TworzymyGłos Regionu

,,Inka" patronką szkoły w Starych Drzewcach

Poniedziałek, 12 lutego 2018 o 12:24, aktualizacja Środa, 14 lutego 2018 o 14:49, autor: 4 1353
,,Inka

Szkole Podstawowej w Starych Drzewcach nadano imię Danuty Siedzikówny ,,Inki". Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Szlichtyngowej radni jednogłośnie zatwierdzili tę decyzję. Jak mówiła dyrektor szkoły Halina Szuman, patrona szkoły wybrano w wyniku konkursu.

O tym kto zostanie patronem szkoły zdecydowali mieszkańcy Starych, Nowych i Małych Drzewiec oraz uczniowie szkoły i ich rodzice.

- Najwięcej głosów oddano na Danutę Siedzikównę - mówiła dyrektor szkoły Halina Szuman - ,,Inka" jest przykładem dla młodego pokolenia. Była wychowana w rodzinie głęboko katolickiej i w głębokim patriotyzmie. Zginęła w 1946 roku, walcząc o wolność naszej ojczyzny. Została rozstrzelana w więzieniu w Gdańsku. Tuż przed śmiercią wypowiedziała znamienne słowa: Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba. 

Jak mówiła dyrektor Szuman obecnie w szkole podejmowane są działania, które przybliżają uczniom postać ,,Inki".

- Myślę, że ta nastoletnia dziewczyna, która zginęła za wolność ojczyzny może być przykładem dla młodego pokolenia - mówiła dyrektor szkoły.

W trakcie sesji Rady Miejskiej w Szlichtyngowej sekretarz gminy Mirosław Strzęciwilk wspomniał, że do wniosku o nadanie imienia szkole pani dyrektor dołączyła opinie organów szkoły, w tym Rady Pedagogicznej oraz Rady Samorządu Uczniowskiego. Radni jednomyślnie zagłosowali za nadaniem SP w Starych Drzewca imienia Danuty Siedzikówny ,,Inki".

(rak)

REKLAMA

Komentarze (4)

avatar
~Wyborca
12.02.2018 13:56

Szkoła 1000-lecia staje się z nadania "inka" - jakie ta szkoła ma powiązanie z tym symbolem ? Gmina ma za mało kosztów ?

avatar
~czechu
13.02.2018 18:24

POpaprany wyborca. Klasyczny przykład "historyka" po gimnazjum. Ręce opadają.

avatar
~Do Wyborcy
13.02.2018 19:26

Zgadzam się w całości z Twoją wypowiedzią.

avatar
~Duszę się miewa, nikt nie ma jej bez przerwy, i na zawsze.(…)
18.02.2018 22:45

Zakłamanie jako zasada życia. Klasyczna filozofia mówiła: rodzaj ludzki żyje sztuką i rozumem – genus humanum arte et ratione vivit. Dziś trzeba, niestety, dodać jeszcze jedno, a mianowicie kłamstwo, a więc rodzaj ludzki żyje z techniki, rozumu i z kłamstwa – genus humanum arte et ratione atque mendacio vivit. Zakłamanie było dotychczas problemem bardziej jednostkowym, dziś staje się jedną z pierwszych zasad zbiorowych, kolektywnych i wielkospołecznych. Nie wiem czy dla Inki zaszczytem, będzie czczenie Jej przez "towarzyszkę". ...Myślę, że ta nastoletnia dziewczyna, która zginęła za wolność ojczyzny może być przykładem dla młodego pokolenia, więc młodzież powinna krzyczeć "raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę". I wtedy historia będzie prawdziwa.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl