TworzymyGłos Regionu

1000 osób bezrobotnych i 400 miejsc pracy

Czwartek, 28 marca 2019 o 10:09, aktualizacja Piątek, 29 marca 2019 o 16:31, autor: 17 2037
1000 osób bezrobotnych i 400 miejsc pracy

Bezrobocie w Polsce od kilku lat spada. Jest to objaw dużego ruchu na rynku pracy oraz różnych działań aktywizujących. W ten schemat wpisuje się również powiat wschowski – mówi Andrzej Nowicki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Wschowie.

Stopień bezrobocia na terenie powiatu wschowskiego omówił na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Szlichtyngowej - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Wschowie.

Województwo lubuskie jest w środku stawki jeżeli chodzi o poziom bezrobocia. Liderem jest województwo wielkopolskie. Nieco ponad 3% osób bezrobotnych. Największe bezrobocie odnotowane jest w województwie warmińsko-mazurskim oraz w południowych województwach Polski. Tutaj poziom sięga około 10%.

W województwie lubuskim poziom bezrobocia jest zróżnicowany.

- Na 12 powiatowych Urzędów Pracy w województwie lubuskim, nasz powiat jest w środku stawki. Samo województwo jest w dobrej sytuacji, jeżeli chodzi o poziom bezrobocia, bo stanowi on około 6,2 procent. Ten poziom został osiągnięty w ostatnich latach, bo wcześniej wyglądało to trochę gorzej – mówił Andrzej Nowicki dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Wschowie.

Na koniec lutego poziom bezrobocia w powiecie wschowskim wynosi 8,7 procent.

- To jest dość wysoki wskaźnik – mówił dyrektor – i można powiedzieć, że zauważa się pewien trend. Polega on na tym, że owszem spada poziom bezrobocia, ale w niektórych powiatach przebiega to szybciej. U nas ten poziom bezrobocia spada zdecydowanie wolniej w porównaniu do innych powiatów województwa lubuskiego i można by powiedzieć, że jest to niepokojące.

Dyrektor jednak podkreślał, że tak mówi statystyka. Jego zdaniem nie do końca oddaje realną sytuację.

- Liczba osób bezrobotnych w powiecie wschowskim, to około 1000 osób. W całym województwie mamy zarejestrowanych 26 tysięcy osób. Na poziomie całego kraju mamy nieco powyżej jednego miliona osób bezrobotnych.

Zdaniem dyrektora ten fakt nie jest dzisiaj społecznym problemem.

- Powiatowy Urząd Pracy we Wschowie oferuje codziennie około 400 miejsc pracy – mówi Andrzej Nowicki – mamy zatem 1000 bezrobotnych i 400 miejsc, które czekają na kandydatów. Trzeba sobie jednak koniecznie uświadomić, że rynek pracy na poziomie powiatu, województwa i kraju jest zapełniany przez cudzoziemców.

W 2018 roku – jak mówił dyrektor PUP – na terenie powiatu wschowskiego pracowało około 3 tysiące cudzoziemców. Najwięcej w gminie Sława. Przeważająca część pochodzi zza wschodniej granicy, ale zdarzają się osoby spoza Europy – np. z Nepalu, czy z Indii.

- Również w Szlichtyngowej zdarza się, że zatrudniani są obcokrajowcy. Jest ich w tej chwili około 200 osób. Teoretycznie więc problem bezrobocia w powiecie byłby rozwiązany, gdyby nie napływ obcokrajowców, ale tak naprawdę ten czynnik nie ma żadnego wpływu na to, jak wygląda w powiecie bezrobocie. Problem polega na tym, że brakuje dobrze płatnych ofert pracy.

Dyrektor zaryzykował również taką tezę, że w takich małych miasteczkach, jak Wschowa, Sława, Szlichtyngowa osoby z wysokimi kwalifikacjami nie znajdą sobie pracy. Pod tym względem te miejscowości niczym się od siebie nie różnią.

(rak)

REKLAMA

Komentarze (17)

avatar

avatar
~Aaa
28.03.2019 10:28

Niestety nie pracują tylko leniwi i z wymaganiami płacowymi jak w sejmie

avatar
~Leniwa
28.03.2019 10:37

Leniwi !!! Te oferty po przeliczeniu są poniżej najniższej krajowej. Chciał/a byś rypać 6 dni w tygodniu z nockami i nawet nie mieć najniższej krajowej?

avatar
~Darek
28.03.2019 12:24

To proponuje założyć własną firmę i przestać narzekać a nie tylko wymagania z kosmosu i najlepiej nic nie robić. Dla niezarejestrowanych w urzędzie i odmawiajacych podjecia pracy nie powinno być żadnych pomocy socjalnych 500+ na węgiel itd.

avatar
~Adaś
28.03.2019 11:17

Długo kluczył p. dyrektor PUP aż przemówił prawdą ….. praca jest ale za niewielkie pieniądze, harówa za psi grosz ale Ci ze wschodu nie mając wyjścia biorą i taką. My Polacy jeszcze nie tak dawno sami byliśmy takimi Gastarbeiterami, za niewielką stawkę robiło się wszystko . Było minęło. Natomiast jest wielce niepokojącym fakt, że Pan jako osoba odpowiedzialna za ten sektor społeczny tak lekko stawia tezę - osoby z wysokimi kwalifikacjami nie znajdą sobie pracy w tym powiecie. Stwierdzam , że to powinien być wstyd dla Pana, że po tylu latach transformacji osoba za to odpowiedzialna mówi publicznie do młodych wprost ….. "spieprzajcie", na "ojcowiźnie" nic po Was. To naturalnie jest przez ze mnie przekoloryzowane ale stan rzeczy jest oczywisty..... brak priorytetowej formy regionu nie daje optymistycznego "wiaterku". Adaś

avatar
~Marcin
28.03.2019 11:54

Bezrobocie we Wschowie?śmieszne roboty jest w brut można wybierać i przebierać nie pracują tylko nieroby. Ja jakbym nie miał dobrze płatnej pracy to bralbym co jest i szukał lepszej a nie siedział na bezrobociu i czekał na kasę z opieki.do pracy...

avatar
~Prawda sama się wyzwoli !
28.03.2019 12:01

Jak to możliwe, że takie Biuro jak tego p. referenta ( bo na dyrektora to nie wygląda?), bo jaki prawdziwy Dyrektor byłby wstanie ograniczać się jedynie do rocznych wystąpień i informować już poinformowanych co spada?, jak spada? i ile jest miejsc pracy - ale jakich i dla go go ? - czy taki p. dyrektor co to, to to informuje którąś z tych posad by podjął jakby nie był na tej ciepłej posadce ?. Jak w XXI wieku może istnieć takie biuro i to na koszt podatnika?. Jakie koszty rocznie generuje ta posadka dyrektora i całego jego biura ?, bowiem jeśli by miało tak pracować jak pracuje na własny koszt, to nie wiem czy p. dyrektor już po 6 m-cach i jego biuro nie przeszło by na B E Z R O B O C I E !!!!. A tak - na koszt podatnika - można improwizować te banialuki o potrzebie istnienia Urzędy Pracy w Powiecie !!!. Żenad, że wyborcy i bezrobotni na to pozwalają, że takie biuro funkcjonuje na ich koszt !

avatar
~do Adasia
28.03.2019 12:21

Oj nie przesadzaj, jest też odwrotny kierunek. Przyjeżdżają do nas nawet z Wrocławia do pracy.

avatar
~ktoś
28.03.2019 16:41

Pozdrawiam. Ja wychodzę do pracy codziennie o 6 rano. Na moim osiedlu do pracy wychodzi około 4 osób a jest to osiedle na 50 rodzin. Powiem tak , nasza Wschowa ma wiele etatów na pracę ale po co pracować jak 500+ jest. Rząd powinien dać 500+ jak rodzice pracują . Zfinansować żłobki i przedszkola . Niech Rafalska więcej daje to u nas ukraińcy, pakistan, indie itp. będa pracować a wschowianie na 500+. To jest życie. Ja tego nie rozumiem . Władz dała i obiecuje aby wygrać wybory. Powodzenia .

avatar
~do "ktoś"
28.03.2019 17:57

Na kolejnych wyborach zagłosuj tak aby to zmienić

avatar
~FWS
28.03.2019 20:12

Skoro we Wschowie bezrobocie jest tak małe to po co w ogóle takie instytucje jak PUP? Utrzymanie budynku, dyrektora i tylu pracowników to są olbrzymie koszty. A Pan dyrektor pracuje jak prawdziwy dyrektor, do pracy przychodzi po 7, a do domu jedzie już po 14

avatar
~DO-do"ktoś"
28.03.2019 21:04

Ty tak na poważnie?, mam czekać 5 lat - czy cie por........ o !. To, należy już działać na jesień 2019 roku z połączeniem do wyborów parlamentarnych należy zorganizować referendum "referendum oszczędnościowe" - pogonić to kolesiostwo !. Nara !

avatar
~Kumaty
29.03.2019 07:08

To zrób i skończ w końcu te gadkę. Kto będzie miał jaja jak Stasiak za poprzedniej kadencji? Jak nie Ty to zamilcz i nie odzywaj się w temacie referendum. Kozak w necie p.... w świecie.

avatar
~Do ciebie - "Do- do ktoś"
29.03.2019 08:42

Czytaj ze zrozumiem , nie za 5 lat tylko teraz , na jesień . Nie pij tyle to zrozumiesz każde zdanie.

avatar
~Wszystko dzięki PiS
29.03.2019 15:44

Znam sporo ludzi którzy dzięki 500 poszli do pracy . Stać ich teraz na żłobek . Zarabiają płacą składki podatki , i wszystko zwraca się Państwu ... Bezrobocie spadło wszystko jest dobrze . Konkretna robota PiSu .

avatar
~Tak samo
29.03.2019 16:11

Tak samo moja siostra . Dzięki 500 poszła do pracy najpierw najniższa wiadomo ale teraz zarabia tyle że płaci 900 zł składek , czysty zysk dla Gospodarki

avatar
~CHICHOT !!!
04.04.2019 14:03

Jak to się ma do ogłoszeń zakładów pracy na naszym terenie prowadzonych w mediach, np. na tej samej stronie jest ogłoszenie HZZ Osowa Sień w poszukiwaniu pracowników do" opieki nad bydłem", a istnienie takiego Biura jakie reprezentuje ten pan ....?. Każdy zakład pracy ma swoje biuro do zatrudniania i przyjmowania pracowników tak więc prowadzenie i utrzymywanie dodatkowo Powiatowego Urzędu Pracy we Wschowie jest ewidentnym wyrzucaniem pieniędzy w B Ł O T O !!!!. To jest wprost administracyjny sabotaż i bezmyślne wydawanie pieniędzy na utrzymanie takiego urzędy w sakli powiatu nie mówiąc i w sakli całego kraju!!!!. Wystarczy te (...) URZĘDY zlikwidować i JUŻ SIĘ ZNAJDĄ PIENIĄDZE na podwyżki dla NAUCZYCIELI !!!!, bowiem nauczyciel to przyszłość każdego NARODU w danym państwie...!!!!. To jest żenujące aby w dzisiejszych czasach utrzymywać Urzędy Pracy - tzw. Pośredniaki !!!!. Wstyd dla tej Demokracji i Państwa. Pisze to rodzić, który widzi potrzebę pomocy nauczycielom ....!

avatar
~mieszkaniec
06.04.2019 10:04

na stronie internetowej PUP ,nie ma 400 miejsc pracy codziennie, jeżeli tak byłoby ,to nie powinno być bezrobocia , nawet ogłoszenie praca w ochronie jest nieaktualne. Dla osób niepełnosprawnych nie ma pracy na terenie Wschowy

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl