TworzymyGłos Regionu

Jak prawidłowo dobrać kocioł centralnego ogrzewania?

Piątek, 15 września 2017 o 12:26, aktualizacja Piątek, 15 września 2017 o 12:31, autor: 5 2266
Jak prawidłowo dobrać kocioł centralnego ogrzewania?

Sprawa wbrew pozorom nie jest taka prosta. Najczęściej bierze się pod uwagę moc kotła i powierzchnię domu. Niestety to najczęściej popełniany błąd, którego skutkiem są wysokie koszty ogrzewani

Najważniejsze parametry

Przed wyborem konkretnego rodzaju kotła trzeba wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • rodzaj paliwa,

  • powierzchnię domu,

  • stopień ocieplenia domu,

  • komfort (piec z podajnikiem lub bez).

Zarówno niedoszacowanie, jak i przeszacowanie mocy pieca niekorzystnie wpływają na komfort użytkowania i koszty eksploatacji. Obliczenie właściwego bilansu cieplnego z tych względów jest niezwykle istotne.

Rodzaj paliwa

Kotły centralnego ogrzewania przystosowane są do różnego rodzaju paliwa. Najczęściej stosowane są kotły na paliwa stałe, gaz lub prąd. Dwa ostatnie rozwiązania są najdroższe i z tego względu w domach jednorodzinnych stosowane rzadko.

Zdecydowana większość kotłów w domach jednorodzinnych to kotły na paliwa stałe, takie jak węgiel, koks, miał lub ekogroszek. Między sobą różnią się ceną, kalorycznością, zanieczyszczeniem (oddziaływanie na środowisko) oraz wpływają na komfort użytkowania.

Zdecydowanie w tej grupie paliw stałych najbardziej korzystnie wypada ekogroszek. Jest paliwem wysokokalorycznym, a co za tym idzie ekonomicznym i najbardziej przyjaznym dla środowiska. Niskie zasiarczenie ma również wpływ na dłuższą żywotność kotłów centralnego ogrzewania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: www.kotly-bialek.pl/oferta/kotly-co/kotly-z-podajnikiem-na-mial-piec-na-ekogroszek/

 

Powierzchnia domu i stopień ocieplenia

To najważniejsze parametry decydujące o doborze mocy kotła. Trzeba pamiętać, że im większa moc kotła, tym większa jego cena. Większość producentów podaje ogólne przeliczniki mocy na powierzchnię użytkową domu. Z reguły nie uwzględniają izolacyjności nowoczesnych materiałów budowlanych. Z tego względu piec zakupiony według tych parametrów będzie miał znacznie większą sprawność od rzeczywistego zapotrzebowania. Niestety skutkuje to większym zużyciem opału, większym zanieczyszczeniem środowiska i krótszym okresem żywotności kotła i na dodatek w domu temperatura jest stanowczo za wysoka, co przekłada się na komfort i stan zdrowia domowników.

Jak duża może być ta różnica wystarczy spojrzeć na dane producentów, którzy dla domu o powierzchni 160 zalecają kocioł o mocy 14 kW. Wyliczenie może być prawidłowe dla domów wybudowanych kilkanaście lat temu. Dla domów wykonanych w nowoczesnej technologii wystarczy zaledwie piec o mocy 7kW.

Po co podajnik?

Podajnik to dodatkowe urządzenie, które systematycznie dozuje opał do komory spalania. Piece z podajnikiem w zakupie są droższe, ale tańsze w eksploatacji i ich obsługa nie wymaga ciągłego dosypywania opału. Dzięki specjalnym sterownikom paliwo z zasobnika jest odpowiednio dozowane do kotła zgodnie z zadanymi parametrami. Obsługa takiego kotła ogranicza się do uzupełniania zasobnika co kilka dni.Źródło: www.kotly-bialek.pl – producent kotłów oraz piecy C.O z Pleszewa.REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (5)

avatar

avatar
~Adaś
15.09.2017 16:50

Panie Dominiku , (autor) ten artykuł ma wartość na 2017 rok starej gazety , bo jak już chciał Pan zapodać trochę nowoczesnej technologii to warto by było napisać o wymaganiach izolacyjności cieplnej , wartościach współczynnika przenikania ciepła , systemach dociepleń , nowoczesnych oknach , izolacjach, ceramice budowlanej itp. a nie o starym, epokowym węglu ? Świat zamyka kopalnie, Kraków za trzy lata zezłomuje wszystkie emitery Co2 , więc ........ proszę zachęcać do "czystej" energii . Poza tym artykuł jest świetny ? Adaś

avatar
~qwerty
15.09.2017 19:57

Ale z artykułu nic nie dowiedziałem się o pompę ciepła. Jeśli chodzi o środowisko wygrywa pompa. Koszt eksploatacji pompa. Uciążliwość obsługi pompa. Więc jaki ekogroszek. Artykuł ładny ale bliżej mu do reklamy. :)

avatar
~Mucha
16.09.2017 01:59

Czy w naszej gminie jest dofinansowanie do pompy ciepła w momencie rezygnacji z kotła na paliwo stałe? Byłabym zainteresowana głębinową woda-woda ? Z kim w urzędzie o tym rozmawiać?

avatar
~abc
18.09.2017 17:58

Przecież to jest reklama pieca na paliwo stałe . Takie piece za jakiś czas staną się ekologicznie przestarzałe . Węgiel i brykiety węglowe zostaną wyparte przez gaz ziemny , to już widać . Ludzie dziś palą albo drewnem albo gazem ziemnym lub olejem opałowym . Tam piec nie ma żadnego podajnika i nie trzeba usuwać co dziennie popiołu .

avatar
~ext7
20.09.2017 17:01

Możecie się zemną nie zgodzić, ale na ten czas ekogroszek, to najtańsze źródło „ciepełka”. Gaz odpada, puściłby mnie z torbami ,podobnie i węgiel w tradycyjnym „kopciuchu” spalany jest droższy niż ekogroszek, a i roboty więcej. Oczywiście z tym ekogroszkiem jest pewien problem-nigdy nie kupuj tego brazowego, czeskiego badziewia (to bardzo młody węgiel- pochodna brunatnego), bo oprócz tego ,że będzie zimno, bo kocioł nie osiągnie wymaganej mocy , to jeszcze te „półki” kotła będziesz musiał czyścić raz na trzy dni.(w przypadku twardego ekogroszku raz na tydzień wsypujesz paliwo, dwa razy w tygodniu wyrzucasz popiół a „półki” czyścisz raz na dwa, trzy tygodnie. Kolejny problem który wystąpić może w przypadku kociołka „niskotemperaturowego” ,to punkt „rosy „w kominie ,to dotyczy wszystkich ekonomicznych kotłów –tych gazowych ,ekogroszkowych, miałowych również. Wskazany wkład kominowy-to niestety kolejny wydatek. Tak na koniec, żeby gitary nie zawracać. W moich warunkach: Na ścianach 5cm styropianu, powała docieplona wełną, betlejemka 160m2, kocioł Fargo25kW(pracuje sobie na luziku), spalanie 3,5-4 tony ekogroszku (średnia cena 800pln workowanego po 25kG-luzem jest tańszy, kaloryczność ok 26kJ), temperatura 22-23stopmie w ciągu dnia, a od godz 23 do 5 rano 19stopni-nastawa regulatora temperatury. Oczywiście wynik taki sobie,ale jednak wydaję dużo mniej. A tak swoją drogą, to te obliczenia autora takie BARDZO OPTYMISTYCZNE są i stawiam dwa dolary w czeku przeciwko orzechom, że w przypadku budynków z okresu realnego socjalizmu są niedoszacowane.Tak 120-130W/m2 byłoby bliższe prawdy.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl