Józef Rogaliński urodził się 20 listopada 1728 roku w Jurkowie. Był synem Antoniego Rogalińskiego herbu Łodzia – sędziego ziemskiego wschowskiego.
Ksiądz Rogaliński był wybitnym uczonym i pedagogiem, dziekanem katedry poznańskiej, wizytatorem szkół w Wielkopolsce. W wieku 18 lat wstąpił do zakonu jezuitów. W latach 1754-1762 odbył studia w Rzymie i Paryżu z zakresu prawa, teologii, fizyki, astronomii i architektury. W trakcie swojego pobytu w stolicy Francji otrzymał od królowej Marii Leszczyńskiej pokaźny fundusz (kilkadziesiąt tysięcy franków) na zakup przyrządów do wykładów fizyki, geometrii oraz obserwacji astronomicznych, przewiezionych przez Rogalińskiego do Polski. Po powrocie do kraju ks. Rogaliński osiadł w Poznaniu, gdzie pracował m. in. jako profesor poznańskiego Kolegium Jezuickiego, a po przekształceniu go w Akademię Wielkopolską został jej pierwszym rektor.
Znany był również ze swej działalności popularyzatorskiej jako prekursor bezpłatnych wykładów publicznych. Był autorem pierwszego podręcznika do fizyki w języku polskim. Jako proboszcz wschowski w latach 1777-1787 ks. Rogaliński przeprowadził remont fary, wspierając to dzieło z własnych środków finansowych. We Wschowie upamiętnia go pochodząca z XIX wieku tablica umieszczona w kościele Farnym oraz aleja nosząca jego imię.
(Muzeum Ziemi Wschowskiej)