TworzymyGłos Regionu

Najlepsza Baba Wielkanocna z Ciosańca

Poniedziałek, 26 marca 2018 o 16:08, aktualizacja Środa, 28 marca 2018 o 13:07, autor: 1 3238
Najlepsza Baba Wielkanocna z Ciosańca

Pięknie ozdobione stoły, zastawione wielkanocnymi wypiekami. Babki, mazurki, baranki, jajka, zajączki... A to wszystko podziwiać można było na XVII Gminnym Konkursie Wypieków Wielkanocnych, który odbył się 25 marca w Łupicach.  

Tegoroczna edycja konkursu odbyła się w Domu Weselnym Amorre w Łupicach, a wystawę poprzedziła msza święta. Burmistrz Sławy, Cezary Sadrakuła, oraz Celina Margowniczy uroczyście przywitali przybyłych gości i uczestników konkursu. Tradycyjnie, wydarzenie urozmaicone było koncertami. W trakcie degustacji i obrad jury, dla zgromadzonych wystąpił Zespół Pieśni i Tańca z Krzepielowa oraz zespół wykonujący poezję śpiewaną pn. “To My”. Podczas wydarzenia goście mieli możliwość zakupienia wypieków oraz dekoracji wykonanych przez uczestników konkursu.

Konkurs Wypieków Wielkanocnych zapisał się już w świadomości mieszkańców gminy jako tradycja, którą należy kultywować.  

- Konkurs ten jest zarówno  promocją, integracją jak i kultywowaniem tradycji. W tych różnych wypiekach są zapisane myśli naszych przodków, członków rodzin. Jest też rywalizacja, nie oszukujmy się - zaznaczył burmistrz Sławy.

Jury w trakcie godzinnej degustacji musiało spróbować i ocenić  56 kawałków ciasta. Jak mówi Cezary Sadrakuła, który we wcześniejszych latach również zasiadał w komisji, wybór ten jest ogromnie trudny, ale z roku na rok poziom konkursu jest coraz wyższy. Tomasz Krzymiński, dyrektor Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku, członek jury wyjawił, że konkurs jest całkowicie anonimowy, a komisja próbuje ciast z numerkami, nie wiedząc kto je upiekł.

Mimo, że konkurs ten sam, wypieki co roku wyglądają i smakują nieco inaczej.

- Trendy z biegiem lat zmieniają się, a panie biorące udział w konkursie, szukają ich i stosują w swoich wypiekach aby zaskoczyć komisję. W cieście musi być  coś, co sprawia, że jury się zatrzymuje i mówi TAK, TO JEST TO - wyjaśnia Tomasz Krzymiński.

Konkurs odbył się w trzech kategoriach: Baba Wielkanocna, mazurek oraz sernik. Dodatkowo oceniono również aranżacje stołów wystawowych. Na laureatów czekały nagrody w postaci sprzętów kuchennych. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek.

W kategorii Baba Wielkanocna, zwyciężyła pani Wioletta Malon, mieszkanka Ciosańca, co oznacza, że w przyszłym roku wydarzenie odbędzie się właśnie tam.

Na zakończenie Burmistrz Sławy złożył zgromadzonym wyjątkowe życzenia na zbliżające się Święta Wielkanocne. Cezary Sadrakuła życzył przede wszystkim jak najwięcej słońca, wspaniałej, rodzinnej atmosfery i przemoczonego dyngusa.

Więcej w materiale filmowym.

(Julka)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~lili
27.03.2018 10:12

Byłam, widziałam. Brawo Ciosaniec!!! Brawo Pani Wioletto!!! Babka cytrynowa była naprawdę pyszna. Zasłużona wygrana.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl