TworzymyGłos Regionu

Brzechwa: Jeżeli tego nie zrobimy, czeka nas sąd

Piątek, 28 grudnia 2018 o 09:00, aktualizacja Środa, 02 stycznia 2019 o 09:29, autor: 30 1871
Brzechwa: Jeżeli tego nie zrobimy, czeka nas sąd

Jest pewne, że czeka nas rozprawa sądowa z właścicielem kina Hel, jeżeli nie wykupimy budynku. Obiecaliśmy, że to zrobimy, rok minął, a sprawa dalej nie jest załatwiona - mówił Władysław Brzechwa na ostatniej sesji Rady Miejskiej we Wschowie. Była to w pewnym sensie odpowiedź na reakcję dyrektora Muzeum Ziemi Wschowskiej w związku z decyzją rady o przyjęciu budżetu na 2019 rok bez zwiększenia budżetu muzeum.

Radni na ostatniej sesji Rady Miejskiej we Wschowie przegłosowali budżet na 2019 rok. Budżet ten nie uwzględniał wniosku pani dyrektor MZW o zwiększenie budżetu muzeum. W związku z tym Marta Małkus pytała radnych, co w takim razie ma powiedzieć swoim pracownikom?

- Prosiłabym państwa radnych o publiczną wypowiedź, co mam powiedzieć swojemu zespołowi w związku z planem budżetu na 2019 rok? - Pytała pani dyrektor - Zaznaczałam wyraźnie na posiedzeniu komisji, że nie jestem w stanie skonstruować odpowiedzialnego budżetu. Zacznie się 1 stycznia, co mam zrobić? Proszę mi odpowiedzieć na to pytanie.

Radna Katarzyna Owoc-Kochańska zapewniała, że nie sposób było dokonać zmian w budżecie, ale w okolicach stycznia, lutego temat budżetu muzeum na pewno powróci. Dyrektor Małkus z kolei odpowiadała, że ma nadzieje, że do tego momentu nie wpłyną na jej biurko rezygnacje pracowników muzeum. 

Podobnie radny Piotr Buczek starał się łagodzić sytuację, mówiąc, że w historii wschowskiego samorządu taka sytuacja ma miejsce dopiero po raz trzeci, kiedy nowy burmistrz przyjmuje budżet przygotowany przez poprzednika. 

- Presja czasu jest tak duża, że jestem w stanie zrozumieć wszelkiego rodzaju głosy niezadowolenia, ale apelowałbym o odrobinę cierpliwości. Myślę, że w ciągu dwóch miesięcy jesteśmy w stanie jakieś konkretne stanowisko wypracować. Maksymalnie dwa miesiące, do końca lutego - zapewniał radny.

Radny Władysław Brzechwa był za to innego zdania.

- Wszystkie jednostki organizacyjne, jakie mamy w gminie, mają problemy finansowe. Czy to szkoły, czy przedszkola, czy żłobki, czy kultura, czy potrzebne wydatki w miejscowościach wiejskich. Jest naprawdę bardzo dużo potrzeb - mówił radny Brzechwa - Nie chciałem się wypowiadać, bo wszyscy wiemy, że pieniędzy jest mało, ale mamy jeszcze takie zadanie, jak wykup kina. Bagatela - 400 tysięcy złotych. Rok żeśmy przedsiębiorcę zwodzili. Obiecaliśmy, że zwrot będzie. W budżecie na 2019 rok tej kwoty nie ma. Jeżeli tego nie zrobimy, to jest pewne, że czeka nas sąd. 

Przypomnijmy, że radni w październiku 2017 roku zdecydowali wykupić budynek po kinie Hel. Miało to się stać w 2018 roku. 

(rak)

REKLAMA

Komentarze (30)

avatar
~Nie dla kina
28.12.2018 09:37

Dzięki protestom dziwnych ludzi, ( niektórzy sa radnymi obecnej kadencji), mamy dzis ruine, za którą miasto musi zaplacic. Moze wiec owe panie zrobią zrzutke na "zabytek" i sie nim odpowiednio zajmą? Miasto lezy, pieniędzy nie ma, a budynek straszy od lat!!!

avatar
~Heniek z filmu
28.12.2018 11:47

Radzę się najpierw zapoznać z m.p.z.p. dla tego obszaru : "starą" uchwałą XX/166/08 (par. 12 pkt. 102) oraz "nową" uchwałą VII/64/15 (par.4 pkt 1.4.), porównać obie a później zabierać głos... aha - nie zapomnieć o istniejącej od 1975 roku strefie ochrony konserwatorskiej ;)

avatar
~Do Henia z filmu
28.12.2018 22:28

Co Ty czlowieku pitolisz. To ze budynek jest w stefie konserwatorskiej to inwestor wiedzial, ale ze zostanie wpisany do rejestru zabytkow na wniosek Czas Zart to juz m. P. Z. P nie ma zalosny czlowieku.

avatar
~Do odpowiedzi 2
29.12.2018 08:17

A teraz powiedz co wpis do rejestru zmienił, jeśli były bardzo sztywne zapisy planu miejscowego dotyczące możliwych ewentualnych robót budowlanych w tym obiekcie?

avatar
~Basia
28.12.2018 10:11

Pani Owoc-Kochanska powinna wyłożyć pieniążki na kino Hel.

avatar
~STUDENTKA III WIEKU
28.12.2018 10:17

Nie tylko miasto LEŻY ,powiat też.Widzę tam pana Wojtka .Prawda panie Wojtku?

avatar
~☺
28.12.2018 12:27

Między innymi dzięki niemu leży i wspaniałemu byłemu staroście, prawda? Brak myślenia przez tyle lat bardzo zaszkodził. Najlepiej na sesjach zdjęciowych się wychodziło... Popularność i uwielbienie ludu...

avatar
~Boso, ale w ostrogach
28.12.2018 10:18

Taką dewizą kierują się niektórzy radni, próbując przejść przez życie bez zrozumienia podstaw jego funkcjonowania. Marnym pocieszeniem jest jedynie to, że ci najgłośniejsi w sprawie odebrania kina przedsiębiorcy muszą sami teraz wypić piwko, którego naważyli. Niestety nie stać nas na to, aby oni uczyli się życia (czyt. funkcjonowania w imię dobra społecznego) za nasze pieniądze. Wchodząc do rady powinni wiedzieć, że nie jest ona sposobem realizacji ich prywatnych wizji (???), ale konstruktywnym (!!!!!!!) działaniem mającym zapewnić funkcjonowanie gminy w wielu obszarach, a póki co, wielu z nich to "dzieci we mgle".

avatar
~do - "Boso , ale w ostrogach"
30.12.2018 21:34

Za takie treści jeden z radnych niedawno zagroził, że będzie powiadamiał sąd ?

avatar
~milena
28.12.2018 11:55

PANI MAŁKUS JUŻ POWINNIŚMY PODZIĘKOWAĆ (...), A KINO POWINNO BYĆ TEGO CO KUPIŁ I BĘDZIE W TYM MIEJSCU CHOCIAŻ COŚ NOWEGO , CO ZAPLANOWAŁ INWESTOR, I TAK NIC Z TYM NIE BĘDZIE ROBIONE ZE WZGLĘDU NA BRAK FUNDUSZY I BĘDZIEMY CZEKAĆ KIEDY SIE FAFTYCZNIE ZAWALI ALE SŁUCHAJĄC PANI MAŁKUS ODDAJĄC KWOTĘ I ODZYSKUJĄC NIERUCHOMOŚĆ TO JAKAŚ PARANOJA I BEZMYŚLNOŚĆ! SĄDEM SIĘ SKOŃCZY I BĘDZIE GMINA ODDAWAŁA DWA RAZY TYLE ILE NIBY DOSTAŁA! LUDZIE KTO WAMI RZĄDZI? MYŚLĘ ŻE KONRAD ZROBI Z TYM POŻĄDEK !

avatar
~Do Milena
29.12.2018 06:49

Tak. Zrobi pożądek..dokładnie przez ż

avatar
~wojciech
28.12.2018 12:27

Idealne rozwiązanie dla wschowskiej elity. Pani Małkus składa rezygnację z dyrektorowania MZW. Razem z panią "profesjonalistką" Owoc-Kochańską zabierają się za rewitalizację kina HEL,realizują swoją wizję na rozwój miasta,odkupują za 400 000 PLN ten zabytek i wszyscy szczęśliwi. Najbardziej Czas Żart, że wreszcie mogą zrobić to na co mieli ochotę zawsze, tylko że ktoś im stał na przeszkodzie. Droga wolna miłe panie.

avatar
~Jasiek .
28.12.2018 12:44

A ja się pytam czyje nazwisko widnieje na tej umowie kupno/sprzedaży tego kina ? . A czy ta umowa była do wglądu przez radnych czy raczej doktor ją schował w swojej szafie . Z tego co wiem to była wielka tajemnica handlowa i nikt oprócz doktora nie miał okazji zapoznać się z jej warunkami . Więc odpowiedz jest tylko jedna niech płaci ten kto zawierał umowę .

avatar
~do mileny
28.12.2018 12:47

Milenko błagam cię o dwie rzeczy. Po pierwsze, dokładnie przeczytaj to o czym mówi radny Brzechwa, a po drugie, zrób PORZĄDEK ze swoimi błędami. Tak pisać nie wolno! Natomiast Wojciech ma dla pań jak najbardziej rozsądną propozycję.

avatar
~do Jaśka
28.12.2018 13:20

A wiesz Jaśku, że za sprzedanie takiej ruiny to poprzednie władze powinny dostać medal? Zapytaj pana Grabki jak długo, bezskutecznie próbował to zrobić. I stąd zaczęła się cała zadyma.

avatar
~do powyżej od Jaska
28.12.2018 19:08

Chłopie lecz się na sklerozę i cofnij się do tego czasu kiedy było wykonywane rondo przy tym kinie . To właśnie Grabka opracował plany wdrożenia drogi dojazdowej do tego kina aby można było to kino sprzedać bez żadnych wad ukrytych . Czopek żadnych planów nie wykonywał i podejrzewam nie miał zielonego pojęcia co i jak . Gdyby nie skończyła się kadencja Grabki to sprzedałby to Grabka . Nie pisz głupot bo czytający to ludzie jeszcze tą sytuacje pamiętają i wiedzą jak było naprawdę . Nawet tutaj dokładnie to opisywano .

avatar
~paragraf...
28.12.2018 15:54

Pytanie : - jak te panie "walczące' o kino dostały się do nowej Rady ?, - jak to możliwe, że poprzedni radni i obecni dzisiaj w Radzie mogli dopuścić, że sprawa kina nie została rozwiązana przez Zarząd w poprzedniej kadencji?, czy teraz macie zamiar przez następne pięć lat dalej wałkonić się nad tym tematem?, a macie jeszcze temat " kwiatek" w postaci "pomnika" w temacie obiektu po mleczarskiego - czy może zapiszecie go jako obiekt muzealny, a la POMNIK na 100 lecie Wyzwolenia ????. Sumując: ale się w tej kadencji napracujecie ?, tak więc warto było powalczyć o te DIETY ?.

avatar
~do parsgraf
28.12.2018 16:18

Panie nie ośmieszaj się pan i zapoznaj się pan z przepisami o wyznaczonej strefie w której ochrania się zabytki . Niby pan taki bystry a piszesz pan głupoty i bzdury . Bez zgody administratora lub konserwatora nie wolno panu nawet okna wymienić w budynku który był wybudowany przed 1945 nie mówiąc ze ten dom stoi w strefie ochronnej .

avatar
~Wiesiek
28.12.2018 16:13

Panie Brzechwa mało znasz się pan na prawie . Po pierwsze budynek kina stał i nadal stoi na strefie która jest i była wyznaczona dla nie wyburzania ale dla odbudowy zabytków . Kupujący powinien znać co kupuje a burmistrz powinien poinformować kupującego o takim przeznaczeniu sprzedając ten budynek w takiej strefie więc nie ma szans ten kupujący na cofniecie zawartej umowy w procesie sądowym . Gdyby doszło do procesu to my mieszkańcy dowiedzielibyśmy wreszcie z kim została zawarta ta umowa kupna no i jakie jest powiązanie kupującego z doktorem . Dowiedzielibyśmy się tez jak pracuje ta kancelaria prawna i jakie ma powiązania z kupującym . Wreszcie dowiedzielibyśmy się o " geniuszu " samego doktora na temat wiedzy prawnej strefy co on sprzedał to kino . Może warto zaryzykować ten proces sądowy który nam uzmysłowi jacy ludzie nami rządzili i jaki mają stan wiedzy ogólnej . Myślę że nie będą ryzykować tym procesem bo mają dużo do stracenia .

avatar
~Do-do-paragraf...
28.12.2018 19:12

W którym miejscu ty widzisz te "głupoty i bzdury" ?. Jak widać tak się podnieciłeś, że sam się ośmieszasz w tym co piszesz i sugerujesz...., dla przykładu Kraków, Gniezno nie takimi są same w sobie zabytkami i jak widzisz - bo może to widzisz - nie znajdziesz tam w centrum takich R U I N BU D O W L N A C H jakie masz w tej "zacofanej" swojej Wschowie..... z taki myśleniem jak twoje mamy nie miasto a skansen w postaci ruin..................., itd.

avatar
~AS
28.12.2018 19:18

Znalazłem ciekawy ranking http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/user_upload/Rankingi18/Nr_24_Ranking_-_Zadluzenie_samorzadow.pdf z którego wynika że Wschowa pod burmistrzem Czopkiem zmniejszyła zadłużenie w latach 2014-2017 o 20,34%. Poczekamy na ile zadłuży nas specjalista od PR.

avatar
~do AS
28.12.2018 21:04

Panie AS w tym przypadku zmniejszenie zadłużenia polegało na nic nie robieniu i to dosłownie . Prawdziwy burmistrz byłby wtedy gdyby prowadził inwestycje i równocześnie swoimi umiejętnościami doprowadzałby jednak do zmniejszenia tego zadłużenia . Te wprowadzone przemyślane inwestycje powinny już procentować i co za tym idzie zmniejszać to zadłużenie gminy . A tak to już dziecko wie że jak się nic nie inwestuje to kasa zostaje w skarbonce . Jest to najprymitywniejszy sposób oszczędzania który niestety odbije się czkawką następnym burmistrzom którzy będą musieli zapłacić zdwojonymi inwestycjami w mieście i na wsiach . Pamiętaj w tym czasie co nic nie robiono to starzeje się infrastruktura i niestety zaczyna się wszystko psuć lawinowo . Stąd to powiedzenie że nieszczęścia chodzą parami . Popatrz na sąsiednie gminy tam inwestują i mają z tego korzyści .

avatar
~STUDENTKA III WIEKU
29.12.2018 17:13

Zostawić całkowicie ten problem pani Owoc Kochańskiej .Ona zna sprawę tej ruiny. Panie Antkowiak może pan jej zaufać ,ona tak gorliwie agitowała za panem.

avatar
~Adaś
30.12.2018 22:07

Ad "Wiesiek" ...... forumowiczu, jak mało ludzi rozumie na czym polega akt własności ? W biznesie nie ma sentymentów a o tym na pewno wie człowiek z bardzo dobrym wykształceniem, p. radny Czopek . Ja tylko jednego nie rozumiałem rok temu , kiedy to jeszcze jako v-ce burmistrz p. Czopek po nacisku i próbach ( chyba 3x) wprowadzał na Sesje projekt uchwały o konieczności odkupienia budynku po kinie "Hel" z uzasadnieniem - etyki biznesowej ! Panie r, Brzechwa, od kogoś takiego jak Pan, właściciela przedsiębiorstwa (gospodarstwa) ja wymagam dużo więc aniżeli jak od zwykłego krytykanta ? Pana "styl" zauważenia problemu jest zbliżony do wyobraźni odpowiedzialnych za tworzenie ceny prądu w Polsce ? Kilkanaście razy upubliczniono informacje kompletnie różne. Podobnie jak p. "Wiesiu" jestem zdania - oczekujmy na proces !! To dopiero będzie fajerek 2019 roku !! Adaś

avatar
~obserwatorka
02.01.2019 12:18

Panie Brzechwa przecież pan głosował przeciw odkupieniu kina a teraz coś sie odmieniło

avatar
~AS do ~do AS
02.01.2019 15:01

Prawdziwy burmistrz to ten który inwestuje w infrastrukturę ,uzbraja tereny inwestycyjne a dopiero na końcu rewitalizuje starówkę. Patrz przykład Nowej Soli . Kiedy Grabka zadłużył gminę na 54% , Tyszkiewicz miał 61% ale w Nowej Soli poszło na infrastrukturę a we Wschowie na starówkę. Taka jest różnica w celowości zadłużania się .

avatar
~Sławek
02.01.2019 21:08

W dbaniu o starówkę nie jest nic złego pod warunkiem wykorzystania do promocji miasta z bogatą historią by przyciągnąć turystów. Swoją drogą przez tyle lat nie doczekaliśmy się inwestora dla którego przygotowano teren przy drodze w kier. Góry

avatar
~amusedToDeath
02.01.2019 21:10

A teraz pójdzie na "rewitalizację" wg Antkowiaka. Przecież ten jakże przemyślany pomysł z nowym deptakiem zasługuje na maksymalne uposażenie nowego burmistrza. Będziemy tuptać zgodnie co miesiąc po zrewitalizowanej ul Boh Westerplatte do zrewitalizowanej rudery po kinie Hel. Przy okazji wstąpimy podpisać liste w zrewitalizowanym Urzędzie Pracy. Rozmarzyłem się.

avatar
~AS
02.01.2019 21:28

Zaczęło się!!! Dziś zauważyłem że obietnice Antkowiaka będą realizowane. Ruszył flagowy projekt z kampanii wyborczej "DEPTAK i ożywienie CENTRUM" . Z tzw. "okrąglaka" wyprowadził się sklep z gaciami , chyba robi miejsce pod kawiarnię . Ciekawe panie Antkowiak na co pan stawia, Starbucks czy Costa powstanie w tym miejscu. Obietnice się spełniają.

avatar
~Autor nieznany
04.01.2019 10:17

Tak już widzę jak we Wschowie ludzie kupują Mocha Frappuccino za 13.90 :)

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaWschowaKoncert Podziękowań
25.03.20190 692
23 marca Stowarzyszenie Kultury Ziemi Wschowskiej w Koncercie Podziękowań zaprezentowało to, co ma najlepsze w swoich szeregach, czyli występy mażoretek oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Zani...
nazwa
Sukcesy uczniów SP2
25.03.20190 386

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl