TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak interpretować wskazania ciśnieniomierza?

Proste badanie podpowie Ci, czy Twój organizm pracuje prawidłowo

Piątek, 13 marca 2020 o 14:31, aktualizacja Poniedziałek, 16 marca 2020 o 08:31, autor: 0
Jak interpretować wskazania ciśnieniomierza?

Pomiar ciśnienia krwi należy do podstawowej grupy czynności kontrolnych, które z powodzeniem można wykonywać w warunkach domowych. Nie oznacza to jednak, że wystarczy założyć ciśnieniomierz, odczytać wynik i sprawdzić, czy mieści się on w przyjętych normach. Wiele czynników zewnętrznych, z których spora część pacjentów w ogóle nie zdaje sobie sprawy, wywiera bezpośredni wpływ na otrzymywane rezultaty. Dlatego nie należy przedwcześnie panikować, tylko skonsultować się z lekarzem i jeszcze kilkukrotnie dokonać pomiaru.

Nadciśnienie zwiększa ryzyko wystąpienia groźniejszych schorzeń. Hipotonia również jest niepożądana

Objawiającą się m.in. bólami głowy, bezsennością, zaczerwienieniami oraz uderzeniami gorąca przypadłość stwierdza się po co najmniej 2 badaniach. Według statystyk aż 90 % przypadków hipertensji dotyczy samoistnych zaburzeń. Z nadciśnieniem tętniczym u osoby dorosłej mamy do czynienia wtedy, kiedy ciśnieniomierz naramienny  w dwóch pomiarach wykaże wyniki większe lub równe 140 mm Hg ciśnienia skurczowego bądź 90 mm Hg ciśnienia rozkurczowego. Niższe wartości traktuje się jako prawidłowe amerykańscy lekarze postuluję zmianę tej klasyfikacji. A co w sytuacji, kiedy ciśnienie wynosi mniej niż optymalne 120/80 mm Hg? Niskie ciśnienie krwi zwykle nie wymaga leczenia farmakologicznego, nie rozpoznaje się go w kategoriach choroby. Dla zwiększenia własnego komfortu warto zintensyfikować aktywność fizyczną, spożywać posiłki częściej, ale mniej obfite – nie zaszkodzi też picie kawy, naturalnie w rozsądnych ilościach.

Prawidłowo używany ciśnieniomierz naramienny zapewnia najbardziej wiarygodne i precyzyjne wyniki

Podczas badania należy spełnić kilka warunków, aby rezultaty można było uznać za miarodajne. Wszelkie odstępstwa od zaleceń mogą znacząco zaburzyć odczyt, co uniemożliwi wyciągnięcie prawidłowych wniosków. Eksperci wyróżniają w tym względzie kilka podstawowych zasad:

przyjąć odpowiednią pozycję: badanie ciśnieniomierzem należy przeprowadzić na siedząco. Stopy oprzeć o podłogę, rozluźnić nogi, zapewnić plecom solidne oparcie.

pomiaru dokonywać na czczo: posiłek spożyty tuż przed badaniem zaburza wynik o plus 10-15 mm Hg

zachować ciszę i spokój: nawet niewinna, towarzyska rozmowa podwyższa ciśnienie krwi o ok. 12 mm Hg

założyć ciśnieniomierz we właściwy sposób: rękaw urządzenia należy zapiąć na nagim ramieniu, którego nie uciska żaden element odzieży. Ponadto trzeba oprzeć przedramię o blat stołu lub inny podstawek, utrzymując je mniej więcej na wysokości serca.

Oczywiście spore znaczenie ma tutaj również jakość sprzętu pomiarowego. Według wielu opinii, optymalnym rozwiązaniem są automatyczne ciśnieniomierze naramienne. Można je kupić choćby w aptekach lub sklepach medycznych, takich jak Mega Medic. Są one proste w obsłudze, wyposażone w nowoczesne i niezawodne podzespoły, z dużym cyfrowym ekranem. Dzięki temu nawet osoby starsze nie mają problemów z samodzielnym przeprowadzeniem badania i odczytaniem wyników.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl