TworzymyGłos Regionu

Brzechwa: Jeżeli tego nie zrobimy, czeka nas sąd

Piątek, 28 grudnia 2018 o 09:00, aktualizacja Środa, 02 stycznia 2019 o 09:29, autor: 30 1871
Brzechwa: Jeżeli tego nie zrobimy, czeka nas sąd

Jest pewne, że czeka nas rozprawa sądowa z właścicielem kina Hel, jeżeli nie wykupimy budynku. Obiecaliśmy, że to zrobimy, rok minął, a sprawa dalej nie jest załatwiona - mówił Władysław Brzechwa na ostatniej sesji Rady Miejskiej we Wschowie. Była to w pewnym sensie odpowiedź na reakcję dyrektora Muzeum Ziemi Wschowskiej w związku z decyzją rady o przyjęciu budżetu na 2019 rok bez zwiększenia budżetu muzeum.

Radni na ostatniej sesji Rady Miejskiej we Wschowie przegłosowali budżet na 2019 rok. Budżet ten nie uwzględniał wniosku pani dyrektor MZW o zwiększenie budżetu muzeum. W związku z tym Marta Małkus pytała radnych, co w takim razie ma powiedzieć swoim pracownikom?

- Prosiłabym państwa radnych o publiczną wypowiedź, co mam powiedzieć swojemu zespołowi w związku z planem budżetu na 2019 rok? - Pytała pani dyrektor - Zaznaczałam wyraźnie na posiedzeniu komisji, że nie jestem w stanie skonstruować odpowiedzialnego budżetu. Zacznie się 1 stycznia, co mam zrobić? Proszę mi odpowiedzieć na to pytanie.

Radna Katarzyna Owoc-Kochańska zapewniała, że nie sposób było dokonać zmian w budżecie, ale w okolicach stycznia, lutego temat budżetu muzeum na pewno powróci. Dyrektor Małkus z kolei odpowiadała, że ma nadzieje, że do tego momentu nie wpłyną na jej biurko rezygnacje pracowników muzeum. 

Podobnie radny Piotr Buczek starał się łagodzić sytuację, mówiąc, że w historii wschowskiego samorządu taka sytuacja ma miejsce dopiero po raz trzeci, kiedy nowy burmistrz przyjmuje budżet przygotowany przez poprzednika. 

- Presja czasu jest tak duża, że jestem w stanie zrozumieć wszelkiego rodzaju głosy niezadowolenia, ale apelowałbym o odrobinę cierpliwości. Myślę, że w ciągu dwóch miesięcy jesteśmy w stanie jakieś konkretne stanowisko wypracować. Maksymalnie dwa miesiące, do końca lutego - zapewniał radny.

Radny Władysław Brzechwa był za to innego zdania.

- Wszystkie jednostki organizacyjne, jakie mamy w gminie, mają problemy finansowe. Czy to szkoły, czy przedszkola, czy żłobki, czy kultura, czy potrzebne wydatki w miejscowościach wiejskich. Jest naprawdę bardzo dużo potrzeb - mówił radny Brzechwa - Nie chciałem się wypowiadać, bo wszyscy wiemy, że pieniędzy jest mało, ale mamy jeszcze takie zadanie, jak wykup kina. Bagatela - 400 tysięcy złotych. Rok żeśmy przedsiębiorcę zwodzili. Obiecaliśmy, że zwrot będzie. W budżecie na 2019 rok tej kwoty nie ma. Jeżeli tego nie zrobimy, to jest pewne, że czeka nas sąd. 

Przypomnijmy, że radni w październiku 2017 roku zdecydowali wykupić budynek po kinie Hel. Miało to się stać w 2018 roku. 

(rak)

REKLAMA

Komentarze (30)

avatar
~Nie dla kina
28.12.2018 09:37

Dzięki protestom dziwnych ludzi, ( niektórzy sa radnymi obecnej kadencji), mamy dzis ruine, za którą miasto musi zaplacic. Moze wiec owe panie zrobią zrzutke na "zabytek" i sie nim odpowiednio zajmą? Miasto lezy, pieniędzy nie ma, a budynek straszy od lat!!!

avatar
~Heniek z filmu
28.12.2018 11:47

Radzę się najpierw zapoznać z m.p.z.p. dla tego obszaru : "starą" uchwałą XX/166/08 (par. 12 pkt. 102) oraz "nową" uchwałą VII/64/15 (par.4 pkt 1.4.), porównać obie a później zabierać głos... aha - nie zapomnieć o istniejącej od 1975 roku strefie ochrony konserwatorskiej ;)

avatar
~Do Henia z filmu
28.12.2018 22:28

Co Ty czlowieku pitolisz. To ze budynek jest w stefie konserwatorskiej to inwestor wiedzial, ale ze zostanie wpisany do rejestru zabytkow na wniosek Czas Zart to juz m. P. Z. P nie ma zalosny czlowieku.

avatar
~Do odpowiedzi 2
29.12.2018 08:17

A teraz powiedz co wpis do rejestru zmienił, jeśli były bardzo sztywne zapisy planu miejscowego dotyczące możliwych ewentualnych robót budowlanych w tym obiekcie?

avatar
~Basia
28.12.2018 10:11

Pani Owoc-Kochanska powinna wyłożyć pieniążki na kino Hel.

avatar
~STUDENTKA III WIEKU
28.12.2018 10:17

Nie tylko miasto LEŻY ,powiat też.Widzę tam pana Wojtka .Prawda panie Wojtku?

avatar
~☺
28.12.2018 12:27

Między innymi dzięki niemu leży i wspaniałemu byłemu staroście, prawda? Brak myślenia przez tyle lat bardzo zaszkodził. Najlepiej na sesjach zdjęciowych się wychodziło... Popularność i uwielbienie ludu...

avatar
~Boso, ale w ostrogach
28.12.2018 10:18

Taką dewizą kierują się niektórzy radni, próbując przejść przez życie bez zrozumienia podstaw jego funkcjonowania. Marnym pocieszeniem jest jedynie to, że ci najgłośniejsi w sprawie odebrania kina przedsiębiorcy muszą sami teraz wypić piwko, którego naważyli. Niestety nie stać nas na to, aby oni uczyli się życia (czyt. funkcjonowania w imię dobra społecznego) za nasze pieniądze. Wchodząc do rady powinni wiedzieć, że nie jest ona sposobem realizacji ich prywatnych wizji (???), ale konstruktywnym (!!!!!!!) działaniem mającym zapewnić funkcjonowanie gminy w wielu obszarach, a póki co, wielu z nich to "dzieci we mgle".

avatar
~do - "Boso , ale w ostrogach"
30.12.2018 21:34

Za takie treści jeden z radnych niedawno zagroził, że będzie powiadamiał sąd ?

avatar
~milena
28.12.2018 11:55

PANI MAŁKUS JUŻ POWINNIŚMY PODZIĘKOWAĆ (...), A KINO POWINNO BYĆ TEGO CO KUPIŁ I BĘDZIE W TYM MIEJSCU CHOCIAŻ COŚ NOWEGO , CO ZAPLANOWAŁ INWESTOR, I TAK NIC Z TYM NIE BĘDZIE ROBIONE ZE WZGLĘDU NA BRAK FUNDUSZY I BĘDZIEMY CZEKAĆ KIEDY SIE FAFTYCZNIE ZAWALI ALE SŁUCHAJĄC PANI MAŁKUS ODDAJĄC KWOTĘ I ODZYSKUJĄC NIERUCHOMOŚĆ TO JAKAŚ PARANOJA I BEZMYŚLNOŚĆ! SĄDEM SIĘ SKOŃCZY I BĘDZIE GMINA ODDAWAŁA DWA RAZY TYLE ILE NIBY DOSTAŁA! LUDZIE KTO WAMI RZĄDZI? MYŚLĘ ŻE KONRAD ZROBI Z TYM POŻĄDEK !

avatar
~Do Milena
29.12.2018 06:49

Tak. Zrobi pożądek..dokładnie przez ż

avatar
~wojciech
28.12.2018 12:27

Idealne rozwiązanie dla wschowskiej elity. Pani Małkus składa rezygnację z dyrektorowania MZW. Razem z panią "profesjonalistką" Owoc-Kochańską zabierają się za rewitalizację kina HEL,realizują swoją wizję na rozwój miasta,odkupują za 400 000 PLN ten zabytek i wszyscy szczęśliwi. Najbardziej Czas Żart, że wreszcie mogą zrobić to na co mieli ochotę zawsze, tylko że ktoś im stał na przeszkodzie. Droga wolna miłe panie.

avatar
~Jasiek .
28.12.2018 12:44

A ja się pytam czyje nazwisko widnieje na tej umowie kupno/sprzedaży tego kina ? . A czy ta umowa była do wglądu przez radnych czy raczej doktor ją schował w swojej szafie . Z tego co wiem to była wielka tajemnica handlowa i nikt oprócz doktora nie miał okazji zapoznać się z jej warunkami . Więc odpowiedz jest tylko jedna niech płaci ten kto zawierał umowę .

avatar
~do mileny
28.12.2018 12:47

Milenko błagam cię o dwie rzeczy. Po pierwsze, dokładnie przeczytaj to o czym mówi radny Brzechwa, a po drugie, zrób PORZĄDEK ze swoimi błędami. Tak pisać nie wolno! Natomiast Wojciech ma dla pań jak najbardziej rozsądną propozycję.

avatar
~do Jaśka
28.12.2018 13:20

A wiesz Jaśku, że za sprzedanie takiej ruiny to poprzednie władze powinny dostać medal? Zapytaj pana Grabki jak długo, bezskutecznie próbował to zrobić. I stąd zaczęła się cała zadyma.

avatar
~do powyżej od Jaska
28.12.2018 19:08

Chłopie lecz się na sklerozę i cofnij się do tego czasu kiedy było wykonywane rondo przy tym kinie . To właśnie Grabka opracował plany wdrożenia drogi dojazdowej do tego kina aby można było to kino sprzedać bez żadnych wad ukrytych . Czopek żadnych planów nie wykonywał i podejrzewam nie miał zielonego pojęcia co i jak . Gdyby nie skończyła się kadencja Grabki to sprzedałby to Grabka . Nie pisz głupot bo czytający to ludzie jeszcze tą sytuacje pamiętają i wiedzą jak było naprawdę . Nawet tutaj dokładnie to opisywano .

avatar
~paragraf...
28.12.2018 15:54

Pytanie : - jak te panie "walczące' o kino dostały się do nowej Rady ?, - jak to możliwe, że poprzedni radni i obecni dzisiaj w Radzie mogli dopuścić, że sprawa kina nie została rozwiązana przez Zarząd w poprzedniej kadencji?, czy teraz macie zamiar przez następne pięć lat dalej wałkonić się nad tym tematem?, a macie jeszcze temat " kwiatek" w postaci "pomnika" w temacie obiektu po mleczarskiego - czy może zapiszecie go jako obiekt muzealny, a la POMNIK na 100 lecie Wyzwolenia ????. Sumując: ale się w tej kadencji napracujecie ?, tak więc warto było powalczyć o te DIETY ?.

avatar
~do parsgraf
28.12.2018 16:18

Panie nie ośmieszaj się pan i zapoznaj się pan z przepisami o wyznaczonej strefie w której ochrania się zabytki . Niby pan taki bystry a piszesz pan głupoty i bzdury . Bez zgody administratora lub konserwatora nie wolno panu nawet okna wymienić w budynku który był wybudowany przed 1945 nie mówiąc ze ten dom stoi w strefie ochronnej .

avatar
~Wiesiek
28.12.2018 16:13

Panie Brzechwa mało znasz się pan na prawie . Po pierwsze budynek kina stał i nadal stoi na strefie która jest i była wyznaczona dla nie wyburzania ale dla odbudowy zabytków . Kupujący powinien znać co kupuje a burmistrz powinien poinformować kupującego o takim przeznaczeniu sprzedając ten budynek w takiej strefie więc nie ma szans ten kupujący na cofniecie zawartej umowy w procesie sądowym . Gdyby doszło do procesu to my mieszkańcy dowiedzielibyśmy wreszcie z kim została zawarta ta umowa kupna no i jakie jest powiązanie kupującego z doktorem . Dowiedzielibyśmy się tez jak pracuje ta kancelaria prawna i jakie ma powiązania z kupującym . Wreszcie dowiedzielibyśmy się o " geniuszu " samego doktora na temat wiedzy prawnej strefy co on sprzedał to kino . Może warto zaryzykować ten proces sądowy który nam uzmysłowi jacy ludzie nami rządzili i jaki mają stan wiedzy ogólnej . Myślę że nie będą ryzykować tym procesem bo mają dużo do stracenia .

avatar
~Do-do-paragraf...
28.12.2018 19:12

W którym miejscu ty widzisz te "głupoty i bzdury" ?. Jak widać tak się podnieciłeś, że sam się ośmieszasz w tym co piszesz i sugerujesz...., dla przykładu Kraków, Gniezno nie takimi są same w sobie zabytkami i jak widzisz - bo może to widzisz - nie znajdziesz tam w centrum takich R U I N BU D O W L N A C H jakie masz w tej "zacofanej" swojej Wschowie..... z taki myśleniem jak twoje mamy nie miasto a skansen w postaci ruin..................., itd.

avatar
~AS
28.12.2018 19:18

Znalazłem ciekawy ranking http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/user_upload/Rankingi18/Nr_24_Ranking_-_Zadluzenie_samorzadow.pdf z którego wynika że Wschowa pod burmistrzem Czopkiem zmniejszyła zadłużenie w latach 2014-2017 o 20,34%. Poczekamy na ile zadłuży nas specjalista od PR.

avatar
~do AS
28.12.2018 21:04

Panie AS w tym przypadku zmniejszenie zadłużenia polegało na nic nie robieniu i to dosłownie . Prawdziwy burmistrz byłby wtedy gdyby prowadził inwestycje i równocześnie swoimi umiejętnościami doprowadzałby jednak do zmniejszenia tego zadłużenia . Te wprowadzone przemyślane inwestycje powinny już procentować i co za tym idzie zmniejszać to zadłużenie gminy . A tak to już dziecko wie że jak się nic nie inwestuje to kasa zostaje w skarbonce . Jest to najprymitywniejszy sposób oszczędzania który niestety odbije się czkawką następnym burmistrzom którzy będą musieli zapłacić zdwojonymi inwestycjami w mieście i na wsiach . Pamiętaj w tym czasie co nic nie robiono to starzeje się infrastruktura i niestety zaczyna się wszystko psuć lawinowo . Stąd to powiedzenie że nieszczęścia chodzą parami . Popatrz na sąsiednie gminy tam inwestują i mają z tego korzyści .

avatar
~STUDENTKA III WIEKU
29.12.2018 17:13

Zostawić całkowicie ten problem pani Owoc Kochańskiej .Ona zna sprawę tej ruiny. Panie Antkowiak może pan jej zaufać ,ona tak gorliwie agitowała za panem.

avatar
~Adaś
30.12.2018 22:07

Ad "Wiesiek" ...... forumowiczu, jak mało ludzi rozumie na czym polega akt własności ? W biznesie nie ma sentymentów a o tym na pewno wie człowiek z bardzo dobrym wykształceniem, p. radny Czopek . Ja tylko jednego nie rozumiałem rok temu , kiedy to jeszcze jako v-ce burmistrz p. Czopek po nacisku i próbach ( chyba 3x) wprowadzał na Sesje projekt uchwały o konieczności odkupienia budynku po kinie "Hel" z uzasadnieniem - etyki biznesowej ! Panie r, Brzechwa, od kogoś takiego jak Pan, właściciela przedsiębiorstwa (gospodarstwa) ja wymagam dużo więc aniżeli jak od zwykłego krytykanta ? Pana "styl" zauważenia problemu jest zbliżony do wyobraźni odpowiedzialnych za tworzenie ceny prądu w Polsce ? Kilkanaście razy upubliczniono informacje kompletnie różne. Podobnie jak p. "Wiesiu" jestem zdania - oczekujmy na proces !! To dopiero będzie fajerek 2019 roku !! Adaś

avatar
~obserwatorka
02.01.2019 12:18

Panie Brzechwa przecież pan głosował przeciw odkupieniu kina a teraz coś sie odmieniło

avatar
~AS do ~do AS
02.01.2019 15:01

Prawdziwy burmistrz to ten który inwestuje w infrastrukturę ,uzbraja tereny inwestycyjne a dopiero na końcu rewitalizuje starówkę. Patrz przykład Nowej Soli . Kiedy Grabka zadłużył gminę na 54% , Tyszkiewicz miał 61% ale w Nowej Soli poszło na infrastrukturę a we Wschowie na starówkę. Taka jest różnica w celowości zadłużania się .

avatar
~Sławek
02.01.2019 21:08

W dbaniu o starówkę nie jest nic złego pod warunkiem wykorzystania do promocji miasta z bogatą historią by przyciągnąć turystów. Swoją drogą przez tyle lat nie doczekaliśmy się inwestora dla którego przygotowano teren przy drodze w kier. Góry

avatar
~amusedToDeath
02.01.2019 21:10

A teraz pójdzie na "rewitalizację" wg Antkowiaka. Przecież ten jakże przemyślany pomysł z nowym deptakiem zasługuje na maksymalne uposażenie nowego burmistrza. Będziemy tuptać zgodnie co miesiąc po zrewitalizowanej ul Boh Westerplatte do zrewitalizowanej rudery po kinie Hel. Przy okazji wstąpimy podpisać liste w zrewitalizowanym Urzędzie Pracy. Rozmarzyłem się.

avatar
~AS
02.01.2019 21:28

Zaczęło się!!! Dziś zauważyłem że obietnice Antkowiaka będą realizowane. Ruszył flagowy projekt z kampanii wyborczej "DEPTAK i ożywienie CENTRUM" . Z tzw. "okrąglaka" wyprowadził się sklep z gaciami , chyba robi miejsce pod kawiarnię . Ciekawe panie Antkowiak na co pan stawia, Starbucks czy Costa powstanie w tym miejscu. Obietnice się spełniają.

avatar
~Autor nieznany
04.01.2019 10:17

Tak już widzę jak we Wschowie ludzie kupują Mocha Frappuccino za 13.90 :)