TworzymyGłos Regionu

reklama

Fajnie, gdyby ci młodzi, aktywni ludzie, którzy chcą przenosić góry, zdecydowali się na taką działalność

Wtorek, 15 stycznia 2019 o 15:39, aktualizacja Niedziela, 20 stycznia 2019 o 09:29, autor: 38
Fajnie, gdyby ci młodzi, aktywni ludzie, którzy chcą przenosić góry, zdecydowali się na taką działalność

Udostępnianie informacji z monitoringu jakości powietrza na stronach internetowych Urzędu i na forach społecznościowych, wizualny alarm smogowy, aktywne pozyskiwanie środków na inwestycje wymiany kotłów oraz inne inwestycje poprawiające jakość  powietrza, a także informowanie mieszkańców o możliwych do pozyskania środkach, które w efekcie wpłyną na jakość powietrza we Wschowie - takie między innymi wnioski złożył na ostatniej sesji Rady Miejskiej mieszkaniec Wschowy, radny Rady Miejskiej w kadencji 2010-2014 - Zdzisław Mazur.

Trzeba zejść do ludzi - mówił Zdzisław Mazur podczas sesji Rady Miejskiej, zwracając uwagę na to, że mieszkańcy sami z siebie niekoniecznie będą się interesować zagadnieniami, związanymi z poprawą jakości powietrza. Zdaniem mieszkańca Wschowy taką rolę powinien sobie wyznaczyć Urząd poprzez np. informowanie na stronie miasta o jakości powietrza.

- Kiedy wyznaczamy sobie w nowej kadencji ważne zadania, które gmina powinna zrealizować, warto zwrócić uwagę na jeden z nich, a mianowicie na kwestię ochrony środowiska, a szczególnie ochrony jakości powietrza - mówił Zdzisław Mazur.

Mieszkaniec proponował również, aby zwiększyć kadrę Straży Miejskiej we Wschowie. Dbanie o środowisko, to również - zdaniem Zdzisława Mazura - ludzie, którzy będą sprawować kontrolę nad działaniami, mającymi na celu poprawę jakości powietrza. 

Na koniec były radny przyznał, że przejrzał listę organizacji społecznych, działających na terenie gminy.

- Jakiej tam organizacji nie ma ani jednej? - Pytał Zdzisław Mazur - Właśnie takiej, która zajmowałaby się ochroną środowiska. Żadnej takiej organizacji na naszym terenie nie ma. Fajnie, gdyby ci młodzi, aktywni ludzie, którzy chcą przenosić góry, zdecydowali się na taką działalność. 

Po wypowiedzi mieszkańca, radna Katarzyna Owoc-Kochańska podziękowała za głos w sprawie jakości powietrza, deklarując pomoc w walce ze smogiem.

(rak)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (38)

avatar

avatar
~Do b/radnego
15.01.2019 16:23

A może by tak pan się zatrudnił w Tej Miejskiej i zajął czystością powietrza w naszym mieście tak na poważnie, a nie wygłaszał tego typu monologi....... . Pytanie: - co i ile pan przekazał, zrobił w sprawie poprawy czystości powietrza w naszym mieście jak był pan radnym i dyrektorem Banku?. Czy Pan wie jakie koszty trzeba ponieść aby rozbudować i tak już nie potrzebnej w tym biednym mieście S. Miejskiej?. Jak widać stoi pan przy b/vice burmistrzu, który przed dojściem do władzy sugerował rozwiązanie SM, a jak objął funkcję vice burmistrza to ją zaczął rozbudowywać - czy ten pański pomysł nie jest pokłosiem pomysłu radnego Czopka ?. Powodze---nia w narażaniu budżetu miasta na kolejne niepotrzebne wydatki ...!

avatar
~do powyższego
15.01.2019 19:54

I to właśnie jest Wschowa: dlatego tak tu jest źle i ciężko cokolwiek i z kimkolwiek zdziałać! Tu - jak tylko z kimś porozmawiasz, nawet powiesz zwykłe Dzień Dobry i chwilę zagadniesz z kimś kogo znasz, a kto akurat nie jest "na fali", to już jesteś " naznaczony" (i to negatywnie). Koszmar! Byle tylko dowalić, bo nie jest "nasz"...

avatar
~Zdzisław Mazur
15.01.2019 20:13

Dziękuję za zabranie głosu i wyrażone opinie. Zapraszam do współpracy w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza we Wschowie.

avatar
~obserwator
15.01.2019 19:39

Niektórzy radni (radne) są takie zagubione na tych sesjach :)

avatar
~Adaś
15.01.2019 22:30

Temat ważny i zdecydowanie popieram p. Mazura a wyjątkiem "prośby" o akceptację ekspansji SM . Zawodowa SM miasta Wschowy w tym składzie osobowym z potężnym powiatowym posterunkiem policji jako główny organem porządku publicznego jest absolutnie wystarczająca. Od SM należy jedynie wymagać o wiele więcej, lub zmienić komendanta, lub całkowicie rozwiązać skoro nie jest skuteczna i sprawna. Nasze podatki to nie "siewnik" , na nie ja i inni pracujemy długo każdego dnia. Ad. - "do b/radnego" forumowiczu...... dlaczego już na starcie oddolnej i słusznej inicjatywy mieszkańca, oponujesz i drwisz ? Dla mnie, p. Mazur jest odważnym i chętnym do działania obywatelem miasta z postawą prawdziwego współodpowiedzialnego gospodarza . Pozdrawiam Adaś

avatar
~R8
15.01.2019 22:51

Dla zainteresowanych - http://80.53.180.198/stacje/stacja/4

avatar
~Wyborca
15.01.2019 23:18

Pan Mazur poruszył bardzo ważny problem, nie tylko we Wschowie ale w całej Polsce. Są dni, kiedy jakoś powietrza jest naprawdę zła i w jakiś sposób można to ograniczyć. A w jaki? Oto moje pomysły: 1. Zobligować Straż Miejską do częstszych kontroli palenisk, z których wydobywa się widoczny gołym okiem gęsty, śmierdzący dym. Jest duże prawdopodobieństwo, że w takim piecu palone są śmieci. W przypadku ujawnienia takiej sytuacji, nie wystawiać niskich grzywien (500 zł) tylko kierować sprawę do sądu wnosząc o grzywnę rzędu kilku tysięcy - taka kara będzie skuteczna i odstraszy innych trucicieli. 2. We Wschowie budowane są nowe domy. Może warto pomyśleć o dopłacie do pieców gazowych? W dalszym ciągu niektórzy budując dom wybierają inny piece, w których palą węgiel, drewno, ekogroszek i trujące śmieci chcąc oszczędzić parę złotych. Przy dopłatach zdecydowana większość wybrałaby ogrzewanie gazowe. 3. Urzędnicy miejscy z Wydziału Ochrony Środowiska oraz Strażnicy Miejscy powinni przeprowadzać spotkania edukacyjne w szkołach, a także docierać do dorosłych (artykuły w mediach lokalnych, informacje w portalach społecznościowych) informując o negatywnych skutkach palenia węglem niskiej jakości, drewnem i śmieciami, w tym tworzywami sztucznymi - np. choroby układu oddechowego, rodzące się chore dzieci. Powyższe działania nie naraziłyby miasta na wysokie wydatki a zawsze w jakimś stopniu mogłyby poprawić jakość życia mieszkańców.

avatar
~do-Adaś
16.01.2019 07:58

Jak zwykle stosuje Pan przy swoich wpisach i uwagach zasadę "kija i marchewki". Wydaje mi się - podkreślam wydaje mi się, bez żadnego podtekstu -, że intencja jeśli tak można to określić Pan Mazura nie jest do końca czysta ?, wiadomym jest, że człowiek ten jest częścią tej wielkiej koalicji obecnego Burmistrza, nie widział problemu zanieczyszczenia powietrza nad Wschową w czasie jak był Radnym, nie widział go wcześniej, nie wnosił z tego tytułu żadnych inicjatyw, a obecnie /wydaje mi się/ próbuje zaistnieć jako ten stojący poza Radą, jako ten z tej wielkiej koalicji, który tylnymi drzwiami planuje pomóc Burmistrzowi rozbudować struktury Straży Miejskiej. Jak widać ten temat ochoczo i namaszczeniem podjął kolejny forumowicz tej dyskusji "wyborca" - coś w tym jest?. Cieszy mnie w tej sprawie - w sprawie SM pana "Adasia", z którą w całości się zgadzam - wstyd, że w powiatowym mieście, mieście o tak ubogim budżecie utrzymuje się coś takiego ja Straż Miejska!. Nie ma pieniędzy np. na oświatę, a coś takiego pokracznego jak SM, gdzie już wiele miast w Polsce od tego dawno odeszło. Sumując - uważam i stoję po stronie tych forumowiczów, że temat Pana Mazura, a dotyczący niby troski o ochronę naszego środowiska to temat zastępczy w ustach tego Pana. Jak widać zarówno ten Pan jak i jego zwolennicy od razu przystąpili do karania!, pytam się: - mało wam służb w tym kraju które nic nie robią tylko karzą za co popadnie naszego obywatela?. Karami chcecie rozwiązać swoje pomysły........

avatar
~Młody wilk
16.01.2019 12:10

Pan Mazur poruszył bardzo ważny temat. Za co jestem wdzięczny. Na pewno nie uważam że powinno się zwiększyć etaty dla straży miejskiej. Panowie na pewne nie mają odcisków na palcach i w tej ilości załogi dadzą sobie radę. Można stawiać nacisk na edukację mieszkańców już od szkół podstawowych. Wyłapać tych co palą w piecu smiećmi. A jest takich osób dużo. Ja w moim piecu kaflowym spałam suche drewno i praktycznie dym jest znikomy. Jest go mniej niż w przypadku komina z gazowym sąsiada. Największy smród to tani węgiel, miał olej silnikowy. Plastiki i śmieci. I w wielu przypadkach nie są to osoby ubogie. Tylko jakiś mechanik. Jakiś handlarz części samochodowych pali folie strecza i różne gówna. Ci co mają często są chytrzy i co tu więcej mówić. Auta zostawmy w spokoju. Daleko nam do zachodu... W parkach i okolicy można dosadzić więcej drzew.

avatar
~Adaś
16.01.2019 19:55

mnie Ad. "do Adasia" - forumowiczu, ...... kieruje Pan/i do mnie pewną przedmiotowość ważnej sprawy ze świetnymi uwagami. Jesteś uważnym czytelnikiem. Nigdy przecież nie wiemy kiedy intencja jest etycznie "czysta" ....... co innego w kieliszku, ta "czystość" jest widoczna gołym okiem. Temat można by nadymać do granic magisterki, Pana/i wnioski traktuję za wielce prawdopodobne ale niekonieczne prawdziwe. Zadam socjologiczne pytanie - czy może w jednostce nastąpić zmiana w postawie i trybie współudziału w życiu społecznym z pozytywną intencją ? Na dzisiaj każdy obywatel może przyjść na Sesję i zaistnieć celną treścią, a jak jeszcze jest na czasie swego rozgłosu, to już w ogóle dudnienie trwa tygodniami. Pan/i ma podejrzenie, że tenże obywatel chce zasłynąć, wykonuje "zadanie" zlecone swojej "partii" a przez to utracił wiarygodność ? Ja ich poczynań kuluarowych nie znam, ja starałem się wesprzeć zdroworozsądkowe myślenie p. Mazura. Ma teraz czas, jest myślącym, inteligentnym, póki nie da dowodów na fałsz będę zawsze popierał zdrową interpretacje i czyny. Problem na pewno jest (czystość atmosfery), a co do środków i metod jego rozwiązania, to tu już należy pomyśleć, .... co można zrobić skutecznego dla sprawy mając pusto w kasie ? Pan/i chce mnie wciągnąć już w ocenę nowego p. burmistrza ....... ja jeszcze poczekam, choć byłem świadom, że jego wiedza samorządowa jest żadna. Proszę przyjąć do wiadomości, że wyborca w "finale" ma już tylko dwa nazwiska więc wybór nie jest za bogaty. Decyzja musiała nastąpić między starym, nieuprzejmym stylem rządzenia a "nowością" , niepewnością z wieloma znakami zapytania. Przy czym, stosunek głosów był wymowny, to mnie zaskoczyło. Co do karania i donosicielstwa to mam tu podobny umiar co i Pan/i . Tworzymy bardzo "nieprzyjazne " Państwo w znaczeniu wolności obywatelskiej ...... personalizacja na każdym kroku, nadawanie numeru obywatelowi wszędzie i przy każdej sprawie jest czystą inwigilacją swobody życia. Ścisłe ramy i kara ....... hmm, pamiętam jeszcze autonomię w innym wydaniu, lata które już nie wrócą . Adaś

avatar
~obserwatorka
17.01.2019 09:20

Uważam że likwidacja straży miejskiej daje nam oszczędności które są teraz bardzo potrzebne szlag mnie trafia kiedy ludzie ze straży zajmują się tylko przepisami ruch drogowego nie mając o nim zielonego pojęcia.A co do pana Mazura to przecież on chodził i namawiał na głosowanie na Antkowiaka wprowadzając wyborców w ślepy kanał teraz musi to nadrabiać za burmistrza który nie potrafi się sam wypowiedzieć

avatar
~obserwatorka
17.01.2019 09:25

Niech pani Owoc-Kochanska dokończy sprawę kina Hel a nie chcąc zaistnieć dziękuje panu Mazurowi za wywody na temat powietrza we Wschowie

avatar
~marekton
17.01.2019 11:31

Proszę napisać czego Pani nie rozumie w sprawie sprzedaży kina Hel. Z przyjemnością wytłumaczę Pani wszystko

avatar
~z ostatniej chwili
17.01.2019 10:25

w dzisiejszej prasie można przeczytać, że nowy burmistrz Szprotawy, w pierwszym posunięciu zlikwidował stanowisko swego zastępcy i Straż Miejską. Policja doskonale ją zastąpi.

avatar
~wyborca
17.01.2019 14:12

A gdzie się schował Burmistrz?, jakaś cisza zapanowała po wyborach w temacie "wizji rozwoju Wschowy"?

avatar
~postęp
17.01.2019 14:16

Jednak można dla dobra miasta i innych ograniczyć wydatki na zbytki.......

avatar
~brawo
18.01.2019 11:47

Słusznie - We Wschowie z jednej potrzeba jest uświadomienia mieszkańców, że macie w tak małej mieścinie powietrze bardzo złej jakości, czasem mam wrażenie, że dużo gorszej niżeli w moim mieście , w którym mieszkam na odzień, a jest to duże polskie miasto. Taki mamy tutaj paradoks, ponieważ od małego miasta oczekiwałbym lepszego powietrza, a niestety ale w sezonie grzewczym wjeżdżając do Wschowy z automatu uruchamiam obieg wewnętrzny w samochodzie. U moich rodziców przy ul. Konopnickiej w zasadzie nie można okien otworzyć... Z jednej strony uświadamianie mieszkańców, z drugiej strony środki na dofinansowanie do wymiany pieców - nie ma co czekać na prawo od rządu - można działać na poziomie lokalnym i odnosić sukcesy, niech Pan burmistrz schowa do kieszeni absurdalne i bardzo drogie pomysły renowacji ulic starego miasta i skupi środki na coś co rzeczywiście może wpłynąć na poziom życia mieszkańców. Zgodzę się tutaj z Panem Zdzisławem, że bez nacisku na mieszkańców oni sami z siebie nie wymienią swoich pieców , bo to dla nich w dalszym ciągu koszt - skoro nie przemawia do nich zdrowie ich samych, swoich bliskich to niestety w umieniu dobra wspólnego trzeba takich ludzi do tego przymusić i uważam, że świetnym organem do tego będzie SM+policja, która zintensyfikuje kontrole w prywatnych mieszkaniach. Można kilka mandatów ich otrzeźwi.

avatar
~Zdzisław Mazur
19.01.2019 21:09

Dziękując jeszcze raz za wszystkie głosy w dyskusji i oczywiście jej nie zamykając chcę zaproponować, aby od gadania przejść do działania. Poniżej pierwsze kroki podjęte w celu realizacji zgłoszonych przez mnie na grudniowej Sesji Rady Miejskiej wniosków: 1/ na moja prośbę Komisja Rolnictwa, Ochrony środowiska i Porządku Publicznego przyjęła do swojego planu pracy na 2019 r. temat ochrony jakości powietrza, 2/ aby działania Burmistrza, Urzędu i Straży Miejskiej były efektywne i przyniosły oczekiwane zmiany muszą być wsparte przez aktywność, zaangażowanie i współpracę mieszkańców. My mieszkańcy nie możemy pozostawać bierni i rezerwować sobie tylko roli „obserwatorów” i recenzentów. Dlatego podjąłem się uruchomienia projektu powołania społecznego ruchu na rzecz ochrony w środowiska w zakresie jakości powietrza. W projekt ten zaangażowały się już pierwsze zainteresowane osoby i liczę na kolejne zgłoszenia (namiary na FB/Messanger), 3/ w odpowiedzi na liczne uwagi na temat Straży Miejskiej planuję zorganizować – za zgodą Burmistrza i we współpracy z w/w Komisją Rady – otwarte spotkanie mieszkańców z Komendantem SM i dyskusję nt. roli i zadań SM, 4/ podjąłem już i będą kontynuowane rozmowy nt. umieszczania informacji o jakości powietrza na stronach internetowych Urzędu i na portalu ZW oraz szersze informacji nt. programów finansowania wymiany pieców i materiały edukacyjne, 5/ we współpracy ze SM zinwentaryzowane zostały obszary miasta o największym zagrożeniu w zakresie szkodliwej emisji spalin. Będzie to wstępny materiał do dalszych działań w zakresie wsparcia finansowego mieszkańców w podjęciu niezbędnych inwestycji na rzecz poprawy aktualnego stanu, 6/ w kolejnym etapie zaplanowane będą działania w zakresie różnych form edukacji ekologicznej. Zanim będziemy jeździć elektrycznymi samochodami, zanim znajdą się środki na inwestycji w wymianę kotłów-kopciuchów, zanim będzie nas stać na ogrzewanie gazowe i panele słoneczne zróbmy w gminie to co możliwe aby walczyć ze smogiem ! Jeszcze raz zapraszam do współpracy i zgłaszania nowych inicjatyw ! P.S. Na koniec jedno wyjaśnienie związane z obawami niektórych osób o moje motywacje. Jest tylko jedna motywacja –wraz z dziećmi i ludźmi starszymi, wraz z osobami które z uwagi na swojego zdrowia szczególnie są wrażliwe na zły stan powietrza, wraz z wielu osobami uprawiającymi jogging i zwykłe spacery – chcę oddychać we Wschowie czystym powietrzem ! To wystarczająca dla mnie motywacja.

avatar
~50%
20.01.2019 10:43

Jak widać 50% o ochronie środowiska to czas poświęcony SM..., czy tak ma wyglądać walka ze smogiem na terenie Wschowy?, czy samo czyste powietrze we Wschowie da na czyste powietrze w całym powiecie Wschowskim?, a co z sąsiadami miasta Wschowy i powiatu Wschowskiego?, czy w tym wszystkim to Wschowa zostanie samotną wyspą czystości powietrza?. Wiadomym jest, że powietrze a w tym samym smog jest bytem samowolnie przemieszczającym się a nie stałym w jednym miejscy - tylko we Wschowie !. Popieram zdanie wielu innych mieszkańców Wschowy, że w takim biednym mieście SM jest zbytkiem - niepotrzebnym obciążeniem naszego budżetu, należy iść śladem postępowych Burmistrzów i Prezydentów w Polsce, którzy już dawno to zrozumieli i zlikwidowali ten podmiot zbytku w swoich miastach. Kuriozum jest, że dla czystości powietrza we Wschowie na drugim miejscu swojego szczytnego planu projektodawca stawia za cel rozbudowę - utrzymanie SM. Jakie to małostkowe = ta jak zlikwidować wszystkie kominy w naszym mieście. Już widzę oczyma wyobraźni hasło tej akcji " SM aresztuje smog".

avatar
~"drzwi otwartych się nie wyważa"...
20.01.2019 15:20

Od paru ładnych lat zapisano w ustawach, rozporządzeniach, wytycznych władz centralnych, w tym wojewódzkich i lokalnych samorządów jak należy w naszym kraju realizować zadania na odcinku dbania o bezpieczeństwo ekologiczne, w tym walki z tzw. smogiem. Przypominam, że to ustawowym obowiązkiem władz centralnych jest dbanie o nasze bezpieczeństwo ekologiczne - Panie Zdzisławie M.. Natomiast lokalny samorząd jest odpowiedzialny za kulturę współżycia z tym środowiskiem - / wielokrotnie na ten temat wypowiadali się byli i obecny Minister MŚ/. Podkreślam, że jest to problem złożony i dotyczy całego kraju, bowiem działając li i tylko lokalnie problemu smogu i poprawy jakości powietrza tymi metodami co pan proponujesz nigdy nie osiągniemy - jest to myślenie i założenie utopijne. To Ministerstwo Środowiska ma ku temu wszelkie do tego instrumenty i narzędzia, np. : - resort rozwoju energii, zdrowia, infrastruktury przez co może wspierać lokalne samorządy. W tym celu ma być sprawna i aktywna współpraca Rządu / mówiąc Rządu mam tu na myśli Urząd Marszałka Woj./ z Samorządem Lokalnym . To Rząd ma instrumenty na wdrażanie, np. norm jakości dla kotłów i paliw stałych. To obowiązkiem Rządzących jest skuteczna walka ze smogiem w ochronie zdrowia i życia swoich obywateli, np.: - dofinansowanie na modernizację systemów ciepłowniczych; - finansowanie wszelkich inwestycji, które służą likwidacji emisji zanieczyszczeń dostających się do naszej atmosfery, a co za tym idzie częściowej likwidacji lub całkowitego ograniczenia smogu - TO MŚ (NFOŚiGW) ma na to środki. PYTANIE: - ile takich wniosków o dofinansowanie na modernizację i rozbudowę systemów ciepłowniczych, w tym również węzłów celem efektywnej walki ze smogiem wpłynęło do NFOŚiGW z naszego Miasta i Gminy, Powiatu za czasu jak pan był radnym ?, - jaką ma pan na ten temat wiedzę formułując obecnie swój apel ?. Zwracam uwagę, że EFEKTYWNA WALKA ze smogiem nie dotyczy li i tylko samej wymiany pojedynczych pieców, ale i w szczególności rozbudowy SIECI CIEPŁOWNICZYCH i pełna likwidacja pieców... .Rolą samorządów lokalnych może tu być, np. : - współpraca przy rozwoju sieci stacji pomiarowych zanieczyszczonego powietrza, bowiem na jakie podstawie pan występuje ze swoim programem nie posiadając w tym zakresie pełnej wiedzy - a podejrzewam, że takowej wiedzy pan nie posiada ?. A jeśli tak, ta jakie i gdzie są punkty pomiarowe na naszym terenie w zakresie zanieczyszczenia powietrza ?. Po prostu w jakim stopniu wg pana mamy zanieczyszczone powietrze - gdzie jest ten smog i w jaki natężeniu ?. SUMUJĄC: - - zadaniem samorządu w walce ze smogiem NA PEWNO NIE JEST panie b/ radny rozbudowa Straży Miejskiej i nastawienie się na karanie prywatnych właścicieli pieców!!!. Jak się pan dobrze zapozna ze wszystkimi ustawami i rozporządzeniami na ten temat to nigdzie tam nie znajdzie pan wzmianki o rozbudowie Straży Miejskiej ponieważ Ustawodawca wyraźnie i czytelnie artykułuje ten problem z nastawieniem na rolę w tym zakresie samorządów, t.j : - poprawienie MONITORINGU stanu jakości powietrza, w tym jakości spalanego paliwa; - rozpoznanie w których punktach występuje zanieczyszczenie powietrza; - powiązanie działań legislacyjnych na szczeblu adm. rządowej z wdrażaniem i odpowiedzialnością za kulturę współżycia ze środowiskiem na poziomie samorządowym; - walka ze smogiem i jego maksymalnym ograniczeniem to zadanie we współpracy z marszałkiem województwa , który posiada ku temu odpowiednie fundusze w ramach WFOŚiGW, itd. - co pan będąc Radnym w tym zakresie zrobił ?, w jaki stopniu pan i pana koledzy korzystali z tych możliwości ?. Nie wyważajmy już otwartych drzwi w walce ze smogiem, kiedy mamy już od dawna na to prawo !!!

avatar
~Zdzisław Mazur
20.01.2019 20:04

W odpowiedzi na wpis "drzwi otwartych się nie wyważa". Przepraszam, ale mówi pan językiem ministerialnego technokraty. Wpada pan w pułapkę mądrego gadania i wielkich programów. Ja zajmuje się tylko tym co mogą zrobić mieszkańcy sami dla siebie a mniej rządowymi programami, pokazuję, co możemy zrobić sami dla siebie. I postaram się nadal działać w tym kierunku i mobilizować zaangażowanie ludzi. Liczę na pomoc a nie negowanie celowości samorządowych działań. A w kwestii programów centralnych: prosiłem WIOŚ o ulotki na temat programu czyste powietrze - odpowiedź: brak, proszę sobie wydrukować; i druga aktualna informacja to wstrzymanie przyjmowania wniosków na wymianę pieców- kopciuchów. Co do monitoringu to Wschowa ma monitoring GIOŚ (stacja przy ul. Kazimierza Wielkiego za PSP) a wyniki są monitorowane na bieżąco przez Urząd. Ponadto nie wnioskuję o zaostrzenie karania przez SM ale o popularyzację wiedzy i profilaktykę

avatar
~Andrzej pszczelarz
20.01.2019 22:12

Popieram Pana Mazura Stać nas na samochody po 30 - 50 tyś. złotych, a nie stać na nowoczesny kocioł? Telewizor 40" w każdym mieszkaniu, a palą śmieciami w "kozie". Należy karać całe wspólnoty mieszkaniowe za emisje trucizn do powietrza, to będzie presja społeczna na wymianę tych starych piecy kaflowych i innych staroci. Jak samochód dymi na ulicy to przeszkadza, a jak komin truje sąsiadów to ma być ignorowany?

avatar
~Zdzisław Mazur
21.01.2019 14:38

Dziękuję a głos w dyskusji. Nie wykluczam karania mandatami chociaż jestem zwolennikiem innych metod działania. Przykład: nas strażnicy instruują mieszkańców o sposobach palenia w piecach zmniejszającyh emisję spalin.

avatar
~Do Zdzisław M.
20.01.2019 22:46

Panie Zdzisławie, ale się pan zapętlił jak ten były radny technokrata...., już nie wiem czy jest pan tylko były radny, czy obecny drugi rzecznik pana Burmistrza....?. Jak można popularyzować wiedzę i profilaktykę promując Straż Miejską / np. przez jej rozbudowę personalną/ - pierwszy pana wpis jest mało kontabilny z tym ostatnim pana wpisem. To jak było z tą pana aktywnością w walce ze smogiem na terenie MiG Wschowa i Powiatu Wschowskiego jak był pan Radnym ?, ile razy pan z udziałem SM dokonał tych kontroli i popularyzował wiedzę i profilaktykę w tym zakresie?. Szanowny Panie Zdzisławie M. - z całym szacunkiem do Pana, najwyraźniej pan przeczytał powyższy tekst z wielkim niezrozumieniem go ponieważ nie ma w nim ani słowa - ani słowa o LEKCEWAŻENIU SAMORZĄDOWYCH DZIAŁAŃ, a wręcz przeciwnie jest wskazanie co samorząd może w tej sprawie zrobić i z czego to wynika. Jeśli już to pan nie rozumie na czym polega walka ze smogiem na etapie lokalnych samorządów stając się "mądralińskim" na poziomie niewiedzy na tym odcinku działań. Czy się panu to podoba czy nie to jednak musi pan sięgnąć po zasoby i środki WFOŚiGW. Pragnę panu jako byłemu radnemu zwrócić uwagę, że jako były samorządowiec powinien pan z większym szacunkiem odnosić się do rządowych programów w tym zakresie bo tak faktycznie to one wskazują środki i kierunki działań tak aby władze samorządowe / w tym i pan/ mogli z nich korzystać i skutecznie dbać o bezpieczeństwo ekologiczne na naszym terenie w tym i walczyć z tzw. smogiem !. Jak to jest z panem?, z jednej strony ignoruje pan rządowe programy, a z drugiej strony licz pan na współpracę z samorządem .... to jak masło maślane w pana rozumowaniu!. Czy to nie samorząd musi działać zgodnie z ustawami i rozporządzeniami na każdym odcinku w tej sprawie - nawet jeśli ktoś taki jak pan wychodzi z inicjatywą ?. Nawet jeśli chodzi o te ulotki - to co, pan za swoje środki je wydrukuje?, a może trzeba było poprosić radnych aby w zamian za podwyższenie sobie DIET przeznaczyli ich część na te pan ulotki... . Mimo wszystko życzę powodzenia, oby tylko pana inicjatywa nie skończyła się na u l o t k a c h .

avatar
~wschowa
21.01.2019 08:44

Wczoraj media poinformowały, o kolejnym samorządzie, który zlikwidował straż miejską. Są to ogromne zaoszczędzone pieniądze. A tu ktoś chce powiększać ją? Czekamy na decyzję burmistrza w tej sprawie.

avatar
~Zdzisław Mazur
21.01.2019 14:41

Dziękuję za głos w dyskusji. Z uwagi na bardzo różne opinie i rozbieżne postulaty w sprawie działalności SM i aby nie wylewać dziecka z kąpielą proponuję zorganizowanie publicznej debaty na ten temat.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl