TworzymyGłos Regionu

Bezpieczne przetwarzanie danych

Poniedziałek, 19 lipca 2021 o 11:41, autor: 0 133
Bezpieczne przetwarzanie danych

Cloud Computing, nazywane w Polsce po prostu chmurą weszły już na stałe do słowników zwykłych użytkowników jako miejsce przetwarzające dane i pozwalające na trzymanie informacji i aplikacji przez naszego usługodawcę. Pozwala to nam dostać się do naszych danych w każdej chwili z jakiegokolwiek urządzenia podłączonego do Internetu.

Zalet takiej usługi jest dużo, ale wszystkie sprowadzają się do dwóch – jedna to możliwość dostępu np. z telefonu do danych znajdujących się np. na komputerze, a druga to oszczędność naszych zasobów, zwłaszcza jeżeli danych mamy wyjątkowo dużo lub zarządzamy firmą. Wówczas zamiast stawiania własnych serwerowni możemy zlecić zajęcie się naszymi danymi komuś z zewnątrz.

Chmura

Najstarszym modelem chmury jest kolokacja, czyli po prostu wynajęcie przestrzeni w serwerowni. Pozostałe modele to IaaS (Infrastructure as a Service), czyli wynajęcie sprzętu, oprogramowania i serwisowania, PaaS (Platform as a Service), czyli gotowy komplet aplikacji, który zapewnia nam usługodawca oraz SaaS (Software as a Service), czyli model, w którym klient otrzymuje pełne oprogramowanie i funkcjonalności, za które płaci w miarę korzystania z nich, nie musi jednak wykupywać licencji. Chmury doskonale sprawdzają się na przykład w przedsiębiorstwach, w których z zupełnie różnych lokalizacji jest potrzebny dostęp do danych „na żywo” lub nawet ich bieżąca edycja, jak w przypadku danych dotyczących zatowarowania lub podczas inwentaryzacji.

Dane i metadane

Coraz popularniejszym słowem stają się metadane. Ciągły przyrost informacji, zarówno globalnie, jak i w pojedynczych firmach sprawiają, że bez odpowiedniego zarządzania nimi stają się praktycznie bezużyteczne. Skoro już wiemy, gdzie najlepiej trzymać dane, musimy jeszcze wyciągnąć z nich odpowiednie wnioski, a raczej pozwolić na to oprogramowaniu, które zaprezentuje te dane w przystępny sposób. Takim narzędziem jest Qlik, aby wykorzystać go jednak w pełnie musimy się go dobrze nauczyć. Służą temu webinary takie jak https://businessintelligence.pl/webinary/. Aplikacja Qlik pozwala na tworzenie interaktywnych wizualizacji, dashboardów i raportów, a do tego jest całkowicie darmowa. Korzystanie z niej nie jest jednak łatwą rzeczą, jeśli więc chcemy wykorzystać jej cały potencjał, dobrze jest najpierw poznać jej możliwości i nauczyć się odpowiedniej obsługi.

Bezpieczeństwo chmur

Jak wskazują wyniki badań zleconych przez Komisję Europejską już 10 lat temu firmy decydujące się na korzystanie z chmury osiągnęły dzięki niej oszczędność wynoszącą od 10 do 20% w działach IT. W dużych firmach są to ogromne pieniądze. Czy jednak chmury są bezpiecznie i możemy spokojnie z nich korzystać? Jeżeli cokolwiek w Internecie możemy nazwać bezpiecznym – są to właśnie chmury podlegające skomplikowanym rygorom bezpieczeństwa i poufności danych, a praca z nimi oparta na protokołach zapewnia nas, że do naszych danych dostęp mamy tylko my. Bezpieczne przetwarzanie danych w chmurach obliczeniowych to bez wątpienia przyszłość IT. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: https://businessintelligence.pl/przetwarzanie-danych-chmura-publiczna-prywatna-czy-hybrydowa/.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl