TworzymyGłos Regionu

Gra miejska, nowy sztandar i wyjątkowe widowisko

Niedziela, 11 listopada 2018 o 12:58, aktualizacja Środa, 14 listopada 2018 o 14:50, autor: 11 2614
Gra miejska, nowy sztandar i wyjątkowe widowisko

Wschowę wczorajszego popołudnia opanowali harcerze z hufca ZHP Wschowa. Od 14.00 rozgrywała się gra miejska, następnie odbył się uroczysty apel z przekazaniem sztandaru. W kościele pw. św. Jadwigi Królowej miało natomiast miejsce widowisko „Vivat Niepodległa!” oraz uroczysta Msza Święta.

Przypadająca dzisiaj setna rocznica odzyskania przez nasz kraj niepodległości świętowana jest tak naprawdę od początku roku. Wczoraj do wspólnego świętowania mieszkańców miasta zaprosili harcerze z Hufca ZHP Wschowa, którzy przygotowali bogaty program. Punktualnie o godzinie 14.00 na szlak wyruszyły patrole biorące udział w grze miejskiej, prócz harcerzy byli to uczniowie wschowskich szkół. Uczestnicy na trasie rozwiązywali zadania, które przybliżały historię odzyskania przez Polskę niepodległości, a także odwiedzali wschowskie placówki kultury. Po grze na strudzonych wędrowców czekał bigos, a następnie wszyscy przeszli na plac przy kościele św. Jadwigi Królowej, gdzie odbył się uroczysty apel, w trakcie którego hufiec ZHP Wschowa otrzymał z rąk zastępcy komendanta Chorągwi Wielkopolskiej hm. Wieńczysława Celera nowy sztandar. Głównym fundatorem sztandaru dla wschowskiego hufca był Bank Spółdzielczy we Wschowie, jednak bez wielu innych wpłat wymiana sztandaru nie byłaby możliwa.

- Sto lat istnienia Związku Harcerstwa Polskiego to czas, w którym wyrosły kolejne pokolenie Polaków, uczących się patriotyzmu na zbiórkach zuchowych i harcerskich pod okiem instruktorów, druhen i druhów, dla których tak ważne stały się harcerskie ideały. Od pięćdziesięciu lat wszystkim doniosłym chwilą towarzyszył nam nasz sztandar – mówiła w trakcie apelu hm. Genowefa Turowska. – Był świadkiem uroczystości państwowych i harcerskich, chwil radosnych i smutnych, gdy przychodziło nam żegnać tych, którzy odchodzili na wieczną wartę. Nowy sztandar poniesiemy z dumą w przyszłość wierząc, że wyznaczając nowe drogi naszej harcerskiej i polskiej drogi pozostaniemy jak nasi poprzednicy wierni harcerskim ideałom.

O harcerskich ideałach i działaniach jakie przez lata podejmowali harcerze hufca wspominali zaproszeni goście. Pierwsza głos zabrała radna sejmiku województwa lubuskiego Małgorzata Gośniowska – Kola.

- Myślę, że młode pokolenie harcerzy wschowskich, które od wielu lat spełnia zadania harcerzy to nasza duma i przyszłość – mówiła radna.

- W imieniu Zarządu Powiatu Wschowskiego chciałby złożyć harcerzom hufca ZHP Wschowa najserdeczniejsze życzenia i wyrazy największego uznania za działalność na rzecz promowania działalności harcerstwa na terenie powiatu wschowskiego – mówił wicestarosta Wojciech Kuryłło. – Serdecznie chciałbym podziękować za to stoicie na straży wartości harcerskich. Hufiec Wschowa bardzo mocno wpływa na wychowanie mieszkańców powiatu wschowskiego, zgodnie z misją ZHP poprzez wszechstronny rozwój oraz kształtowanie charakteru przez stawianie wyzwań.

Podczas uroczystości harcerze w sposób szczególny podziękowali osobom , które wspierają ich działalność poprzez wręczenie odznaki „Przyjaciel harcerstwa”. Brązowe odznaki odebrali wójt Wijewa Mieczysław Drożdżyński, dyrektor Szkoły Podstawowej w Wijewie Andrzej Siekerski, pełnomocnik burmistrza MiG Wschowa ds. profilaktyki i młodzieży Malwina Chruścicka oraz główny fundator nowego sztandaru Bank Spółdzielczy we Wschowie. Srebrną odznakę wręczono natomiast proboszczowi parafii św. Jadwigi Królowej, księdzu Krzysztofowi Maksymowiczowi. Osobne podziękowanie otrzymał Wojciech Kuryłło, który od lat wspiera działalność hufca ZHP Wschowa. Po apelu w kościele odbyło się widowisko „Vivat Niepodległa”, przedstawiające przyczyny upadku państwa Polskiego w XVIII wieku oraz drogi do odzyskania niepodległości. Uroczystości zakończyła Msza Święta, którą sprawował ks. phm. Adam Żygadło, kapelan hufca ZHP Wschowa. Zapraszamy do galerii zdjęć, a już wkrótce zamieścimy nagranie wczorajszego widowiska.

(Olek)

REKLAMA

Komentarze (11)

avatar
~Uczestnik gry.
11.11.2018 14:17

Niespełna dwie godziny na zaliczenie 11 punktów znajdujących sie w skrajnych punktach miasta, to ma być ta gra miejska? Tym razem harcerze się nie popisali. A szkoda.

avatar
~harcerz
11.11.2018 22:15

W grze nie chodziło o to, by dotrzeć do wszystkich miejsc tylko o to, by zdobyć jak najwięcej punktów. Dzięki temu, że było tyle możliwości można było wybrać swoją trasę, a patrole nie wchodziły sobie w drogę.

avatar
~Lider
12.11.2018 11:33

Na spotkaniu było powiedziane, że nie da się zrobić wszystkiego i trzeba wybrać, gdzie chce się iść. Gra super!

avatar
~:)
11.11.2018 19:42

Gratulacje, wspaniale wszystko przygotowane, jak miło, że młodym ludziom tyle się chce.

avatar
~o!
11.11.2018 20:59

Panie Kuryłło dziękujemy za piękne słowa.

avatar
~Widz
11.11.2018 21:06

Gratulacje, jesteśmy dumni, że w naszym mieście są takie osoby jak wy - harcerze!

avatar
~~~wyborca W K
11.11.2018 22:41

Mieszkańcy chcą Wojciecha Kuryłły. Nie chcą żadnych partii.Najlepszy wynik z PiS Andrzej Bielawski 577 głosów, najlepszy z PSL Waldemar Starosta..... 371 głosów, po dodaniu tym panom brakuje jeszcze 191 głosów do wyniku Wojciecha Kuryłły. Trzeba uszanować wolę mieszkańców.

avatar
~Dlaczego?
13.11.2018 17:56

Dlaczego w tym harcerstwie cały czas działają rodziny ? Czego to ma uczyć? Że swój swego wciągnie ? Tatuś przrchodzi na emeryturę to syna wciągnie. Występ prowadziła rodzinka, a później się dziwić, że dzieci nie ma w harcerstwie. Jak się nikogo innego do władzy nie dopuszcza! Spoglądnąć tylko w tę ich komendę to tylko jedne i te same nazwiska. WSTYD!

avatar
~Dlatego
13.11.2018 21:34

Moze dlatego, że harcerstwo to służba, a dorośli jej unikają i nie ma komu pracować? Bo czym jest ta wspomniana władza? Tylko i wyłącznie odpowiedzialnością! Kto chce bezinteresownie brać ją na siebie? Tylko nieliczni! Lepiej krytykować i szukać dziury w całym. Przykre.

avatar
~Michał Ziemek
14.11.2018 07:20

Zapraszam do działalności na rzecz ZHP Ciebie i całą rodzine. Każda chętna osoba do społecznej pracy z młodymi ludzmi się przyda. Przy odpowiednich predyspozycjach i umiejetnosciach na pewno w przyszłości znajdzie sie dla Ciebie miejsce w Komendzie Hufca. Wschowski Hufiec zrzesza ponad 200 dzieci nie tylko instruktorow, wiec kazda reka do pracy się przyda. A w życiu już tak bywa, że jedni rodzice zarażaja pasją do sportu inni do kolekcjonerstwa, a My swoje do harcerstwa.

avatar
~Harcerka
13.11.2018 20:58

Bo to służba przekazywana z pokolenia na pokolenie, duża praca społeczna. Dzieci w harcerstwie jest sporo, ale dorosłych do prowadzenia społecznie harcerskich drużyn coraz mniej. A co w tym złego, że rodzina?? Ważne,że im się chce, a takim DLACZEGO raczej nie. Wstyd mi za te słowa

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaWiadomościJan Pabierowski - zasłużony dla Województwa Lubuskiego
20.05.20191 255
Społecznicy, lokalni producenci żywności i trenerzy sportowi działający na rzecz społeczności lokalnej otrzymali Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego. Wyróżnie...
nazwa
Smaczna Noc Muzeów
18.05.20190 385

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl