TworzymyGłos Regionu

reklama

Nauczyciele w powiatowych placówkach mogą być zadowoleni z wynagrodzeń

Czwartek, 14 lutego 2013 o 10:09, autor: 11
Nauczyciele w powiatowych placówkach mogą być zadowoleni z wynagrodzeń

Nauczyciele pracujący w powiecie wschowskim, zarabiają bardzo dobrze, znacząco ponad średnią wymaganą przez ustawę – tak na ostatniej sesji rady powiatu wschowskiego mówił starosta Marek Borczyka, przedstawiając radnym sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w placówkach, prowadzonych przez powiat wschowski za rok 2012

Łączna średnia wynagrodzeń – mówił Starosta Marek Boryczka – jest większa od wymaganej o około milion złotych. Starosta podkreślał, że placówki oświatowe pracują wzorowo, a za taką pracę trzeba dobrze wynagradzać.Struktura zatrudnienia, zależna od dyrektorów placówek jest racjonalna, dzięki czemu nauczyciele mogą być zadowoleni z wynagrodzeń. W związku z tym nie musieliśmy wypłacać tak zwanej czternastej pensji – tłumaczył starosta – nigdy tego nie robiliśmy i w tym roku jest podobnie. A to znaczy, że ustawowe obowiązki wypełniamy w sposób należyty. Z tak postawioną diagnozą nie zgadzał się radny Leon Żukowski. Z podobnego sprawozdania za rok ubiegły wynikało – mówił radny – że ponad to, co nauczycielom się należy zgodnie z prawem, wypłacono łącznie 794 tys.. W tym roku jest to kwota 995 tys. A więc o 200 tys. więcej. Radny zgodził się z opinią, że za dobrą pracę należy się odpowiednie wynagrodzenie. Ale – mówił Żukowski – mieszkańcy powiatu nie składają się z samych nauczycieli. Według radnego, który powoływał się na ogólnopolskie dane za lata 2008-2012 średnia płac wśród nauczycieli podnosiła się według następujących danych – stażyści – 80%, kontraktowi – 60%, mianowani i dyplomowani – 40%. Lwia część pensji nauczyciela – podkreślał radny – jest wypłacana przez władze centralne. Nie ma żadnej grupy zawodowej – mówił radny – która w tym czasie miałaby choćby w połowie taki wzrost płac. W związku z tym radny wyrażał opinię, że przy takim wzroście płac, dodatkowe środki dla nauczycieli w obecnej sytuacji ekonomicznej powiatu wschowskiego, należy kierować gdzie indziej. Zdaniem Żukowskiego w sytuacji, kiedy powiat ma zobowiązania finansowe w postaci zaciągniętych kredytów, należałoby raczej zmniejszać kwotę dopłat do pensji nauczycieli, a przeznaczyć je na spłatę zobowiązań. Według pana – odpowiadał radnemu Starosta – powinniśmy szkoły zamykać, wtedy te wydatki byłyby dużo mniejsze. Ale póki szkoły funkcjonują, to za każdą godzinę przepracowaną należy nauczycielowi zapłacić. I tak właśnie robimy. A dzięki temu – mówił Boryczka – że dyrektorzy prowadzą racjonalny nabór na stanowiska nauczycieli, nauczyciele zarabiają zdecydowanie więcej, niż tego wymaga średnia krajowa. Ale gdyby mieli tylko gołe etaty, bez nadgodzin, zapewne nie wypełnilibyśmy ustawowego obowiązku. Starosta wspomniał również, że w tym roku związek zawodowy nauczycieli wnioskował o podwyżki, ale – jak mówił Marek Boryczka – właśnie w związku z sytuacją ekonomiczną, ustaliliśmy, że w tym roku, powiat nie podniesie pensji nauczycielom. Więc – kończył starosta – są to konkretne działania, które ograniczają wydatki starostwa. (rak)
REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (11)

avatar

avatar
~Jan --------------
14.02.2013 11:33

Czy ktoś kiedyś zająknął się na temat jakości nauczania we wschowskich szkołach?

avatar
~...widz
14.02.2013 12:00

Pozamykać małe placówki wiejskie!!!Podstawić autobusy!!!! Nie tylko w tej gminie zresztą!!!Trzymają się rękami i nogami na wioskach tych szkół i tylko koszta ciągną niepotrzebne!!!

avatar
~Jan --------------
14.02.2013 13:41

Prywatne szkoły katolickie - tego brak we Wschowie. Może by tak nasi wybrańcy, którzy tak ochoczo padają na kolana przed Panem Bogiem , pomyśleli cośkolwiek w tym kierunku.

avatar
~I TAK DALEJ...
14.02.2013 16:08

Szkoły i nauczyciele są potrzebni i tyle. Bez tego co Wam, mi zostanie? Stawianie tylko na kasę i obrona, że ciężkie czasy, że długi, jest śmieszne. Proponuję radnym zabrać półroczne wypłaty i wstrzymać wypłatę nagród takich i innych:) A potem zobaczymy, że za to można utrzymać jedną szkołę i miejsce kształcenia naszych dzieci. A jeżeli uważacie, że tak nie można, to zostawcie w spokoju również szkoły. Ale ...

avatar
~:P
14.02.2013 16:10

Oj Pan Ż. chyba ma złe wspomnienia z czasów szkolnych i teraz do pieca dowala

avatar
~panie Żukowski
14.02.2013 16:23

nasz powiat składa się z sprzedawców, nauczycieli, księży, bezrobotnych i RADNYCH - nic więcej nasz POWIAT/ GMINA nic nie potrafi nam mieszkańcom zaproponować

avatar
~An
14.02.2013 18:43

A może by tak zapytać rodziców dzieci czy są zadowoleni z pracy nauczycieli

avatar
~do "panie Żukowski"
14.02.2013 19:11

...a p. Żukowski to też RADNY (?)

avatar
~ziuta
15.02.2013 22:23

do Jana: Przecież wszystkie szkoły są w tym kraju katolickie. W każdej są lekcje religii. To czego Jan oczekuje? A może właśnie należałoby odwrotnie? Wyprowadzić religię do salek katechetycznych. I w szkołach byłoby więcej czasu na inne przedmioty, i kościół być może odzyskałby szacunek. Z religią w szkołach zaczyna być jak z komuną: im więcej jej jest, tym bardziej ma się ochotę z niej wyswobodzić.

avatar
~ziuta
15.02.2013 22:28

A tak poza wszystkim Panie Janie: im bardziej ktoś pada na kolana i obnosi się ze swoja religijnością tym bardziej należy się przed nim mieć na baczności. Jest takie stare powiedzenie "modli się pod figurą, a diabła ma za skórą" i ono wciąż jest aktualne.

avatar
~Ja
04.03.2013 21:27

Tak wynagrodzenia nie adykwatne do wykształcenia. Np w jed....ach pensje maja takie jak po studiach nauczyciele z wyższym ale wyższego wykształcenia nie mają.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl