TworzymyGłos Regionu

Jak uzyskać dotację unijną na rozwój firmy? Wyjaśniamy

Czwartek, 15 października 2020 o 12:36, aktualizacja Piątek, 16 października 2020 o 08:59, autor: 0 60
Jak uzyskać dotację unijną na rozwój firmy? Wyjaśniamy

Obserwujesz, jak konkurencja dzięki dofinansowaniu z Unii rozbudowuje hale magazynowe, inwestuje w nowy sprzęt, zatrudnia najlepszych specjalistów z branży i planuje ekspansję na rynki zagraniczne. Dobrze wiesz, jak zagospodarowałbyś dodatkowe środki. Masz w głowie kilka projektów i... wiele wątpliwości. Czy mój projekt się nadaje? Jak przygotować się do prezentacji wniosku przed komisją? Jak prawidłowo rozliczyć dotację? Podpowiadamy!

Krok 1. Analiza potrzeb

Jako przedsiębiorca, najlepiej znasz potrzeby i możliwości swojej firmy, ale także jej ograniczenia. Pomyśl, jakie procesy wymagają udoskonalenia: administrowanie systemami informatycznymi, zasobami ludzkimi, planowanie produkcji, a może obsługa posprzedażowa klienta? Zastanów się, w jaki sposób można ulepszyć to, co wymaga zmiany? Choć wniosek o dotacje unijne na rozwój firmy w tej perspektywie finansowej należy złożyć do końca bieżącego roku, realizacja inwestycji może potrwać nieco dłużej, nawet do 2023 roku. Wyobraź sobie, jak mogłaby wyglądać Twoja firma za trzy lata i wybierz konkurs, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom inwestycyjnym.

Krok 2. Wstępne założenia projektu

Zanim zaczniesz działać, zapoznaj się z dokumentacją konkursową. Warto poświęcić trochę czasu na uważną lekturę. Twoim obowiązkiem będzie zebranie odpowiedniej dokumentacji. Na samym początku sprawdź status swojego przedsiębiorstwa (w niektórych konkursach mogą wziąć udział wyłącznie firmy z sektora MŚP). Ponadto, im mniejsza firma, tym większa kwota dofinansowania – w niektórych przypadkach może dochodzić nawet do 80%!

Krok 3. Przygotowanie wniosku

Wnioski o dofinansowanie z Unii muszą być perfekcyjnie opracowane. Konkurencja jest duża, więc o dotacje powalczą tylko najlepsze projekty. W Twoim wniosku nie może zabraknąć harmonogramu realizacji projektu i budżetu. Przy tworzeniu biznesplanu pamiętaj, że wydatkowanie środków unijnych podlega ścisłej kontroli.

Jak wnioskować o dofinansowanie z Unii – samodzielnie czy z pomocą doradcy?

Proces ubiegania się o dotacje unijne na rozwój firmy wymaga czasu i zaangażowania. Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą sobie pozwolić na oddelegowanie części obowiązków i poświęcenie całej uwagi na wypełnianie dokumentacji. Dlatego wiele osób decyduje się na wsparcie z zewnątrz. Wraz z wejściem Polski do Unii na rynku pojawiło się wiele podmiotów, które wyspecjalizowały się w pozyskiwaniu środków dla firm i osób prywatnych.

Dotacja unijna na rozwój firmy pozwoliła przedsiębiorcom zainwestować w innowacyjne rozwiązania, które zwiększyły obroty, dały możliwość zatrudnienia dodatkowych pracowników i pozyskania nowych klientów. Wiele firm wraz z upływem czasu z mikro czy małego biznesu stało się dużymi firmami o zasięgu ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. Wnioski o dofinansowanie z Unii z perspektywy finansowej na lata 2014-2020 można składać tylko do końca tego roku.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Chirurg przyjmuje
Chirurg przyjmuje
Oferuje usługi
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl