TworzymyGłos Regionu

Czy dom energooszczędny się opłaca?

Środa, 16 maja 2018 o 09:33, autor: 1 5249
Czy dom energooszczędny się opłaca?

Planując budowę domu, trzeba podjąć wiele decyzji. Jedną z kluczowych jest wybór technologi, w której ma zostać wzniesiony budynek. Nowoczesnym i coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem są domy energooszczędne. Czy to opcja dla każdego? Jakie są jej zalety i kiedy warto z nich skorzystać? Oto najważniejsze informacje na temat domu w standardzie energooszczędnym.

Kiedy dom jest energooszczędny?

Jakie kryteria musi spełnić budynek mieszkalny, żeby mógł zostać nazwany energooszczędnym? Podstawowa zasada do optymalne wykorzystanie energii. W domu energooszczędnym straty energetyczne są ograniczone do minimum – za sprawą odpowiedniego usytuowania budynku względem stron świata, wyboru właściwych materiałów budowlanych, prawidłowego rozmieszczenia pomieszczeń i dostosowana sposobu ogrzewania do potrzeb indywidualnych i lokalnych. W domach energooszczędnych zwraca się dużą uwagę na takie detale jak okna czy drzwi, przez które często ucieka ciepło z budynków mieszkalnych. Powszechnie wykorzystuje się również alternatywne źródła energii, np. energię słoneczną. W ciepłych regionach baterie słoneczne potrafią dostarczyć dużą część energii potrzebnej do zapewnienia w mieszkaniu ciepła.


Dom energooszczędny - najważniejsze informacje

Ze względu na nowoczesne technologie, które mają zapewnić optymalne wykorzystanie energii, domy energooszczędne są zwykle droższe w budowie niż te tradycyjne. Część rozwiązań jest możliwa do wprowadzenia bez generowania dodatkowych kosztów – jak na przykład przemyślane usytuowanie budynku względem stron świata. Podstawową zasadą jest sytuowanie pomieszczeń dziennych (kuchni, salonu) po stronie dobrze oświetlonej: południowej lub wschodniej, a sypialni, w której preferowana jest niższa temperatura, po stronie północnej. W ten sposób nie marnujemy energii na ogrzewanie zimnego pokoju dziennego, a rachunki za prąd są znacznie niższe. Dom energooszczędny to także wybór odpowiednich materiałów budowlanych – o wysokich właściwościach termoizolacyjnych. Dom powinien mieć dobrej jakości okna i drzwi, mieć ocieplone ściany, wykorzystywać wydajne i ekologiczne źródła energii dostępne w danej lokalizacji.


Czy opłaca się budować energooszczędnie?

Czy budownictwo energooszczędne to dobry pomysł? Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko ekologia. Wykorzystując jak najmniejsze zasoby energetyczne, dbamy o środowisko naturalne, ale również o swój portfel. Okazuje się bowiem, że choć dom energooszczędny jest droższy w budowie niż ten tradycyjny (około 10 do 20 procent), to jego utrzymanie jest o tyle tańsze, że pieniądze włożone w budowę szybko się zwracają. Choć stawki mogą się różnić w zależności od zastosowanych technologii oraz wielkości mieszkania, to szacuje się, że inwestycja spłaca się w około 10 lat. Po tym czasie dom również przynosi oszczędności. Ponieważ zużycie energii jest minimalne, rachunki są niskie, a tym samym więcej pieniędzy zostaje w portfelu. Oszczędności rodzina może przeznaczyć na dowolny inny cel.


Jak wybudować dom energooszczędny?

Pragnąc postawić dom energooszczędny, można zamówić projekt na życzenie albo skorzystać z jednego z gotowych, oferowanych przez biura projektowe (www.mgprojekt.com.pl). Nie zawsze trzeba decydować się na wszystkie dostępne rozwiązania. Często kilka trików wystarczy, żeby znacznie obniżyć koszty utrzymania domu. Wystarczy dobre usytuowanie względem stron świata oraz rozsądny wybór wielkości okien czy drzwi, żeby znacznie ograniczyć utraty energii. Planując budowę domu rodzinnego, warto zdecydować się na dom energooszczędny z co najmniej kilka powodów. To rozwiązanie ekologiczne i korzystne z finansowego punktu widzenia. To jednak również dobry wybór na przyszłość – normy dotyczące standardu mieszkania będą stale podwyższane, warto więc zawczasu dostosować dom do wysokich wymagań. Stawiając ekologiczny dom, można być pewnym, że nawet pod podwyżkach, jego utrzymanie będzie tańsze niż w przypadku standardowego budynku mieszkalnego. Co więcej, nie będą potrzebne też remonty, żeby nadążyć za zmieniającymi się standardami.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Marek
16.05.2018 13:01

Same ogólniki jedyne co się z tego artykułu dowiedziałem to ustawienie domu odpowiednio do stron świata reszta to pisanie dla pisania takie bla bla . Wracając do kuchni to nie radzę słuchać autora ponieważ umiejscowienie od południa spowoduje podwyższenie temperatury w tym pomieszczeniu i większe zużycie prądu przez naszą lodówkę . Prawidłowe ustawienie domu to salon - południe kuchnia - północ

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl