TworzymyGłos Regionu

Czy terapia online ma sens?

Wtorek, 13 października 2020 o 20:33, autor: 0 90
Czy terapia online ma sens?

Terapia prowadzona online jest stosunkowo nową formą pracy z pacjentem, która – w dużej mierze ze względu na obecną sytuację – zaczyna być coraz chętniej praktykowana w Polsce. Czy jest to jednak skuteczna forma pomocy? Właśnie na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w dzisiejszym tekście. Zapraszamy!

Różnice między psychoterapią a konsultacją

Zacznijmy od wyjaśnienia dwóch często mylonych ze sobą pojęć – psychoterapii i konsultacji psychologicznych. Psychoterapia jest procesem, cyklem spotkań, które mają na celu rozwiązać problemy pacjenta. To, ile tych spotkań będzie, zależy od złożoności trudności, z którymi boryka się pacjent. Z kolei konsultacje jest to jedno, góra dwa spotkania, które mają na celu wybadać, z jakim problemem mierzy się pacjent i na tej podstawie psycholog wybiera najlepszą terapię dla pacjenta. Konsultację można bez problemu przeprowadzić przez Internet. To jedynie wymiana informacji, która jest równie skuteczna co tradycyjna forma spotkań. W przypadku psychoterapii sprawa już nie jest taka prosta. Wynika to głównie ze złożoności zgłaszanego przez pacjenta problemu. Jak pokazały badania skuteczność terapii online w przypadku pacjentów z depresją i stanami lękowymi była dość spora. Zbadano także wpływ łączenia terapii z przystosowanymi do tego programami i aplikacjami, które mają na celu zwiększyć proces leczenia. Tutaj również wyniki były pozytywne. Najczęstszą obawą przed tą formą terapii jest strach o to, jak będzie wyglądała relacja na linii pacjent-terapeuta. Jak dowiodły badania Manchand i McLarena nie ma negatywnych skutków kontaktu online. Oczywiście, w pierwszym zetknięciu forma jest dziwna, ale nie rzutuje na późniejsze spotkania.

Terapia online a ciężkie zaburzenia

Na obecną chwilę nie ma wiele informacji na temat badań, które potwierdziłyby, że terapia online jest skuteczna w przypadku głębszych bądź bardziej złożonych zaburzeń, takich jak zaburzenia osobowości, odżywiania. Czy to oznacza, że taka terapia nie ma sensu? Oczywiście, że nie. Obecnie spora część z nas zamknięta jest w domach z problemami emocjonalnymi. W szczególności osoby, które od marca pracują zdalnie, mają sporą potrzebę kontaktu z psychoterapeutą i jeśli przy zwiększonej liczbie zakażeń nie da się prowadzić w sposób tradycyjny terapii, to warto przejść na formę zdalną, a w najlepszym przypadku na formę hybrydową. Tak samo to wygląda w innych sytuacjach. Gdy chcemy porozmawiać z bliską nam osobą, nie czekamy na spotkanie. Zamiast tego sięgamy po telefon lub prowadzimy rozmowę wideo. Dlatego, jeśli potrzebujesz terapii i nie możesz wyjść z domu, na przykład, bo masz kwarantannę, nie przerywaj terapii, tylko spróbuj przerzucić się na spotkania online. To lepsze niż rezygnacja z leczenia bądź zrobienie dłuższej przerwy w tym procesie. Sprawdź, czy masz taką możliwość u swojego psychoterapeuty. Obecnie niejedna poradnia psychologiczna w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, czy innym wielki mieście, oferuje takie rozwiązania.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Chirurg przyjmuje
Chirurg przyjmuje
Oferuje usługi
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl