy to jeszcze trawa 1 kwietnia...?, największy "rozpustnik" w świecie naszych artystów będzie przedstawiał nam w naszej świątyni klasztornej .."wdzięk i jasność wiary..." ???. Nie do wiary ....?

avatar
~do nie wiary
03.04.2019 17:54

..."Wiersze ocalają to, co podeptane. W dobie komputerów i techniki objawiają się jako coś ludzkiego, serdecznego, co nie jest zatrute nienawiścią, złością, sporami. Wnoszą ład i harmonię. Odkażają dzisiejszą rzeczywistość."... ks. Jan Twardowski.

avatar
~Gekon
03.04.2019 23:34

Tak, to ten, podobny do mnie, największy grzesznik. To do nas i nam podobnych przyszedł Pan, leczyć chorych... a do Ciebie przyszedł?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl