TworzymyGłos Regionu

Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania?

Środa, 18 września 2019 o 12:18, autor: 0 402
Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania?

Przed podpisaniem umowy warto przeanalizować dokumenty, które trzeba podpisać. Sprawdzony i rzetelny deweloper wydaje się być gwarancją dobrze przeprowadzonej transakcji dotyczącej zakupu nieruchomości, jednak warto uwzględnić fakt, że również w 2019 roku firmy deweloperskie bankrutują. Dlatego powstała niezwykle ważna ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Umowa deweloperska – ochrona praw nabywcy

Ustawa deweloperska powstała po to, aby chronić prawa nabywcy lokalu mieszkaniowego lub domu jednorodzinnego. Na jej podstawie sporządzana jest umowa, która określa ona podstawowe warunki dotyczące ustaleń między nabywcą a deweloperem. Każdy deweloper powinien  przedstawić wzór standardowej umowy zawieranej z nabywcą nieruchomości, którą warto skrupulatnie przeanalizować umowę pod kątem prawnym i dowiedzieć się w jaki sposób można ją wypowiedzieć w przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że w  90% umów deweloperskich nabywca nie ma prawa do odstąpienia. Dlatego pomoc kancelarii prawnej, która dokona stosownej analizy wskazując m.in. klauzule niedozwolone, może okazać się bezcenna.

Gwarancja bezpieczeństwa przed zakupem mieszkania czy domu

Przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej wielokrotnie zdarzały się sytuacji, gdy niektórzy deweloperzy stosowali niezgodne z prawem klauzule i niekorzystne dla nabywcy zapisy w umowie. Obecnie sytuacja została uregulowana przepisami prawnymi. Podstawową kwestią i punktem wyjścia do zabezpieczenia praw nabywcy jest fakt, czy daną inwestycję można uznać za przedsięwzięcie deweloperskie. Przedsięwzięcie deweloperskie to takie, które podlega wyłączeniu spod działania nowej ustawy. W tym przypadku przyznanie rachunku jest dobrą wolą dewelopera i odbywa się na zasadzie negocjacji handlowych. Należy także pamiętać, że projektem deweloperskim nie są mieszkania sprzedawane w inwestycjach, w których lokale, będące przedmiotem zbycia, nie zostały uszczegółowione albo nie znamy ich realnego kosztu.

Mieszkaniowy rachunek powierniczy – sposób zabezpieczenia pieniędzy kupujących

Jednym z kluczowych założeń ustawy deweloperskiej było wdrożenie instytucji rachunku powierniczego, który powinien otworzyć każdy deweloper. To jeden ze sposobów zabezpieczenia interesów osób kupujących mieszkania od dewelopera. Mieszkaniowy rachunek powierniczy (MRP) to rodzaj rachunku bankowego dla dewelopera zwanego powiernikiem. Warto pamiętać, że środki zgromadzone na tym rachunku należą do klienta dewelopera, nazywanego powierzającym. Na podstawie umowy, jaką nabywca mieszkania zawiera z deweloperem, powierzający przekazuje pieniądze na rachunek. Przy czym środki na tym rachunku nadal stanowią jego własność. Środki są gromadzone na rachunku w określonym celu, a deweloper jest ich dysponentem i powinien je wydać zgodnie z umową podpisaną z powierzającym pieniądze. Według Polskiego Związku Firm Deweloperskich, ustawa deweloperska jest skuteczna, o czym może świadczyć fakt, że wszystkie wcześniej bankructwa firm deweloperskich dotyczyły inwestycji bez rachunku powierniczego. 

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl