TworzymyGłos Regionu

Czym jest dom szkieletowy?

Czwartek, 13 maja 2021 o 09:26, autor: 0 88
Czym jest dom szkieletowy?

Zastanawiasz się nad budową niewielkiego domu? Słyszałeś lub słyszałaś o rozwiązaniu, jakim jest drewniany dom szkieletowy? Przeczytaj poniższy wpis, aby dowiedzieć się, czym charakteryzuje się wspomniany dom szkieletowy, dlaczego można nazwać go ekologicznym i dla kogo może się on sprawdzić? 

Jakie są cechy domu szkieletowego?

Warto wiedzieć, że projekty domów bez pozwolenia są możliwe. Jest to unormowane prawnie. Nie mogą one przekraczać jednak 35 metrów kwadratowych. Sprawdź koniecznie dom szkieletowy - projekty na Extradom. Wspomniany domek bez pozwolenia można wybudować na działce budowlanej lub rekreacyjnej.

W domkach zastosowana jest technologia drewniana, nazywana kanadyjską, oraz ciężka, niemiecka, która ma nazwę drewnianej konstrukcji słupowej. W powyższej konstrukcji ściany są drewniane. W technologii lekkiej, kanadyjskiej ustawia się kolejno słupki drewniane, które posiadają wymiary 10 x 10 centymetrów średnicy, a w ciężkiej, niemieckiej – 12 x 15 centymetrów.

Zdarza się również, ze dom szkieletowy może posiadać konstrukcję ze stali. 

 

Kiedy można zrealizować dom bez pozwolenia na budowę?

Wskazany powyżej domek bez pozwolenia na budowę może być zgodny z prawem jeżeli spełni kilka warunków. Po pierwsze powinien on być przeznaczony na letnisko i rekreację. Na działce musi być postawiony domek:

  • wolnostojący,
  • parterowy,
  • o powierzchni do 35 mkw.

Dodatkowo na działce o powierzchni do 500 mkw. nie może być innego takiego domku tego rodzaju. Taka nieruchomość bez pozwolenia na budowę nie może mieć też więcej niż 4 metry wysokości. Przez to uniemożliwia się stworzenie poddasza. Wysokość pomieszczeń mieszkalnych musi być mniejsza niż 2,2 metra. Dodatkowo domek musi być zbudowany w taki sposób, aby ściana z oknami była w oddali od granicy działki o 4 metry, a ściana bez okien – o 3 metry.

 

Dlaczego dom szkieletowy jest ekologiczny?

Dom szkieletowy stworzony jest z drewna, które zalicza się do materiałów naturalnych, w pełni przyjaznych dla środowiska naturalnego. To z pewnością ekologiczne rozwiązanie.

Dodatkowo w trakcie, gdy budowany jest dom drewniany, szkieletowy to na placu budowy nie będzie zalegającego piasku, betonu, czy innych materiałów tego rodzaju. Dzięki temu budowa może swobodnie odbywać się niedaleko działek przy lesie czy na terenie, który wymaga ochrony. Wykorzystywane do budowy drewno powoduje charakterystyczny mikroklimat.

 

 

Dla kogo sprawdzi się dom szkieletowy?

Dom szkieletowy cechuje się lekką konstrukcją i przez to ma niewielkie rozmiary. Dlatego sprawdzi się dla mniejszej rodziny lub pary. Jeszcze do niedawna domki szkieletowe były stawiane wyłącznie jako domki letniskowe. Jednak obecnie adaptuje się je zarówno w mieście, jak i na wsi. Ważne, aby domek był właściwie konserwowany. Nie jest on również jak mogłoby się wydawać konstrukcyjnie słaby.

Dom szkieletowy sprawdzi się dla osób, które chcą szybko zyskać swoje gniazdko. Dlaczego? Konstrukcję domu można stworzyć w przeciągu 2–3 miesięcy, jeżeli zostaną zastosowane prefabrykaty czas może być jeszcze krótszy. Montaż bryły zajmuje kilka dni. Kolejno przychodzi czas na wykończeniowe oraz przeprowadzkę do nowego domu. 

 

O firmie Ekstradom

Ekstradom to firma, która zaczęła działalność ponad 20 lat temu. Od lat specjalizuje się w doradztwie przy wyborze oraz zakupach projektu domu. Z usług firmy skorzystało już przeszło 100 000 osób. Ekstradom posiada szerokie portfolio gotowych już rozwiązań.

Misją firmy jest dostarczenie klientom projektu bez stresu, komfortowo i łatwo.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl