TworzymyGłos Regionu

reklama

Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Wschowskim

Poniedziałek, 25 września 2017 o 09:23, aktualizacja Czwartek, 28 września 2017 o 09:49, autor: 5
Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Wschowskim

W ramach realizacji projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Wschowskim” część środków zostało przeznaczonych na doposażenie pracowni zawodowych (pracowni ekonomicznej, pracowni komputerowej na potrzeby kierunku technik elektryk, pracowni w zawodzie mechanik samochodowy, pracowni technik żywienia i usług gastronomicznych) oraz szkolnego ośrodka kariery/punktu doradztwa zawodowego w I Zespole Szkół we Wschowie i w Specjalnym Ośrodku Szklono-Wychowawczym.

Realizacja projektu pozwoli stworzyć warunki sprzyjające zdobyciu wiedzy i umiejętności zawodowych dostosowanych do potrzeb rynku pracy i pracodawców w powiecie.

Dostarczono już sprzęt elektroniczny na potrzeby pracowni komputerowej w zawodzie technik elektryk w I Zespole Szkół we Wschowie, po osiem sztuk:

- Zestawu badawczo-rozwojowego mikrokomputera Raspberry Pi 3 B WiFi Blotooth wraz z obudową RS PRO z klapką i radiatorami oraz z oryginalnym zasilaczem 2,5A. Uczeń będzie mógł sterować ramieniem robota za pomocą przesłanego programu do mikrokontrolera, rozszerzać możliwości modułami, aby robot mógł reagować na środowisko, aby mógł widzieć, czuć i słyszeć. W związku z tym robot automatycznie ulepszy swoje oprogramowanie dzięki swojemu samouczącemu się oprogramowaniu.

- Zestawu elementów prototypowych Picoboard do mikrokomputera Raspberry Pi 3/2/B. Zestaw podstawowy + rozszerzenie o dodatki m. in. płytka stykowa z przewodami, moduł ProtoPi Plus, diody, rezystory, przyciski, wyświetlacz LCD, czujniki oraz silniki ze sterownikiem.

- Kart pamięci Micro SD 32 GB klasa 10 + system NOOBs do Raspberry Pi.
Dzięki zestawi Picoboard uczniom umożliwi się tworzenie układów elektronicznych i projektów w oparciu o minikomputer Raspberry Pi. W komplecie zestawu znajdują się m.in: popularna, duża płytka stykowa z przewodami, moduł ProtoPi Plus, diody, rezystory, przyciski i wyświetlacz LCD.

- Ramienia robota Arexx RA – 1- Pro wyposażone 6 serwomechanizmów z 6 sześcioma stopniami swobody wraz z dedykowanym kontrolerem Arexx i przejściówką do programowania w języku C poprzez port USB. Metalowe Ramię robota Robot Arm jest idealnym narzędziem do projektów szkolnych i innych celów edukacyjnych, a także do nauki podstaw elektroniki, mechaniki i programowania. Ramię Robota jest sterowane przez mikrokontroler, który programuje się z poziomu programu narzędzia Open Source w języku C. Użytkownik w łatwy i szybki sposób może wgrać do mikrokontrolera swój własny program, który umożliwia robotowi reakcję z otoczeniem.

W ramach zapytania ofertowego, zatwierdzono ofertę na dostawę sprzętu elektronicznego na potrzeby pracowni komputerowej w zawodzie technik elektryk w I Zespole Szkół we Wschowie najkorzystniejszą cenowo firmy Botland B. Derkacz Sp. j., Gola 25 A, 63- 640 Bralin z ceną 13 982, 40 złotych brutto.

Całkowity koszt realizacji projektu: 4.384.106,22 zł

Kwota dofinansowania: 4.088.617,46 zł

Projekt realizowany będzie do 30.06.2022.

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, Oś Priorytetowa VIII Nowoczesna edukacja, 8.4 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego, 8.4.1 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego – projekty realizowane poza formułą ZIT.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (5)

avatar

avatar
~Zenek
25.09.2017 09:59

A jak to się ma do rzeczywistości na rodzinnym rynku ? . Przecież to jest tworzenie zabawek dla domorosłych elektroników . Te rzeczy już dawno istnieją na naszym rynku zabawek . I co z tego że jeden z drugim stworzy sobie robota do przesypywania ziaren na drugą kupkę ? . Gdzie to będzie miało zastosowanie na naszym rynku pracy ? . Kto w przyszłości z tych elektroników będzie w stanie zbudować takiego robota i do czego on będzie potrzebny jak już na rynku są takie dawno . Naukę należy rozpocząć od podstaw a nie od konstrukcji czy raczej od łączenia modułów wykonanych w fabryce . Nauka powinna kształtować ludzi w procesie myślenia i w procesie konstrukcji a tutaj podaje się gotowe już podzespołu i je łączenia w całość . Nawet u ruskich jak coś chcieli kopiować to najpierw rozbierali " ustrojstwo " na czynniki pierwsze a następnie kombinowali czy da się to coś ulepszyć i wykonywali skopiowane i ulepszone jako swoje .A tutaj jest tylko zabawa ale nikt się nie zastanowi dlaczego to tak a nie inaczej działa .

avatar
~Obiektywny do Zenka
26.09.2017 09:15

Zenek od czegoś Ci młodzi ludzie muszą zacząć, a do tego potrzebne są zajęcia praktyczne z mechatroniki i programowania i raczej w tym wszystkim nie chodzi tu o budowanie już stworzonych rzeczy robotów, a przede wszystkim w naukę ich obsługi i programowania, podobnie jak innych dużo większych maszyn, urządzeń i obrabiarek, które są dostępne na rynku pracy, a które wykwalifikowane osoby będą potrafiły obsłużyć. Jeśli chodzi o budowę nowych prototypów to nie ten poziom edukacji, projektowanie i budowę mechatroniki można rozpocząć mając dopiero solidne podstawy Politechniki, nie mówiąc już o pracy w instytutach badawczo-rozwojowych.

avatar
~Zenek
26.09.2017 10:58

Owszem niech zaczynają od podstaw mechaniki i elektroniki i tu jest zgoda . Ale w tym konkretnym przypadku " skonstruowanie " lub poprawniej będzie złożenie danego modułu polega na włożeniu oznakowanej wtyki do oznaczonego gniazda danego modułu zasilacza i poszczególnych modułów . Przecież to potrafi każde dziecko w wieku szkolnym . To jest po prostu zwykła elektroniczna zabawka gdzie nie koniecznie trzeba znać podstawy elektroniki . Przecież to jest tak proste bo gniazda są różnej wielkości tak samo kable z wtykami pasuje tylko w tym a nie innym module . Moje dziecko ma to już parę lat i bawi się od czasu do czasu a w szczególności jak mu dokupię jakiś nowy moduł . Najbardziej jest zadowolony z internetu który jest odbierany za pomocą mini komputera " malinka "

avatar
~Maras
03.10.2017 07:01

Kolega Żenek chyba na oczy nie widział szyny GPIO i jej możliwości skoro takie bzdury wypisuje. U mnie Orange pi opedza w domku wszystko od automatycznych rolet kończąc na prostym alarmie. W między czasie nauczyłem się podstaw programowania pod androida, jak napisać api REST w pythonie i jak sterować gpio.

avatar
~olo
07.10.2017 13:51

Dla Marasa nobel!!!!!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl