Odkrycie kapsuły czasu
Robotnicy natrafili na kapsułę czasu podczas remontu wieży kościoła farnego we Wschowie. Kapsuła zawierała cztery paczki z lat 1726, 1786, 1884 i 1914. Najstarsza z nich, datowana na 1726 rok, została wykonana z blachy miedzianej i zawierała kulę ołowianą małego kalibru oraz monety z XVIII i XIX wieku.
Zobacz również: MZW odkrywa tajemnice kapsuły czasu znalezionej we Wschowie: „Najstarsza na świecie”
Analiza Ryszarda Kozłowskiego
Znalezisko obejmuje 50 stron dokumentów, które zawierają informacje o XVIII i XIX wiecznych mieszkańcach Wschowy. Ryszard Kozłowski, wschowski regionalista, podjął się analizy pieczęci na pierwszym z przetłumaczonych dokumentów. Oto jej treść:
Kapsuła nosi datę 1726 i umieszczono ją w trakcie remontu wieży kościoła parafialnego, do którego zobowiązywała ugoda miasta z miejscowym proboszczem, za poturbowanie go w czasie zajmowania budynku starej mennicy (pełny opis zajścia w rękopisie J. Jonemana). Dokumenty złożyli włodarze miasta o czym świadczą trzy odciski pieczęci na dokumencie z 4 września 1726 roku.
- Lewy górny – Pieczęć miejska Wschowy – napis otokowy SIGILLVM : CIVITAT(is) FRAVNSTAD : SEV : WSCHO(wa) (Pieczęć miasta Fraustadt lub Wschowa); scena koronacji NMP przez Chrystusa, poniżej krzyż wschowski w tarczy herbowej typu niemieckiego; tłok pieczęci znajduje się w AP w Poznaniu – T IX, 265.
- Prawy górny – Pieczęć miejska Wschowy – napis otokowy S(igillum) : Ciwitatis : / Frawenstat (Pieczęć miasta Fraustadt); siedzące na podwójnym tronie postacie NMP i Chrystusa, poniżej krzyż wschowski w tarczy herbowej typu niemieckiego; tłok pieczęci znajduje się w AP w Poznaniu – T IX, 264.
- Dolny - Pieczęć miejska Wschowy – napis otokowy SIGILLVM IVDICII ‡ WSCHOWENSIS (Pieczęć Sądu Wschowskiego); w polu Orzeł opleciony literą S, a przy nim data 17 16 (data sporządzenia pieczęci); znana z opisów M. Kirmisa, O. Huppa i M. Gumowskiego.
Źródło: MZW, Mennice Wschowskie