TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Na czym polega recykling elektroodpadów? Kto się tym zajmuje?

Piątek, 29 maja 2020 o 15:10, autor: 2
Na czym polega recykling elektroodpadów? Kto się tym zajmuje?

Recykling elektroniki i zużytego sprzętu elektrycznego ma fundamentalne znaczenie dla poprawy stanu środowiska naturalnego. Urządzenia elektroniczne i elektryczne, które nie trafiają do utylizacji, ale na składowiska czy dzikie wysypiska to ogromne zagrożenie dla ludzi i ekosystemu. Elektroodpady zawierają spore ilości elementów niebezpiecznych, np. rtęć, a postępowanie z takimi substancjami wymaga szczególnej ostrożności. Z drugiej strony coraz bardziej zaawansowane metody recyklingu sprzętu elektronicznego i elektrycznego przynoszą spore korzyści środowiskowe i ekonomiczne. Dzięki profesjonalnej utylizacji elektroodpadów odzyskać można wiele ważnych surowców, w tym cenne metale szlachetne. Jak dziś wygląda w praktyce recykling elektroniki?

Segregacja i zbiórka elektroodpadów to ważny krok w kierunku ich recyklingu

Utylizacja elektrośmieci nie jest możliwa bez ich właściwej selekcji. Zepsuty czy nieużywany sprzęt elektryczny i elektroniczny nie powinien trafić do pojemnika na odpady zmieszane, czy metal ani zalegać w piwnicach albo na strychach. Zbiórką elektrośmieci zajmują się wyspecjalizowane punkty utylizacji sprzętu elektronicznego. W każdej gminie działa PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie powinny trafiać elektrośmieci. Można także elektronikę czy sprzęt AGD przekazywać do sklepów, które sprzedają tego rodzaju urządzenia. Zakłady przetwarzania, producenci i sprzedawcy zaś przekazują elektronikę do specjalistycznych firm zajmujących się recyklingiem odpadów. Firmy tego rodzaju oferują zarówno bezpieczny odbiór, jak i utylizację sprzętu elektronicznego.

Jak przebiega utylizacja elektrośmieci?

Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego prowadzony jest przez wyspecjalizowane firmy, bo tylko one dysponują wystarczającą wiedzą, doświadczeniem oraz infrastrukturą, by utylizacja elektroodpadów przebiegała w sposób bezpieczny i efektywny. Już sam demontaż elektroniki, który rozpoczyna proces recyklingu, wymaga zastosowania specjalistycznych metod, technologii i zasobów ludzkich. Maszyny do recyklingu elektroniki to niezwykle zaawansowany technicznie sprzęt. W Polsce liderem na rynku w obszarze recyklingu elektroodpadów jest zakład przetwarzania Stena Recycling we Wschowie, wyspecjalizowany w odzysku materiałów szlachetnych. W zakładzie tym pracuje kilkanaście linii produkcyjnych, które umożliwiają głęboką separację metali bazowych, szlachetnych, złomów żelaznych, tworzyw sztucznych i innych wartościowych surowców. W Stena Recycling utylizacja odpadów rozpoczyna się od przetwarzania wstępnego, podczas którego dla większej precyzji ręcznie usuwane są z elektrośmieci materiały niebezpieczne. Następnie przeprowadza się demontaż sprawnych elementów, które można ponownie użyć jako części do nowych produktów. Kolejny etap polega na odseparowywaniu poszczególnych frakcji surowców przeznaczonych do odzysku. Stosuje się w tym celu tradycyjne metody rozdrabniania, ale również nowoczesne techniki separacji sensorycznej. Finalnie odzyskane w ten sposób wysokiej jakości surowce wtórne Stena Recycling przekazuje odlewniom, hutom i producentom innych dóbr z całego świata. Elektrośmieci dzięki temu nie trafiają na składowiska, wytwórcy mogą w łatwiejszy sposób pozyskać deficytowe surowce, a naturalnie występujące złoża pozostają nietknięte.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~Sąsiad z Kazimierza Wielkiego
10.06.2020 17:19

A czemu te srebrne folie ze stena lecą na moja działkę.

avatar
~???
12.06.2020 23:25

Nas karza za niestaranną segregację śmieci a zza granicy przywożą śmieci i wywalaja wszystko jak leci.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl