TworzymyGłos Regionu

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu?

Poniedziałek, 25 maja 2020 o 21:18, autor: 0 761
Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu?

Współczesne konto bankowe umożliwia korzystanie z wielu dodatkowych usług. Dzięki niemu nie tylko wygodnie zlecimy przelew przez internet i wypłacimy gotówkę z bankomatu - rachunek osobisty pozwala też na wpłatę pieniędzy do wpłatomatu.

Jak działa wpłatomat?

Działanie tego urządzenia opiera się na przyjmowaniu określonej kwoty środków pieniężnych od osoby wpłacającej, które następnie są przekazywane na jej konto bankowe - odwrotnie jak w przypadku bankomatu. Wpłatomat rejestruje liczbę i nominał banknotów dzięki specjalnemu skanerowi. Jednorazowa wpłata pozwala na przekazanie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset znaków pieniężnych.

Sposób wpłacania pieniędzy do wpłatomatu jest bardzo podobny dla każdego urządzenia tego typu. Warto także wspomnieć, że przy ich użyciu można założyć lokatę lub ją zerwać, a nawet zrealizować czek. Te dodatkowe usługi zależne są już od samego oprogramowania zainstalowanego w danym wpłatomacie.

Gdzie wpłacić pieniądze do wpłatomatu?

Choć liczba dostępnych wpłatomatów w Polsce jest dużo mniejsza niż urządzeń do wypłaty gotówki, to wcale nie znaczy, że jest ich bardzo mało. Większość banków w Polsce umożliwia swoim klientom wygodne przekazanie środków pieniężnych na rachunek osobisty i takie urządzenia najczęściej znajdują się bezpośrednio w placówkach danej instytucji finansowej.

Co ciekawe, znaczna część z nich pełni podwójną rolę bankomatu i wpłatomatu w jednym - np. w PKO BP. Oczywiście nie jest tak, że tylko klienci konkretnego banku mogą korzystać z jego bankomatów. Należy jednak pamiętać, że przy wpłacie pieniędzy do bankomatu innej instytucji finansowej mogą zostać naliczone opłaty. Więcej informacji o bankach dysponujących wpłatomatami można znaleźć w internetowych porównywarkach finansowych, np. Loando.

Warto jednak wspomnieć o alternatywie, którą stanowią wpłatomaty niezależnej sieci finansowej Euronet. Jest ich najwięcej w Polsce - firma ta ulokowała ponad 3 000 urządzeń w całym kraju. Znaleźć je można najczęściej w galeriach handlowych, ale też przy wejściu do placówek popularnych sieci sklepów spożywczych czy wielobranżowych, np. Biedronka czy Auchan.

Wpłatomat - jak wpłacić do niego pieniądze?

Jak już wcześniej wspomniano, proces wpłaty pieniędzy do wpłatomatu niewiele różni się między poszczególnymi modelami, dlatego poniższe porady można stosować dla większości tych urządzeń. Wystarczy kilka prostych kroków.

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu:

Przygotuj gotówkę do wpłaty i kartę płatniczą. Włóż kartę do wpłatomatu.

Wpisz swój numer PIN.

Wprowadź dane dotyczące wartości wpłaty.

Umieść gotówkę w podajniku.

Poczekaj na przeliczenie pieniędzy przez wpłatomat.

Potwierdź operację.

Pobierz potwierdzenie wpłaty.

Gdy wpłacamy gotówkę do wpłatomatu naszego banku, to pieniądze pojawią się na koncie stosunkowo szybko (nawet kilka minut). W przypadku innych urządzeń mogą być widoczne następnego dnia roboczego.

Warto pamiętać, że wkładane do podajnika banknoty muszą być w dobrym stanie - zniszczone lub pozaginane środki pieniężne mogą zostać odrzucone przez wpłatomat. Jeśli wystąpią problemy związane z operacją, które nie będą bezpośrednim wynikiem naszych działań (np. blokada urządzenia), trzeba jak najszybciej skontaktować się z bankiem i poinformować go o tej sytuacji.

Jeśli chodzi o koszt wpłaty pieniędzy do wpłatomatu, to w przypadku większości banków jest to usługa darmowa, choć niektóre z nich nadal pobierają niewielkie opłaty. Dla przykładu: klienci Alior Bank zapłacą od 0,2 do 0,6 proc. wartości transakcji.

Istnieje jeszcze inny sposób na to, jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu. W tym celu można, zamiast karty płatniczej, wykorzystać kod BLIK z aplikacji mobilnej banku zainstalowanej na smartfonie z systemem Android lub iOS. Wtedy, zamiast wpisywania numeru PIN, wprowadzamy czterocyfrowy kod. Dostępność usługi zależna jest od danego banku i wpłatomatu.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

PRACA
PRACA
Oferty
Grunty rolne
Grunty rolne
Pozostałe
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl