TworzymyGłos Regionu

Dzień Kobiet w Przyczynie Górnej

Środa, 13 marca 2019 o 12:30, aktualizacja Poniedziałek, 18 marca 2019 o 14:51, autor: 3 1562
Dzień Kobiet w Przyczynie Górnej

10 marca 2019 r. w sali wiejskiej w Przyczynie Górnej zorganizowany został doroczny Dzień Kobiet. Organizatorami uroczystości byli: sołtys wsi Ryszard Grys, Rada Sołecka i Panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

Sołtys wsi powitał zebrane Panie i życzył wszelkiej dobroci i pomyślności, oczywiście nie tylko od święta, ale przez cały rok, następnie oddał głos Pani wiceburmistrz Wschowy – Marcie Panicz-Szajnkenig, która w imieniu burmistrza złożyła życzenia Paniom i Panom.

Obecni na sali Panowie wręczyli kwiaty i zaśpiewali dla Pań Sto Lat. Panie   z kolei nie zapomniały, że 10 marca obchodzony jest Dzień Mężczyzny i z tej okazji złożyły życzenia i wręczyły Panom drobne upominki.

Uroczystość uprzyjemnił występ zespołu mażoretek „Finezja” –  Stowarzyszenia Kultury Ziemi Wschowskiej. W programie był przepiękny wykonany z gracją pokaz tańcaindywidualnego, dwójkowego  i zespołowego, który został nagrodzony gromkimi brawami. Po występie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Serdecznie dziękujemy za przygotowanie uroczystości a wszystkim miłym Paniom i Panom za uczestnictwo we wspólnej zabawie.

Pierwszy Narodowy Dzień Kobiet odbył się w USA w 1909 roku. Tam w latach 1098-11 odbyło się wiele protestów kobiet–żądały one równych praw politycznych i ekonomicznych. Trend walki o równouprawnienie rozprzestrzeniał się również w Europie–tu pomysł obchodów zainicjowany został w Kopenhadze.

W czasach PRL-u wiązało się to niezmiennie z goździkami wręczanymi paniom. W szkołach i zakładach pracy obchody święta kobiet były właściwie obowiązkowe. Nie brakło również upominków w postaci rajstop, kawy czy czegoś mocniejszego dla wszystkich przodowniczek pracy. Po upadku komunizmu tradycja pozostała, a przy okazji utraciła swój propagandowy wydźwięk.

Dziś w Dzień Kobiet panie otrzymują najczęściej kwiaty i najserdeczniejsze życzenia od panów. Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obecnie obchodzony w kilkudziesięciu państwach na świecie. Dzień Mężczyzny zapoczątkowano w 1999 r. przy wsparciu ONZ,  nie zyskał jeszcze takiego statutu jak Dzień Kobiet, jednak z roku na rok staje się coraz bardziej popularny.

G.G.

REKLAMA

Komentarze (3)

avatar
~wschowa
13.03.2019 14:00

i znowu to nie burmistrz na kobiecym święcie? Naprawdę, z tym coś trzeba zrobić.

avatar
~taa
13.03.2019 14:52

o ile mnie pamięć nie myli Pani Patalas też wszędzie wysyłała pana vice Czopka :-)

avatar
~N
13.03.2019 16:57

Podział obowiązków. Myślę, że Marta świetnie się sprawdza w tej roli również. Miła, sympatyczna no i reprezentacyjna, a co ważne szczerze uśmiechnięta.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaSiedlnicaMuzyczne popołudnie w Siedlnicy
22.05.20190 153
Sołtys wsi Siedlnica wraz z radą sołecką zapraszają na muzyczne popołudnie z okazji Dnia Matki
nazwa
Dzień Dziecka z OSP
21.05.20190 212

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl