,,Nazywam się Khan" w ramach II Wschowskiego Dnia Autyzmu
Środa, 13 czerwca 2012 o 16:52, autor: rk 4
Młodzież ze wschowskich szkół obejrzała dzisiaj w Centrum Kultury i Rekreacji film Nazywam się Khan w ramach II Wschowskiego Dnia Autyzmu. Jest to kolejna propozycja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, który na problemy autyzmu wśród osób dorosłych i dzieci próbuje uwrażliwić lokalną społeczność
Niemal trzy godziny wschowska młodzież spędziła w sali widowiskowej, bo tyle mniej więcej czasu trwała indyjska produkcja Nazywam się Khan. Wybrałyśmy ten film - mówi Joanna Nowaczyk z SOSW we Wschowie - ponieważ główny bohater choruje na zespół Aspergera. Jest to najlżejsza postać autyzmu, dzięki czemu bohater w miarę poprawnie funkcjonuje.
Film ciekawie ukazuje wszystkie problemy - dodaje Grażyna Nowek z SOSW - z jakimi osoba z zespołem Aspergera na co dzień się zmaga.
Natomiast w piątek (15 czerwca) na Osiedlu o godzinie 21.45 - najgłośniejszy film, poświęcony autyzmowi, czyli Rain Man z niezapomnianą rolą Dustina Hofmana. O tej roli, po premierze filmu, mówiło się bardzo dużo. Hoffman przygotowując się do zagrania, spotykał się z osobami chorymi i - jak twierdzą znawcy filmu - w efekcie zagrał tak, jakby rzeczywiście był osobą autystyczną. Seans odbędzie się na skwerze pomiędzy blokami przy ul. Jagiellońskiej 2 a ul. Królowej Jadwigi 1
Poza piątkowym filmem Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przygotował też wspólnie z wolontariuszami z I LO we Wschowie happening uliczny, podczas którego między innymi będą rozdawane ulotki informacyjne. Happening będzie miał miejsce w sobotę o godzinie 11.00 i tego samego dnia o 17.00 w sali widowiskowej CKiR wystąpi zespół Okład z Bagna.
21 i 22 czerwca w godzinach od 10 do 12 w Powiatowym Centrum Rehabilitacji przy Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym odbędą się konsultacje dla rodziców.
Zapraszamy na konsultacje - mówi Joanna Nowaczyk - wszystkich rodziców, którzy zauważają u swoich dzieci jakieś niepokojące sygnały. Dziecko nie mówi, ma problemy komunikacyjne lub używa np. zabawek i inne przedmioty w sposób niefunkcjonalny. Warto wtedy przyjść do nas na konsultacje.
Warto dodać, że konsultacje są dla wszystkich rodziców, nie tylko dla osób, podejrzewających autyzm u swoich dzieci. Będzie potrzebny logopeda - mówi Nowek z SOSW - lub ktoś z rehabilitacji ruchowej lub jakiś inny specjalista, to oczywiście będzie można liczyć na jego pomoc.
(rak)
Gratulacje za inicjatywę i pomoc osobom, które zmagają się z problemami rozwojowymi swoich najbliższych! Może warto by było utworzyć na stałe przy SOSW Specjalistyczny Punkt Konsultacyjny skierowany do rodziców, nauczycieli szkół masowych,czy przedstawicieli instytucji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi czy zagrożonych niepełnosprawnością.
Byłoby fajnie ale nie oszukujmy się, że nauczyciele szkół masowych nie są zainteresowani doświadczeniami nauczycieli z SOSW. Po pierwsze lubią udawać że takich dzieci w ich szkołach nie ma, po drugie nauczyciele robią studia podyplowoe z oligofrenopedagogiki czyli podkładka jest( bo wiedzy niestety niekoniecznie, a doświadczenie nie jest im potrzebne bo i tak nie ma indywidualnej pracy z dzieckiem. Takie miejsce jest ważne dla rodziców, którzy później mogliby walczyć o należytą pracę z dzieckiem z trudnościami w szkołach masowych
Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl