TworzymyGłos Regionu

4 sposoby jak nie dać nabić się w butelkę i rozpoznać oryginalne części samochodowe

Piątek, 08 marca 2019 o 00:23, autor: 0 6027
4 sposoby jak nie dać nabić się w butelkę i rozpoznać oryginalne części samochodowe

Naprawa samochodu może się okazać sporym wydatkiem. Dlatego wielu z nas bardzo często sięga po części samochodowe, które są zamiennikami, a nie oryginałami. Musimy przy tym jednak bardzo uważać, ponieważ łatwo możemy trafić na podróbki. Jak tego uniknąć? Zapraszamy do lektury tekstu.

Niska cena to niepokojący sygnał

Oryginalne części samochodowe zazwyczaj są dość drogie, oczywiście wiele zależy od tego, co akurat wymieniamy. Przed zakupem nowej części warto rozeznać się na rynku, ile zazwyczaj one kosztują. To da nam dobrą bazę do tego, by zorientować się, czy ktoś nie próbuje nam sprzedać podróbki. Jeśli kupowany produkt byłby kilka razy tańszy, choć sprzedawca obiecuje, że jest oryginalny, domyślimy się, że nas oszukuje. Przykładem mogą być tarcze hamulcowe, które np. powinny kosztować 300 zł, a sprzedawane są za 50 zł. Jest to jasny sygnał, że ktoś nas chce nabić w butelkę.

Kupuj w sprawdzonych miejscach

Na częściach samochodowych bardzo łatwo jest oszukać, ponieważ mało kto jest w stanie odróżnić podróbkę od oryginału. Zrobi to tylko profesjonalny mechanik lub sprzedawca ze sporym doświadczeniem. Z tego powodu powinniśmy unikać kupowania produktów do samochodu z nieznanych i niesprawdzonych źródeł. Szerokim łukiem musimy omijać nieznane nam sklepy internetowe, które nie posiadają opinii lub mają sporo negatywnych. Szczególną uwagę zwróćmy również na portale aukcyjne i lokalne ogłoszeniowe. Niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaniemy na nich oszukani. Gdzie więc kupować części do auta? Przede wszystkim wybierajmy sklepy motoryzacyjne stacjonarne i on-line posiadające wielu, powracających klientów. Przykładem może być Motochemia.pl - sklep internetowy z częściami samochodowymi, posiadający również punkty stacjonarne.

Zamienniki vs. podróbki

Musimy jasno rozdzielić dwa pojęcia: zamienników i podróbek. Te pierwsze to oryginalne części samochodowe, tylko nie producenta naszego samochodu, a innego. Z kolei podróbki to produkty imitujące oryginalne części, w takich samych opakowaniach i z logiem firmy, której auto posiadamy. Tych powinniśmy bezwzględnie unikać. Niestety takie produkty nie posiadają odpowiednich atestów, nie są sprawdzane i tak naprawdę nie wiemy, jakiej jakości są. Kupowanie podróbek może doprowadzić do niszczenia innych części samochodowych oraz spowodować niemiłe sytuacje, np. nagłą awarię.

Zamienniki, czyli w pełni legalne, sprawdzane części mniej znanych producentów, mogą być takiej samej jakości jak oryginały, a przy tym kosztować sporo mniej. Jak to jest możliwe? Działa to na podobnej zasadzie jak w przypadku wszelkich innych produktów. Największe, rozpoznawalne marki sporo inwestują w reklamę i rozbudowaną dystrybucję. Koszty takich działań są oczywiście wliczane w ostateczną cenę kupowanej części. Płacimy więc nie tylko za sam produkt, ale i jego ładne opakowanie, reklamę, działania marketingowe czy eleganckie ekspozytory w sklepach. Jeśli chcemy obniżyć koszty remontu samochodu, nie tracąc przy tym znacznie na jakości, powinniśmy wybierać właśnie zamienniki.

Jak rozpoznać oryginalne części?

By rozpoznać oryginalne części samochodowe, musimy zwrócić uwagę na kilka czynników. Oprócz wymienionych już miejsca zakupu, ceny produktu, producenta, pozostają nam jeszcze opakowania i wszelkie oznakowania. Przyjrzyjmy się kupowanym pudełkom - czy wyglądają tak, jak powinny (te same kolory, lokalizacje logo, jego kształt, napisy). Potem musimy sprawdzić wybite numery. Niektóre części będą posiadały numery fabryczne, które łatwo da się zweryfikować u producenta. Błotniki, sprzęgła czy inne części powinny posiadać nabitą datę produkcji, numer seryjny i nazwę producenta. Jest to więc najprostsza metoda na sprawdzenie, czy kupowany produkt jest oryginalny. Może okazać się, że zamiast numerów zobaczymy symbole, ale u producenta na pewno znajdziemy informację, co one oznaczają i czy gwarantują, że część nie jest podróbką.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl