TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czym jest INTRASTAT i z jakimi obowiązkami się wiąże?

Poniedziałek, 20 kwietnia 2020 o 14:52, autor: 0
Czym jest INTRASTAT i z jakimi obowiązkami się wiąże?

W działalności gospodarczej można często spotkać się z INTRASTATEM. Czym on jest, jakie dane się w nim wypełnia, kogo on obowiązuje i do kiedy należy przekazywać związane z nim deklaracje?

Co to jest INTRASTAT?

INTRASTAT jest systemem statystycznym zbierającym informacje związane z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi, a więc z przywozem oraz wywozem towarów w krajach Unii Europejskiej - w wypełnieniu deklaracji może pomóc profesjonalna agencja celna. Takie informacje przedsiębiorcy korzystający z INTRASTAT-u przekazują w deklaracjach INTRASTAT-przywóz oraz INTRASTAT-wywóz.

Jak dane wypełnia się w INTRASTACIE?

Usługa INTRASTAT wymaga wypełnienia określonych danych w deklaracji. Wszyscy przedsiębiorcy muszą w niej podawać dane ogólne, a więc m.in.:

  • okres sprawozdania i rodzaj deklaracji,
  • kod Izby Celnej, do której taką deklarację się składa,
  • dane odbiorcy lub nadawcy,
  • wartość faktur w PLN łącznie i wartość poszczególnych faktur w PLN,
  • liczbę i numer pozycji,
  • opis towaru będącego przedmiotem transakcji wewnątrzunijnej,
  • kod kraju wysyłki oraz rodzaju dokonywanej transakcji,
  • masę netto przesyłki, 
  • dane wypełniającego deklarację INTRASTAT.

Są to informacje podstawowe, które mogą być jednak rozszerzone w przypadku, w którym przekroczy się przy transakcjach progi szczegółowe określone przez Główny Urząd Statystyczny. W takim przypadku dane podawane w deklaracji INTRASTAT trzeba uzupełnić jeszcze o kod warunków dostawy i rodzaju transportu oraz o łączną i jednostkową wartość statystyczną, określaną w polskich złotych.

Kogo obowiązuje INTRASTAT?

INTRASTAT to system statystyczny, który obowiązuje wszystkich przedsiębiorców przeprowadzających transakcje wewnątrz Unii Europejskiej. W jego ramach osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, muszą składać deklaracje informacyjne, wtedy gdy:

  • są podatnikami VAT,
  • dokonują wymiany towarów z państwami europejskimi, które przekroczyły określone progi (są one określane na każdy rok przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego).

Do kogo i kiedy przekazywane są deklaracje INTRASTAT?

Polskie deklaracje INTRASTAT przekazywane są do Izby Celnej w Szczecinie. Można je złożyć elektronicznie, przy wykorzystaniu jednego z szeregu programów informatycznych albo nośnika danych, jak i w formie papierowej. Takie deklaracje należy przygotowywać do 10 dnia następującego po miesiącu wewnątrzwspólnotowego nabycia albo wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Oprócz klasycznej, miesięcznej deklaracji, podatnik może także podjąć decyzję o przedkładaniu deklaracji częściowych, obejmujących określone fragmenty miesięcy. Brak złożenia deklaracji w terminie lub uporczywe wypełnianie jej w niewłaściwy sposób może skończyć się upomnieniem, a nawet karą grzywny w wysokości do 3000 złotych, dlatego warto pamiętać o nałożonych przez ustawodawców obowiązkach.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl