TworzymyGłos Regionu

Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt gotówkowy?

Czwartek, 19 marca 2020 o 22:20, aktualizacja Czwartek, 19 marca 2020 o 22:21, autor: 0 243
Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt gotówkowy?

Kiedy staramy się o kredyt gotówkowy, to oprócz historii kredytowej, kluczowe znaczenie mają miesięczne dochody. Kredytodawcy zwracają uwagę nie tylko na źródło zarobków, ale także ich wysokość. Aby otrzymać pozytywną decyzję należy więc wiedzieć, ile w rzeczywistości trzeba zarabiać, aby dostać kredyt gotówkowy.

Kredyt gotówkowy - co to jest?

Kredyt gotówkowy to, jak sama nazwa wskazuje, kredyt udzielany w gotówce. Tego typu finansowanie jest dostępne w ofercie banków i finansowych instytucji pozabankowych.  Cechą charakterystyczną kredytu gotówkowego jest to, iż kredytobiorca zazwyczaj może przeznaczyć otrzymane środki na dowolny cel, w przeciwieństwie do np. kredytu hipotecznego czy kredytu konsolidacyjnego.

Na polskim rynku finansowym istnieje wiele produktów oferujących tego typu finansowanie, nawet dla osób szukających kredytu ze współkredytobiorcą. Co więcej, kredyt gotówkowy można zaciągnąć w złotówkach, ale także w obcej walucie.

Największymi zaletami takiego produktu finansowego jest przede wszystkim szybka decyzja i sprawne przekazanie udzielonej kwoty. Kredytodawcy sprawdzają zdolność kredytową klientów, w której skład wchodzi także wysokość zarobków. Dziś nie trzeba zarabiać dużo, ponieważ aktualna oferta kredytów gotówkowych pozwala na uzyskanie środków już od 1 000 zł netto miesięcznych przychodów. Przede wszystkim ważne jest znalezienie oferty dopasowanej do indywidualnych potrzeb, a w tym może pomóc kredyt gotówkowy kalkulator.

Wysokość zarobków ma znaczenie

To właśnie wartość dochodów ma duży wpływ na ostateczny wynik wnioskowania, a także kwoty o które można się ubiegać. Przy każdym wniosku otrzymanym przez daną instytucję finansową analizowane są czynniki pozwalające stwierdzić, jaką maksymalną wysokość kredytu wnioskodawca będzie w stanie spłacić. Najważniejszym z nich są zarobki potencjalnego kredytobiorcy. Zazwyczaj wyższe dochody miesięczne pozwalają na uzyskanie wyższych kwot kredytu.

Warto zaznaczyć, że kredytodawcy zwracają także uwagę na źródło uzyskiwanych pieniędzy, czyli np. formę zatrudnienia. Sprawdzany jest również staż pracy w obecnym miejscu pracy. Jeśli zarobki mają stabilny charakter i uzyskiwane są regularnie, dodatkowo zwiększa to szanse na dostanie kredytu. Trzeba pamiętać, że gdy formą zatrudnienia jest umowa o dzieło, to instytucje finansowe mają tendencje do obniżania dochodów o 20 proc. lub 50 proc. (ze względu na koszty ich uzyskania), a w przypadku działalności rolniczej dużo więcej, bo nawet 60 proc.

Przy wnioskowaniu o kredyt gotówkowy zazwyczaj należy przedstawić określony szereg dokumentów m.in. dowód w postaci oświadczenia o otrzymywanych zarobkach - mogą być także wymagane inne dokumenty. Dodatkowo trzeba spełnić określone wymagania m.in. dotyczące wieku czy miejsca zamieszkania. Są one niezbędne, aby prawidłowo przeprowadzić procedurę kredytową.

Jaką kwotę możemy dostać?

Najwyższa możliwa kwota kredytu to 255 550 zł, która została określona ustawowo, jednak instytucje finansowe najczęściej udzielają maksymalnie 150 000 lub 200 000 zł. Co ważne, takie oferty nie są jedynie dla zamożnych konsumentów. Wysokie finansowanie można otrzymać przy określonych warunkach nawet z dochodami oscylującymi wokół średniej krajowej, np. małżeństwa z dorosłymi i utrzymującymi się samodzielnie dziećmi. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim rozłożeniu kredytu w czasie, a także proponowanym przez kredytodawcę oprocentowaniu.

Należy jednak zaznaczyć, że wysokość zarobków to nie wszystko. W tym przypadku zwraca się także uwagę na to, ile pieniędzy wydaje potencjalny kredytobiorca. Pozwala to na określenie, jaka część wszystkich uzyskiwanej kwoty pozostaje do swobodnej dyspozycji klienta, którą będzie mógł przeznaczyć na spłatę raty.

Zazwyczaj instytucje finansowe korzystają z uśrednionych danych dotyczących wysokości wydatków związanych z utrzymaniem, które udostępnia Główny Urząd Statyczny. Według najnowszego raportu opublikowanego w styczniu 2020 roku, wynoszą one średnio 1187 zł netto na osobę. Przy liczeniu zdolności kredytowej kredytodawcy jednak przyjmują, że wynoszą one w jednoosobowych gospodarstwach od 1 000 do 1 300 zł. Co ważne, każdy kolejny domownik podnosi średnią o nawet 1 000 zł. Dla przykładu: kawaler utrzymujący się samodzielnie i zarabiający 2 000 zł może wydać maksymalnie 1 000 zł na spłatę zobowiązania, bo tyle zostaje mu po odjęciu wydatków na życie.

Warte podkreślenia jest to, że jeśli kredytobiorca bierze kredyt gotówkowy o czterokrotnej wartości średnich miesięcznych zarobków albo jest klientem kredytodawcy od minimum pół roku, to sprawdzane są jedynie podstawowe informacje, takie jak np. wysokość i źródło dochodów czy historia kredytowa, co znacznie przyspiesza cały proces kredytowy.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Chirurg przyjmuje
Chirurg przyjmuje
Oferuje usługi
Kupię mieszkanie
Kupię mieszkanie
Mieszkania
Alufelgi
Alufelgi
Części i akcesoria
Mazda 5
Mazda 5
Sprzedam
Koła do Zafiry
Koła do Zafiry
Części i akcesoria
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl