TworzymyGłos Regionu

50 lat MZW: Muzeum tworzą zabytki, muzealnicy i przyjaciele placówki

Czwartek, 13 września 2018 o 16:36, aktualizacja Piątek, 19 października 2018 o 15:37, autor: 0 2698
50 lat MZW: Muzeum tworzą zabytki, muzealnicy i przyjaciele placówki

- Bo czymże jest Muzeum? Z jednej strony, materialnie, to budynek. Można by powiedzieć, że to arka dla przedmiotów z przeszłości. Po to jesteśmy, po to działamy, żeby gromadzić i opracowywać, a także poznawać świadectwa i pamiątki po minionych czasach. Muzeum jednak nie jest wypełnione tylko dziedzictwem z przeszłości, tworzą go przede wszystkim ludzie, zespół Muzeum Ziemi Wschowskiej, ale także przyjaciele muzeum - mówiła Marta Małkus podczas otwarcia wystawy ,,Z każdym rokiem cenniejsi. 50 lat Muzeum Ziemi Wschowskiej 1968-2018".

12 września w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej otwarto wystawę, podsumowującą 50 lat działania placówki. 

- Przygotowanie wystawy było dość trudne z wielu powodów - mówił Dariusz Czwojdrak kustosz MZW - nie tak dawno prezentowaliśmy wystawę zbiorów archeologicznych i etnograficznych. Powielanie więc tych samych zabytków na wystawie rocznicowej nie byłoby do końca uczciwe wobec zwiedzających. Przed nami jest duża wystawa niepodległościowa. Wszystko to, co związane jest z niepodległością, okresem i dorobkiem 20-lecia międzywojennego, z wrześniem 1939 i losami żołnierzy z tego okresu, także na tej wystawie nie mogło się pojawić. Z kolei wszystkie najcenniejsze zabytki, jakimi dysponuje muzeum znajdują się na wystawach stałych. W związku z czym ich demontowanie również mijało się z celem. Uznaliśmy, że będą one częścią rocznicowej, czasowej wystawy. 

Dodatkowo na wystawie pojawiły się muzealia, które z reguły przebywają w magazynach muzeum. Jedną z ciekawostek wystawy jest zabytek, który jako pierwszy, został wpisany do muzealnej księgi wpływów.

- To jest rzeźbiona ława, która trafiła do Izby Pamiątek. Trafiła właściwie anonimowo. Jeszcze dwa lata temu nie znaliśmy historii tego zabytku - mówił Dariusz Czwojdrak - ale odwiedzili nas potomkowie jednej ze wschowskich rodzin, działającego tutaj w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej doktora Paula Meiera, który przywiózł ze sobą do Wschowy zabytki z Hamburga. Podczas ewakuacji rodzina nie miała już możliwości, żeby je ze sobą zabrać i zostały we Wschowie. Tutaj służyły nowym mieszkańcom, a w pewnym momencie trafiły do Izby Pamiątek, a stamtąd do muzeum we Wschowie.

Na koniec oficjalnego otwarcia wystawy pani dyrektor Muzeum przedstawiła wszystkich pracowników Muzeum, obecnych i byłych muzealników. Wystawa będzie dostępna będzie dla zwiedzających  do 21 października 2018 r. w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej przy placu Zamkowym 2.

tekst: rak/foto: rak, MZW

REKLAMA

Komentarze (0)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl