Do czego służy waga samochodowa?
Główny cel, do którego wykorzystywana waga samochodowa, jest dosyć oczywisty. Chodzi przede wszystkim o dokładnie określenie masy danego pojazdu. Ponadto niezwykle istotne jest to, by sprawdzić, ile waży przewożony towar. Niezwykle ważne jest to, by w trakcie sprawdzania masy, pojazd zatrzymał się na chwilę. Tylko dzięki temu możliwe jest otrzymanie dokładnych danych. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że określenie wagi pojazdu lub towaru, nie służy jedynie zdobyciu kolejnych informacji. Niezwykle ważne jest też to, by korzystać z niezawodnych wag. Dzięki temu zawsze będzie wiadomo, że pokazuje prawdziwy wynik. Sprawdzony sprzęt można znaleźć między innymi na stronie: tamtrongroup.com/pl/wszystkie-produkty.
Jaki jest cel pomiaru masy pojazdów lub przewożonych towarów?
Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo na drodze. Samochód, który jest przeładowany stanowi realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Zatem niezwykle ważne jest to, by kontrolować masę pojazdów drogowych oraz kolejowych. Jednak nie jest to jedyna funkcja, którą spełniają pomiary masy pojazdu oraz towaru.
Określenie dodatkowych opłat
Warto zwrócić uwagę na fakt, że dokładny pomiar masy towaru, który jest przewożony w samochodzie osobowym lub ciężarowym, pomaga w ustaleniu dokładnej kwoty związanej z dodatkowymi opłatami. Przede wszystkim dotyczy to różnego rodzaju opłat przewozowych, czyli między innymi cła.
Z czego składa się waga samochodowa?
Dokładna budowa wagi samochodowej zależy przede wszystkim od konkretnego modelu. Dzięki temu niektóre rodzaje urządzeń są zaopatrzone w dodatkowe elementy, które jeszcze bardziej poprawiają wydajność oraz czas pracy. Jednak istnieją też części, które należą do podstawowego wyposażenia wag samochodowych.
Podstawowe elementy budowy wagi samochodowej
- Mierniki wagowe – służą przede wszystkim do przekształcenia wartości elektrycznej na konkretną masę. Uzyskane dane są pokazywane na wyświetlaczu lub przesyłane do komputera.
- Czujnik tensometryczny – zmienia wartość mechaniczną na elektryczną.
- Uszczelki – ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona przed zabrudzeniami, które mogłyby wpłynąć na ostateczny wynik pomiaru.
Dodatkowe elementy wyposażenia wag samochodowych
- Komputer – dzięki niemu oraz specjalnemu oprogramowaniu, możliwy jest dokładny odczyt danych, ale też dopasowanie wyników do określonych pojazdów.
- Szlabany – są sterowane indywidualnie lub automatycznie, służą do kontroli wjazdów i wyjazdów samochodów.
- Kamery – dzięki nim nagrywany jest cały proces związany z pomiarem masy, ale również poruszaniem się pojazdów osobowych oraz ciężarowych.