TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Najskuteczniejsze sposoby nauki do matury z chemii

Czwartek, 30 września 2021 o 20:41, autor: 0
Najskuteczniejsze sposoby nauki do matury z chemii

Matura z chemii wcale nie musi być wielkim wyzwaniem. Wręcz przeciwnie, jeśli zadania i eksperymenty, przeprowadzane podczas lekcji, sprawiały Ci niezwykłą frajdę, to Twój wybór przełoży się na naprawdę zadowalający wynik z końcowego egzaminu. Zapał i dobre chęci jednak zdecydowanie tutaj nie wystarczą. Jeśli zastanawiasz się więc, jak skutecznie przygotować się do matury z chemii, to pod spodem znajdziesz kilka praktycznych wskazówek.

1. Skrupulatnie opracuj wszystkie zagadnienia

Jeśli czytasz to na kilka miesięcy przed maturą, to z pewnością czujesz, jak stres i nerwy wielką gulą podchodzą Ci do gardła. No bo jak tu z wszystkim zdążyć, skoro do powtórki jest materiał również z poprzednich lat? Właśnie dlatego przygotowania należy zacząć dużo wcześniej.

Musisz mieć notatki, ale także obszerne opracowania, do których możesz zawsze wrócić przy cyklicznych powtórkach materiału. Zagadnienia warto też wcześniej utrwalać jeszcze z jednego ważnego względu. Masz czas na wyjaśnienie trudnych kwestii, których nadal nie rozumiesz. Tutaj możesz szukać wsparcia u osób udzielających korepetycji. Dobrym wyjściem są też kursy maturalne online. Na przykład pod frazą: „kurs maturalny chemia” znajdziesz ciekawe portale internetowe, gdzie uzyskasz dostęp do kompleksowej wiedzy i zagadnień, poruszanych na egzaminie maturalnym. Warto z tego skorzystać, zwłaszcza jeśli nie potrafisz już odnaleźć materiałów dydaktycznych z II czy III klasy szkoły średniej.

2. Zainwestuj w dobre książki

Nie łudź się, że zajęcia szkolne wystarczą, by egzamin zdać na 100%. Dlatego, jeśli decydujesz, że to właśnie z chemii napiszesz egzamin maturalny, to zajrzyj też do dodatkowych pomocy naukowych. Nie opieraj się tylko i wyłącznie na bibliotece, chyba że trafisz tam na nowsze, poprawione wydania. Zerknij za to, co nowego w temacie oferuje pobliska księgarnia i skonsultuj swoje wybory z nauczycielem. Na pewno doradzi Ci, co wybrać i w jaki sposób pogłębiać swoją wiedzę.

Możesz też sprawdzić jakie zadania czekały na maturzystów w poprzednich latach. Arkusze maturalne z chemii dostępne są bowiem w sieci bezpłatnie. Wykorzystaj je, ponieważ są dobrym treningiem dla umysłu, ale też przydatną informacją, jakie publikacje i książki wybierać, by kompleksowo opanować wymagany materiał.

3. Codziennie rozwiązuj zadania

Matura to nie tylko sprawdzenie wiedzy teoretycznej, ale również praktycznej. Także na chemii nie unikniesz trudnych i trudniejszych zadań, które w określonym czasie musisz rozwiązać. Tu znów warto wyjść poza programowe minimum szkolne i sięgnąć po zadania, opracowane specjalnie dla maturzystów.

Pierwszą pomocą będą różnego typu strony online. Znajdziesz ich całkiem sporo np. pod hasłem „zadania maturalne chemia”. Warto jednak wybierać szczególnie te, które są dedykowane maturzystom i opracowane przez doświadczonych nauczycieli czy korepetytorów. Jeśli masz apetyt na więcej, to znów w księgarni znajdziesz kilka całkiem świetnych pozycji z zadaniami do matury.

Inną opcją jest zapisanie się na kółko z chemii, gdzie z pewnością też uzyskasz dostęp do różnego typu zadań. Często warto wykorzystać wszystkie opcje jednocześnie, ponieważ wtedy masz szansę zmierzyć się z zadaniami na różnym poziomie trudności i przekonać się, czy jesteś dobrze przygotowany do egzaminu.

4. Znajdź czas na powtórki

Im więcej czasu wygospodarujesz na powtórki i rozwiązywanie zadań, tym lepiej opanujesz cały materiał. Sprawdzoną metodą jest regularne uczenie się, ale w krótszym czasie. Np. dziennie poświęć jedną godzinę, zamiast na miesiąc przed maturą uczyć się przy litrach kawy do północy, by na drugi dzień, stwierdzić, że w głowie panuje jeden wielki bałagan. Po każdej powtórce, rozwiąż też kilka ćwiczeń z danego tematu. To najlepszy sposób na sprawdzenie znajomości tematu.

W Internecie znajdziesz wiele pomocnych materiałów (jak choćby na stronie DawidUczy.pl), a więc będzie na czym trenować. Nie bój się do nich sięgać, a kwestie budzące wątpliwości rozwiązuj z korepetytorem, nauczycielem, albo z kolegą z klasy. Natomiast przed samym egzaminem musisz być optymalnie wypoczęty, dlatego zafunduj sobie wtedy przynajmniej jeden dzień błogiego lenistwa.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl