TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Na co zwrócić uwagę wybierając faktoring?

Środa, 06 kwietnia 2022 o 00:09, autor: 0
Na co zwrócić uwagę wybierając faktoring?

Na rynku dostępne są bardzo przydatne narzędzia finansowe dla przedsiębiorców. Jednak wielu z nich korzysta wyłącznie z kredytu lub leasingu, nie znając korzyści, jakie daje faktoring.

Faktoring to wykup przez Faktora, czyli podmiot świadczący usługę, nieprzeterminowanych wierzytelności należnych Twojej firmie od kontrahentów z tytułu dostawi usług. Błędnie uważa się, że ten instrument finansowy dedykowany jest dla większych przedsiębiorstw. Faktoring Monevia udowadnia, że z tego rozwiązania mogą korzystać także mikro i małe przedsiębiorstwa.

Jakie są rodzaje faktoringu?

Na rynku dostępne są różne rodzaje faktoringu. Różnią się od siebie konstrukcją prawną, co ma duże znaczenie. Dobre rozwiązanie dla jednej firmy nie musi być odpowiednie dla Twojej organizacji i odwrotnie. Dlatego warto dostosować narzędzie do specyfiki prowadzonej działalności.

 

Rodzaje faktoringu w Polsce:

  • Faktoring pełny – zapewnia ciągłość finansowania na podstawie bieżących faktur. Forma polecana dynamicznie rozwijającym się przedsiębiorstwom w szybko zmieniającym się otoczeniu rynkowym.
  • Faktoring niepełny – zapewnia ciągłość finansowania na podstawie faktur. Ryzyko niewypłacalności kontrahentów bierze na siebie przedsiębiorca. Instrument dedykowany podmiotom, które dobrze znają rynki zbytu i swoich partnerów biznesowych.
  • Faktoring mieszany – łączy w sobie oba wcześniej wymienione typy faktoringu. Możesz przenieść ryzyko niewypłacalności kontrahentów na firmę faktoringową, ale ustalana jest maksymalna kwota wierzytelności. Po jej przekroczeniu to Twoja firma ponosi ryzyko.

 

Ponadto istnieją w Polsce dwie formy faktoringu i są to: faktoring jawny i tajny. Wyróżnia się także cztery kategorie faktoringu, do których zalicza się: faktoring krajowy, eksportowy,

importowy i odwrócony. Każdy dedykowany do różnych typów prowadzonej działalności. Dzięki temu łatwo dopasować rozwiązanie do specyfiki Twojej firmy.

Jakie firmy korzystają z faktoringu?

Jeśli prowadzisz mikroprzedsiębiorstwo lub Twoja organizacja zalicza się do sektora MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa), to możesz skorzystać z możliwości, jakie oferuje faktoring. 

Kiedy warto rozważyć taką ofertę?

  • Jeśli Twoi kontrahenci wystawiają faktury o niskich nominałach.
  • Masz niskie obroty na początku rozwijania biznesu.
  • Współpracujesz z podmiotami, które wymagają długich terminów płatności,
  • Szukasz faktoringu bez abonamentu.
  • Nie możesz posiłkować się finansowaniem w banku np. ze względu na krótki okres działalności lub niewystarczającą zdolność kredytową.
  • Chcesz poprawić płynność finansową.
  • Zależy Ci na dostępie do pieniędzy, nawet w dniu dostarczenia towaru lub wykonania usług.

 

Jeśli, któraś z powyższych sytuacji dotyczy Twojego przedsiębiorstwa, warto pomyśleć o poprawieniu tego lub tych elementów. Dzięki temu możesz rozwijać działalność i płynnie przechodzić do kolejnych kroków. Czasami to jedyny sposób, aby poprawić płynność i ustrzec się przed trudnymi kontrahentami. W ten sposób złapiesz wiatr w żagle i doprowadzisz swoją firmę do upragnionego celu.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl