TworzymyGłos Regionu

reklama

W Sławie upamiętnili rocznicę sowieckiej napaści. „Historia, która nie może zostać zapomniana”

Wtorek, 17 września 2024 o 13:01, aktualizacja Wtorek, 17 września 2024 o 13:11, autor: 0
W Sławie upamiętnili rocznicę sowieckiej napaści. „Historia, która nie może zostać zapomniana”

Siedemnastego września 1939 roku, bez wypowiedzenia wojny i łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na tereny II Rzeczypospolitej. Ta agresja była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, zawartego tuż przed wybuchem II wojny światowej między Niemcami a Rosją, co doprowadziło do czwartego rozbioru Polski.

Pierwszy opór Sowietom stawiły strażnice Korpusu Ochrony Pogranicza. Pomimo przeważających sił nieprzyjaciela, doszło do zaciętych starć nad Słuczą, Styrem oraz pod Szackiem i Wytycznem. Samodzielna Grupa Operacyjna "Polesie" pod dowództwem generała Franciszka Kleeberga również stanęła do walki w rejonie Jabłoni i Milanowa. Mieszkańcy Grodna, w tym młodzież szkolna i harcerze, wsławili się niezwykłym męstwem, broniąc miasta przez dwa dni i zadając wrogowi znaczne straty.

Gdy jednostki Armii Czerwonej wkroczyły do Grodna, rozpoczęły masowe mordy na polskich oficerach i cywilach. Było to zapowiedzią brutalnej okupacji wschodnich ziem Polski, masowych deportacji i późniejszej eksterminacji polskiej inteligencji oraz wojskowych, której kulminacją stała się zbrodnia katyńska.

W rocznicę tych tragicznych wydarzeń na Placu Pamięci Narodowej w Sławie zgromadzili się mieszkańcy miasta i okolic, aby uczcić obrońców granic. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Franciszka Niewidziajły w Sławie przygotowali program słowno-muzyczny, w którym przybliżyli okoliczności i dramatyzm tamtych wrześniowych dni. W uroczystości wzięli udział między innymi burmistrz Cezary Sadrakuła, sekretarz gminy Danuta Pitrowska, skarbnik gminy Małgorzata Szymoniak oraz delegacja Związku Sybiraków.

Harcerze oraz liczne grono uczniów ze sławskiej podstawówki i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sławie również uczestniczyli w spotkaniu. Franciszek Klich, prezes Koła Związku Sybiraków w Sławie, zabrał głos na zakończenie uroczystości, podkreślając wagę pamięci o tych, którzy poświęcili życie za ojczyznę.

Źródło: UM w Sławie

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl