TworzymyGłos Regionu

Co z inkubatorem przedsiębiorczości we Wschowie?

Poniedziałek, 05 lutego 2018 o 16:30, aktualizacja Środa, 14 lutego 2018 o 09:44, autor: 49 2190
Co z inkubatorem przedsiębiorczości we Wschowie?

Radny Łukasz Tkacz zapytał w trakcie sesji Rady Miejskiej we Wschowie wiceburmistrza Miłosza Czopka o wschowski inkubator przedsiębiorczości. Przypominał, że utworzenie takiej instytucji było, zdaniem radnego, jednym z dobrych pomysłów wyborczych ugrupowania Nasza Wschowa Nasz Samorząd. Miłosz Czopek odpowiedział, że przyjął inny model pracy.

Stworzenie we Wschowie inkubatora przedsiębiorczości to jeden z postulatów jaki ugrupowanie Nasza Wschowa Nasz Samorząd, ustami prezesa Stowarzyszenia Odnowy Samorządu Miłosza Czopka, podnosiło cztery lata temu, szykując się do wyborów samorządowych. O to czy taki inkubator powstanie na ostatniej sesji Rady Miejskiej pytał się radny Łukasz Tkacz.

- Czy jest jakiś pomysł na wprowadzenie we Wschowie inkubatora przedsiębiorczości. Wiem, że ten temat był, jeżeli nie to proszę mnie poprawić, przedmiotem dyskusji w trakcie roku wyborczego, ale niestety ta słuszna inicjatywa nie doczekała się realizacji. Dlatego pytam czy są jakieś kroki czynione, aby inkubator przedsiębiorczości we Wschowie powstał? – pytał radny.

W odpowiedzi wiceburmistrz Miłosz Czopek powiedział, że funkcja inkubatora przedsiębiorczości jest realizowana przez Organizację Pracodawców Ziemi Lubuskiej. Jeżeli radny byłby zainteresowany to wiceburmistrz postarałby się o informację ile osób korzysta z pomocy OPZL czy też ile zostało złożonych wniosków o pomoc. Z ciekawości zajrzeliśmy do sprawozdania z działalności biura we Wschowie za 2016 jakie Beata Przybylska, kierownik wschowskiego oddziału OPZL, złożyła Radzie Powiatu Wschowskiego. Wynika z niego, że OPZL we Wschowie zorganizowało 6 szkoleń, w których udział wzięło łącznie ok. 100 osób. Prócz tego - jedna czy dwie osoby w miesiącu korzystały z pomocy OPZL.

Łukasz Tkacz inaczej jednak rozumiał inkubator przedsiębiorczości.

- Miałem na myśli innego rodzaju funkcjonowanie inkubatora przedsiębiorczości, bardziej zbliżone do tego co widzimy w Lesznie. Jest tam budynek, w którym przedsiębiorca może rozpocząć działalność gospodarczą. I o taką formę inkubatora mi chodziło – dodał radny.

Wiceburmistrz stwierdził, że przez minione trzy lata kadencji skupił się na innego rodzaju działalności.

- Powiem szczerze, że do tej pory wysiłek kierowałem ażeby już gotowe przedsiębiorstwa sprowadzić do Wschowy. Koszt wybudowania takiego inkubatora jest przeogromny i na pewno nie jest na naszą kieszeń. Myślę, że z punktu widzenia Wschowy bardziej musimy pozyskiwać, że tak powiem, gotowe produkty – odpowiadał Miłosz Czopek.

Po trzech latach kadencji inna jest jak widać wiedza Miłosza Czopka, niż w trakcie trzeciej konferencji bloku wyborczego Nasza Wschowa Nasz Samorząd w 2014 roku. Wówczas o inkubatorze przedsiębiorczości opowiadał Jarosław Nieradka, z zielonogórskiego oddziału OPZL oraz sam, wówczas jeszcze tylko prezes Stowarzyszenia Odnowy Samorządu.

- Idea inkubatora przedsiębiorczości - mówił Jarosław Nieradka - to w naszej ocenie duża szansa dla Wschowy i powiatu wschowskiego. Mamy takie przykłady w innych miastach powiatowych naszego województwa. Takim przykładem są Żary. Inkubator to nie tylko budynek, ale przede wszystkim miejsce, gdzie nowo założona firma może znaleźć swoją siedzibę. Płaci preferencyjne stawki za czynsz przez rok, dwa lub trzy. Po trzech latach inkubacji firma już okrzepła, jest gotowa samodzielnie funkcjonować na rynku i znajduje sobie nową siedzibę.

Miłosz Czopek natomiast odpowiadając w tamtym czasie na pytanie o to, czy powiat wschowski jest dostatecznie duży dla takiej idei, mówił:

- Uważam, że powiat wschowski jest na tyle duży iż na pewno taki inkubator może u nas zafunkcjonować. I jestem przekonany, że zafunkcjonuje. Myślę, że wielkość powiatu nie odgrywa decydującej roli. Można przygotować miejsce dla 10-12 firm i prowadzić rotację. Jeżeli pan sugeruje, że jesteśmy zbyt małym powiatem to możemy zmniejszyć po prostu skalę inkubatora, nie musi być tych miejsc od razu 30-40 – mówił prezes SOS.

Dla przypomnienia załączamy materiały zarówno z ostatniej sesji Rady Miejskiej, sprawozdania z działalności OPZL we Wschowie oraz konferencji komitetu wyborczego Nasza Wschowa Nasz Samorząd.

(olek)

REKLAMA

Komentarze (49)

avatar
~Janek
05.02.2018 17:31

Pan Czopek i pani Patalas zrealizowali sobie ten " Inkubator Przedsiębiorczości ". Zatrudnili swoje rodziny w S.K , wodociągach i nawet zakładzie pogrzebowym . Nie ma to jak " rodzina na swoim " a najlepiej w instytucjach zależnych od ratusza . Jest miło ,wynagrodzenie zawsze na czas i za nic się nie odpowiada . Czego chcieć więcej , byle do przodu z miesiąca na miesiąc . A inni ,no cóż niech się martwi każdy sam o pracę . Żyć nie umierać po to się zostało burmistrzem żeby rządzić ! .

avatar
~123
05.02.2018 21:00

Duże prawdopodobieństwo, że to już ostatni rok ;)

avatar
~Gekon
05.02.2018 19:57

Wybierzmy raz jeszcze duet Czopek Patalas, może w kolejnej kadencji jak zabraknie powinowatych do pracy w ratuszu i spółce to i innym okruchy spadną... zawsze coś! Takie kolejne 4 lata pozwolą rozwinąć się gminie jej mieszkańcom a łodarze uzyskają kompetencje aby objąć bardziej prominętne funkcje!

avatar
~wschowiak
05.02.2018 21:21

Proszę o więcej archiwalnych obietnic komitetu Nasza Wschowa Nasz Samorząd. W szczególności tych które padały z ust dr.Czopka. Chciałbym policzyć ile z tych szumnych zapowiedzi zrealizował. Aha , no i kiedy wreszcie ten wyjazd do Szwecji ?

avatar
~mm
05.02.2018 23:16

Świetny materiał. Najpierw nagranie archiwalne, potem nagranie bieżące i słychać... dysonans. Inkubator, to nie jest "goła" powierzchnia do wynajęcia. To jest miejsce, w którym młody przedsiębiorca może uzyskać wsparcie; księgowe, informatyczne, podatkowe. To miejsce, w którym poczuje, że jego działania są nie tylko akceptowane, ale i ważne dla miasta. Miejsca, w którym poczuje się dobrze, gdzie spotka podobnych sobie borykających się z podobnymi problemami. Lokalu, gdzie nie będzie się musiał martwić o miejsca parkingowe dla swoich pierwszych klientów, gdzie nie będzie się musiał wstydzić biura, w którym zaczyna swoją działalność i będzie chciał zaprosić swoich kontrahentów. Miejsca, w którym odbywają się darmowe szkolenia podnoszące kwalifikacje takich jak on i przyciągające innych przedsiębiorców, a może jego potencjalnych klientów. To nie musi być nowy budynek, to może być adaptacja do tego celu innego budynku, ważne aby było schludnie, a czynsz nie był wysoki, aby ten przedsiębiorca mógł sobie na niego pozwolić.

avatar
~do ~mm
06.02.2018 12:20

Oj tak bardzo świetny materiał . Tutaj dopiero widać jak realizacja lub raczej czcze gadanie rozjeżdża się z umiejętnościami zawodowymi i wykształceniem tych co mieli nas przedsiębiorców " nauczać " i uzyskać " wsparcie " księgowe ,informatyczne i podatkowe . A niby kto z tych na tym obrazku ma nam dać to wsparcie ? . Przecież to są nieudacznicy zawodowi i nie mający pojęcia o księgowości , informatyce i nie wspominając już o podatkach . Najpierw sami się nauczcie to co tutaj opowiadacie i nie róbcie ludziom wodę z mózgu . To jest mała miejscowość i każdy zna tego czy tamtego i wie najlepiej co dany delikwent potrafi . Wstyd i obłuda zaczęła wychodzić z wielkich planów panie Czopek . Trzeba było się otoczyć ludźmi uczciwymi , wykształconymi i chcącymi wprowadzić dobry klimat dla firm ale zawsze jest jedno ale, gdzie by pan znalazł takich rozumnych ludzi którzy z panem by zechcieli współpracować znając pana charakter i umiejętności zawodowe . Niestety poszli z panem ludzie pazerni na pieniądze i stanowiska oraz " orły zawodowe " co już widać gołym okiem .

avatar
~Kotwicki Jan
06.02.2018 07:54

Wycofanie się z tych biurokratycznych pomysłów to krok w dobrym kierunku. Wschowskie nieszczęście leży gdzie indziej. Ale o tym będę pisał już w innym miejscu!

avatar
~Adam
06.02.2018 13:46

Tak po prawdzie gdyby mieliby honor ci z ratusza już dawno podaliby się do dymisji po przegranych tylu procesów sądowych . A oni jakby nic się nie stało , tu widać dobrze na tym zdjęciu " twarz niewinna " niczym pokerzysty . Ilu jeszcze da się nabrać na ten wizerunek ? .

avatar
~cep
06.02.2018 13:52

Powiedzcie jaki jest temat pracy doktorskiej dr.Czopka. Jaki obszar badawczy rozpoznał najlepiej wykształcony bórmiszcz ziemi lubuskiej.

avatar
~5 sekund szukania:
06.02.2018 14:06

CZOPEK Miłosz: Równowaga pomiędzy pracą zawodową a życiem osobistym pracowników jako element strategicznego zarzą- dzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie. - Wrocław : Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Wydział Nauk Ekonomicznych, 2009. Promotor: prof. dr hab. Andrzej Stanisław Kaleta. Celem pracy było stworzenie dla przedsiębiorstw strategicznej koncepcji równowagi pomiędzy pracą zawodową a życiem osobistym pracowników oraz skorygowanie bądź potwierdzenie jej założeń na podstawie badań empirycznych. Główną hipotezę pracy sformułowano, opierając się na założeniu, że strategiczne, to znaczy kompleksowe, długookresowe oraz zharmonizowane wykorzystanie koncepcji równowagi pomiędzy pracą zawodową a życiem osobistym pomaga przedsiębiorstwom w osiągnięciu wzrostu innowacyjności, polepszeniu wizerunku oraz wzroście zadowolenia i motywacji pracowników.

avatar
~taki temacik niebanalny
06.02.2018 14:19

"Inkubator dla zachodnich firm w małym mieście";)

avatar
~To smutny wniosek ale do bólu szczery i prawdziwy
06.02.2018 14:34

Jedyną szansą i nadzieją dla Wschowy jest wprowadzenie przez PIS dwukadencyjności urzędu burmistrza - wtedy kto wie...może przyszedłby do nas burmistrz Nowej Soli albo Kostrzyna. Póki co...możemy o tym jedynie pomarzyć

avatar
~naszła mnie refleksja
06.02.2018 14:52

Jak wam się chce wylewać czwarty już rok pomyje na obecną władzę? nawet się nie domyślacie ilu mieszkańców chwali wiceburmistrza. Ilu deklaruje na niego głosować.

avatar
~Adaś
06.02.2018 15:18

Panie Olku !! .... co Pan zrobił, dostałem tylko czkawki , jak po ....... "secie % " , uhu hu .... Byłem przekonany , że to produkt już zbalsamowany , ..... ale pamięć Panie radny Tkacz , ..... ależ to była sprężyna roku 2014 ....... brakuje mi tylko "rdzenia" tej wspaniałej propagandy w osobie p. Giezka . Co to były za czasy , jak to się wtedy płynnie mówiło o WBO, o inkubatorze i o społecznym współdecydowaniu i współrządzeniu, prawie referendalnym , ........ model największej demokracji świata , miałem na moment Helvetie w swojej gminie ........ i co żeście z moimi marzeniami robili ? Kompletnie na dzisiaj nic w temacie "cieplarki" nie zostało , radny Jaworki "zmądrzał" , kierownik nagonki na bocznych torach , jedynie kierownik od niczego (OPZL) dalej za porządny "kęs" naszych podatków, "brodzi" myślami ......... jak z mądrych zrobić głupich ? Panie Janku K. - a gdzie Pan widzi to wycofanie się z biurokratycznych pomysłów, ....... nie tak , teraz mówmy o rozliczeniu , teraz możemy zapytać o koszty (rezultat) np. biletu do Sztokholmu firmy IKEA, o koniecznych inwestycjach w SK a nie koniecznych zwolnieniach kadrowych, o koniecznych inwestycjach w strefę ekonomiczną a nie konieczny wykup kina "Hel" ? A może z "beczki" - konsultacji społecznych , np. w sprawie budowy dwóch nowych marketów w naszym mieście - z kim to radny Jaworski w tej sprawie przedyskutował , jak to współrządzenie mieszkańców wpłynęło p. Patalas na Pani "wyrok" dla małego handlu we Wschowie ? Pióra urosły , wory nabite, autobus gotowy do odjazdu ....... jedynie On pozostał, sam, kamień na kamieniu . Adaś

avatar
~ext7
06.02.2018 15:18

Ad”mm” Miła Pani!!! Gdyby tak prześledzić działania każdej władzy na przestrzeni lat to, wspomniany DYSONANS odnajdziemy w każdym właściwie okresie. Przecież każda władza chce dobrze ,co ciekawe, żadnej się nie udaje . Nie sięgając zbyt daleko, przytoczę słowa Edwarda Gierka na, jakimś tam plenum: „Chciałbym towarzysze żebyście wiedzieli ,że chciałem dobrze, ale mi nie wyszło”. Na co w kabarecie „Pod Egidą” Jan Pietrzak odpowiedział: Ideałem byłby władca ,który chciałby źle i by mu nie wyszło!! Oczywiście ,że w tym przypadku „jaja sobie robię” z rzeczy poważnych, ale co mnie pozostało??? Przecież powszechnie wiadomo, że nawet najbardziej „genialne „pomysły weryfikuje życie

avatar
~ddo ext7
06.02.2018 16:20

Panie ext7 powołujesz się na kabaret pana Jana Pietrzaka ale z perspektywy czasu pan Janek też sfiksował i jest postrzegany przez część społeczeństwa jako " mądry inaczej " . A co do weryfikacji pomysłów przez życie to u nas było wiadomo że nici z tego będą . Wystarczyło przeanalizować drogę zawodową doktora i naszej krzykliwej burmistrz . Ani jedno ani drugie nie miało zamiaru zakasać rękawy i wziąć się za porządną pracę w urzędzie . To było gadanie i ogłupianie ludzi a prawdziwy powód to było wyeliminowanie Grabki z fotela burmistrza . I tylko to im się udało . Nic nie zrobiono , dosłownie nic z obiecanek przedwyborczych . Jedynie co to pozatrudniali swoje rodziny i pociotków na wysokopłatne stanowiska . Ja byłbym w stanie zrozumieć to że wszystkich obiecanek nie można spełnić ale wszystkie nie można dlaczego ? . Przecież są wynagradzani bardzo obficie i co stoi na przeszkodzie że nic nie zrobiono , kto im kłody rzucał pod nogi , chyba nie ci co powygrywali sprawy sądowe z nimi . Dobrało się paru nieudaczników , zrobiono wielką propagandę plakatową i słowną a " ludziska uwierzyły " ze od teraz będzie wielki raj dla mieszkańców . Ja wolałbym aby w ratuszu rządził człowiek z wykształceniem podstawowym a miasto kwitło w rozwoju i ludziom żyło się bardzo dobrze a tak mamy doktora i nic nie mamy nawet czystego i schludnego miasta . Tak to na marginesie powiedzenia Jana Pietrzaka .

avatar
~ext7
06.02.2018 18:03

Napisałeś J.P sfiksował.(śmiała teza) Podobnie mówił i pisał URBAN w latach siedemdziesiątych.. Tak, tak, ten sam co to, przed ponad czterdziestu laty usiłował robić ludziom syf z mózgu. Ten sam co to do snu koszuli i krawata nie zdejmował ,coby nazajutrz nie pomylić twarzy z własną dupą. Kto w tym przypadku sfiksował to, raczej retoryczne jest pytanie? Pewne jest jedno ,że jeżeli już ktoś sfiksował to, nie jest to Jan Pietrzak. Odkąd pamiętam Pan Janek zawsze „chory był na POLSKĘ”, a jako ,że choroba ta dość zaraźliwa jest to ,też i mnie dopadła...Wybacz ,że nie odniosę się do poruszonych przez Ciebie spraw wschowskich ,ale na tym etapie nie miałoby to sensu. Oczywiście wiadomo tu ścierają się między sobą pewne grupy interesów, ale o co??? Tego nie wiem!

avatar
~do ext7
06.02.2018 19:51

Panie ext7 co do Urbana to mnie pan mocno zdziwił , ale po kolei . Urban niestety jest taki jaki był od zawsze jakiego go pamiętam . Tak na marginesie był w naszym mieście przed laty z ramienia klubu pisarzy . On od zawsze był chamem i nigdy nie zaprzeczał temu ale chamem inteligentnym . Wiedział dokładnie co ma powiedzieć aby efekt jego wypowiedzi wywarł skutek na słuchającym taki jak on sam chciał żeby wywarł . Natomiast Pietrzak stracił w oczach ludzi którzy znali go jeszcze przed rokiem 60 i jego działalność w komitecie . Musisz wiedzieć ze skończył szkołę radiotechniczną wojskową w Jeleniej Górze . Potem pracował w Warszawie w W.Z.T i działał intensywnie w komitecie . To że założył zespół Pod Egidą nie świadczy o tym że " Pan Janek zawsze „chory był na POLSKĘ”, " Takie to losy są ludzi .

avatar
~Kumkum
07.02.2018 10:39

Tak to jest jak cudzymi pieniędzmi zajmują się ludzie co na cudzych tylko żyli.

avatar
~Misiek
07.02.2018 11:28

Myślę że po tylu latach pseudo rządzenia lepiej by rządził ten przysłowiowy Kononowicz . Na razie mamy tylko samych Misiewiczów którzy trzepią kasę z miasta . Jak do tej pory nic nie zrobiono co obiecano a miasto już jest zapuszczone w brudzie . Popatrzcie na ulicą koło dworca kolejowego , popatrzcie na inne ulice na obrzeżach miasta . Piasek jeszcze zalega na poboczach z tamtej zimy nie wspominając i dziurach w ulicach i chodnikach krzywych . Przejdź się jeden z drugim po obrzeżach może wreszcie zobaczysz ten zalegający syf i te liście zgniłe które opadły z drzew jeszcze w jesieni .

avatar
~xyz
07.02.2018 14:01

Ocenie pana v-ce i pewnym wpisom, ale z innych stron nie jakiego "Kiki" polecam wcześniejsze wpisy pani "Basi", która przypominały ich przedwyborcze obiecanki o "Wschowie mlekiem płynącej" jak oni: - czyli Patalas, Przybylski, Czopek i pani od innowacji i przedsiębiorczości o nazwisku Przybylska, obecnie zasiada w SK przejmą władzę po tak zwanych Grabieżcach !!!!! nie ma sensu się więcej rozpisywać o tej grupie - cynizmu, obłudy, fałszu, oni sami się skompromitowali cytując ich własne słowa.

avatar
~Czopek KING
07.02.2018 14:36

Kto się założy że wybory na burmistrza w listopadzie wygra Pan dr.Czopek? Jak zawsze wschowianie plują jadem ale jak co do czego to nie głosują. Pan Miłosz wygra na 100 % nie ma żadnego konkretnego kontrkandydata. Osoby które pojawiają się na giełdzie nazwisk nie dorastają mu do pięt zarówno wykształceniem jak i kólturą osobistą.

avatar
~do powyższego " orła "
07.02.2018 17:20

Chłopie naucz się w końcu pisać poprawną polszczyzną . Widzę że masz podobne wykształcenie co doktor i podobną " kólturę " osobistą . Wygrać to doktor może ale dudy na jarmarku wiejskim .

avatar
~do ~Czopek KING
07.02.2018 17:25

To Patalasowa zrobiła z Czopka swojego zastępcę . Gdyby nie ona to doktor byłby co najwyżej zwykłym urzędniczyną w jakimś podrzędnym biurze lub gazarbajterem w Niemczech .

avatar
~ANALITYK
07.02.2018 15:45

Pan dr Czopek nie jest w stanie wygrać wyborów. Zdolność wyborcza oscyluje podobnie jak u Pana Owoca wokół jednego tysiąca głosów. A co do kultury to rzecz się ma podobnie jak ze Stalinem. W polityce udawanie dobrej, ludzkiej władzy a w rzeczywistości mściwy gbur.

avatar
~szef analizy
07.02.2018 16:21

Z kandydatów, którzy najwyraźniej będą kandydować na burmistrza Wschowy najlepszy start miał pan Owoc czyli 887 głosów. Pan Kuryłło 600, a pan Czopek 730 głosów. Jestem ciekawy jak będzie to wyglądać w tym roku.

avatar
~xyz
07.02.2018 17:29

Ludzie zrozumcie, czy nadchodzące wybory muszą kojarzą się Wam tylko z tymi oklepanymi - "zakłamanymi" samym sobie postaciami Wschowskiej pseudo polityki ???. Czy nie macie osobistej wyobraźni i mądrości co do przyszłego kandydata na Waszego Burmistrza??? - Wschowianie - Co z Wami Nie Tak!?. Wśród Was jest tylu uczciwych i porządnych ludzi, a Wy z uporem maniaka wracacie do tych samych osób - do osób, które w ostatnich 2-ch kampanii wyborczych zrobili wszystko aby Wschowa stała się wojewódzkim pośmiewiskiem................Należy zauważyć, że te ciągłe wracanie do tych nazwisk to jest nic innego jak ich propaganda przedwyborcza w celu wyeliminowania nowych potencjalnych kandydatów ......

avatar
~Czopek KING
07.02.2018 17:41

A ja się upieram że Pan dr.Czopek wygra. To że kiedyś uzyskał 730 głosów znaczy tylko tyle że od czegoś trzeba zacząć . Dziś jest doświadczonym samorządowcem ma za sobą bycie vice burmistrzem i to za dwóch różnych burmistrzów . Niestety za Grabki nie mógł rozwinąć skrzydeł teraz to zupełnie inna sprawa. Coraz więcej inwestycji we Wschowie . Mieszkańcy obserwują że jednak można realizować przedwyborcze obietnice. Czopek to zupełnie inna liga w porównaniu z konkurencją. No i ten tytuł naukowy!

avatar
~do wyżej
07.02.2018 21:46

Ty znowu swoje . Od tego twojego pisania i tych wszelkich inwestycji co wykonał doktor dostałem czkawki i popękały mi zajady od tego śmiechu . Niech on najpierw weźmie się za porządne sprzątanie miasta i naprawy krzywych chodników ! .A samorządowiec z niego taki sam jak jego wykształcenie ekonomiczne .

avatar
~Denis
07.02.2018 17:48

Z wiarygodnych informacji to Danusia już nie ma ochoty na kandydowanie bo tego wstydu już w tej kadencji nie sposób wytrzymać. Podobno chce się wyprowadzić nad morze bałtyckie bo tam jest blisko do Szwecji i jej nikt tam nie zna. Chce podobno kupić pół bliźniaka a drugie pół ktoś zarezerwował ale na razie nie wiem kto.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaWschowaWigilia z WSTK
15.12.20180 118
15 grudnia w sali wiejskiej w Przyczynie Górnej WSTK zorganizowało wigilię, w której uczestniczyli zawodnicy, trenerzy i rodzice. Spotkanie rozpoczęło się od modlitwy i wspól...

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl